03 Nisan 2007 Salı 00:00
Türkiye, Çin'e ihracatını artırıyor
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Çin'den Türkiye'ye gelen alım heyetiyle yapılan görüşmelerde kısa ve orta vadeli 1,5 milyar dolarlık ihracat kontratı imzalandığını bildirdi. ~|~

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 29?30 Mart 2007 tarihlerinde çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen ve Çin'in en önemli kamu alım şirketlerinin üst düzey yetkililerinin de aralarında bulunduğu 35 kişilik Çin alım heyeti yapılan görüşmelerin çok başarılı geçtiğini söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonuyla yapılan görüşmelere çok sayıda Türk iş adamının katıldığını belirten Tüzmen, yapılan görüşmelerde Türk firmalarıyla Çin alım heyeti arasında ''demir?çelik, krom, çinko, boraks, mermer, yün, tekstil ürünleri'' ile ilgili olarak öncelikle bir yıllık dönemi kapsayan 300 milyon dolarlık ihracat kontratlarının imzalandığını bildirdi.
Kısa vadeli kontratlara ek olarak Eti Krom A.Ş'nin de uzun vadeli 1,2 milyar dolarlık ''krom ve ferro krom'' ihracatı için anlaşma yaptığını anlatan Tüzmen, böylelikle Çin alım heyetiyle Türkiye'nin yaptığı toplam kontrat tutarının 1,5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

Yapılan görüşmeler çerçevesinde elde edilen kazanımların bir başlangıç olduğunu söyleyen Tüzmen, ''Önümüzdeki dönemde yapılacak ihracat bağlantılarının daha yüksek seviyelere ulaşmasını bekliyoruz. Biz, Çin'i bir tehdit olarak değil, bir fırsat unsuru olarak değerlendireceğimizi söylemiştik. Şimdi bunu hayata geçirmeye çalışıyoruz'' dedi.

Çin firmaları fındık için Karadeniz'e gelecek

Son dönemde Çin'in en önemli bor alıcısı durumuna geldiğine de dikkat çeken Tüzmen, Çinli firmaların Türkiye'den doğrudan bor alımı yapmak için Ankara'da görüşmeler yapacaklarını belirtti.
Çin alım heyetiyle yapılan görüşmelerde fındık ve fındık ürünleri ihracatının yanı sıra, zeytinyağı ihracatı kontratının da imzalandığını belirten Bakan Tüzmen, Çin'e fındık ve zeytinyağı ihracatı için yoğun çaba gösterdiklerini söyledi.
Fındık ve zeytinyağı ihracatı için Çin'in önümüzdeki dönemde önemli bir pazar olabileceğine işaret eden Tüzmen, Türkiye'nin Çin'e yönelik fındık tanıtım stratejisinin değiştiğini, önceliğin tüketiciler yerine fındığı ana girdi olarak kullanan sanayicilere verildiğini kaydetti.

Bakan Tüzmen, bu çerçevede, Çin'in önemli sanayicilerinden oluşan bir heyetin bu hafta Türkiye'ye gelerek Karadeniz Bölgesi'ni ziyaret edeceğini ifade etti.

Çin'den Türkiye'nin alt yapı projelerine ilgi

Geçen yılın Eylül ayında geniş bir iş adamı heyetiyle Çin'in Şanghay ve Pekin şehirlerini ziyaret ettiklerini hatırlatan Tüzmen, yaptıkları bu ziyaretten sonra Çin'e yönelik ihracatın, her ay ortalama yüzde 50'ler oranında artış gösterdiğini söyledi.
Çin'de yüksek gelir düzeyine sahip 300 milyon tüketici bulunduğuna işaret eden Tüzmen, Türk ihracatçısının yüksek kaliteli ürünleriyle bu kesimin ihtiyaçlarını karşılayabileceğini, bunun da Çin'e yönelik ihracatı önemli ölçüde artıracağını kaydetti.

Geçen hafta içinde Çin müteahhitlik firmalarının da Türkiye'de yaptığı görüşmelerde, Çinli yatırımcıların Türkiye'ye ilgisinin her geçen gün arttığının görüldüğünü belirten Tüzmen, Çinli müteahhitlerin, Türk firmalarıyla işbirliği halinde, finansman imkanlarını da beraberlerinde getirmek suretiyle, Türkiye'de önemli alt yapı projelerine talip olduklarını söyledi.
Tüzmen, Çinli müteahhitlerin, bu konuda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı ile görüşmeler yaptıklarını ifade etti.

Devlet Bakanı Tüzmen, ayrıca, Türkiye'nin Çin'e yönelik ticari ve ekonomik ilişkilerini geliştirme stratejisi kapsamında, bu yıl Eylül ayında, Çin'in en önemli ticaret ve yatırım fuarı olan Xiamen'de düzenlenecek olan ''CIFIT Fuarı''nda ''odak ülke'' olarak milli düzeyde katılım sağlayacağını da sözlerine ekledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137