18 Aralık 2016 Pazar 19:03
Türk mermerine karalama
 Türk mermerlerinin radyasyonlu olduğu iddiasıyla İstanbul’a yapılan İstanbul Büyük Havalimanı'nda tercih edilmediği iddialarını doğaltaş ihracatçıları bilimsel raporlarla yalanladı. Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, doğaltaşlarda radyasyon var iddialarına bilim adamlarıyla birlikte cevap verdi. Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Doğal Yapıtaşları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Turgay Onargan ve Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nejat Kun ile birlikte basın toplantısı düzenleyen EMİB Başkanı Kaya, dünyanın pek çok ülkesinde kullanılan Türk mermerleriyle ilgili yapılan açıklamalardan duydukları üzüntüyü belirterek, “Kabe’de, Beyaz Saray’da, Vatikan’da Türk doğal taşı kullanılırken, İstanbul’a yapılacak olan Türkiye’nin vitrini olan 3. Havalimanı’nda Brezilya graniti kullanılması sektörü üzüyor. İthal granit kullanılmasına gerekçe olarak Türk doğaltaşında radyasyon var yalanına başvurulması sektörümüze büyük bir ihanet” diye tepkisini dile getirdi. 

Dünyayla ciddi rekabet içindeyiz

Türk mermerlerinin radyasyon içerdiği ile ilgili iddiaları bugüne kadar yürüttükleri bilimsel çalışmaları anlatarak çürüten Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Doğal Yapıtaşları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Turgay Onargan ve Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nejat Kun, Türk doğaltaşlarında uzun yıllardır yüzlerce Türk doğaltaşı üzerinde yaptıkları testlerde ölçüm cihazlarının radyasyon ölçmediğini ifade etti. Türk mermerinin, farklı renk skalası ve kalitesiyle dünyanın pek çok ülkesinde dünyaca tanınmış mekânlarda kullanıldığını, dünyada ilk beş ülke arasında yer aldığını anlatan EMİB Başkanı Kaya, Türk doğaltaş sektörünün İtalya, Çin, İspanya ve İran gibi ülkelerle rekabet halinde olduğuna işaret etti. Türkiye’nin doğaltaş ihracat rakamlarının potansiyelinin altında kaldığını söyleyen Kaya, “170 ülkeye, 2 milyar dolar ihracat yapan Türkiye bunun çok üzerinde bir potansiyele sahiptir. Geçmişten bugüne dünyanın en prestijli projelerinde Türk mermer ve doğaltaşı tercih edilirken, ülkemizde ne yazık ki bu zenginliğimiz yeterince tercih edilmiyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin önü kesilmek isteniyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Doğal Yapıtaşları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Turgay Onargan, bazı doğaltaşlarda radyoaktivite gözlenebildiğini ifade ederek, “Ancak bazı granitlerin mineralojik bileşimlerinde bulunan radyonükleidler nedeniyle radyoaktivite içerdikleri bilinmektedir. Granit türü doğal taşlar çok mineralli kayaç sınıfında olup içeriğinde minerolojik açıdan bakıldığında ana mineraller kuvars, feldspat (ortoklas) ve biyotit (siyah mika) mineralleridir. Ticari olarak üretilen ve işlem gören granitlerde potasyum ve zirkon içeriği yüksek olan örneklerde Gama spektrometresi ile yapılan ışıma ölçümlerinde 40K radyonükleidinin bulunma yüzdesine göre Radon eşdeğeri belirlenebilmektedir. Ülkemizde az sayıdaki granit işletmelerinde üretilen doğal taşların analiz sonuçlarına bakıldığında da sınır değerlerin çok altında değerler olduğu test raporları ile de görülmektedir” diye konuştu. DEÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nejat Kun da “Türk doğaltaşlarında radyasyon var” iddiası ile ilgili görüşlerini açıklarken, “Delinin biri kuyuya bir taş attı. Bu iddia sosyal medyada yayıldı insanlar evlerindeki sıfır radyasyonlu doğaltaşlarla yapılmış banyolarını sökme noktasına geldi. Biz 35 yıldır mermer çalışıyoruz. Türkiye, ne zaman Çin’e, ABD’ye ve diğer ülkelere doğaltaş ihracatını arttırmaya başladı. O zamandan beri bu iddialar ortaya atılıyor. Türkiye, doğaltaş ihracatında dünya üçüncülüğüne yükseldiği için, kendi makinelerini de üretir hale geldiği ve dışa bağımlılıktan kurtulduğu için birilerinin dikkatini çekiyor ve önü kesilmek isteniyor. Konunun özeti budur” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137