09 Mayıs 2016 Pazartesi 11:37
Türkiye gibi tongaya düşmek istemiyorlar
YENİ MESAJ/HABER-ANALİZ
Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında 1996 yılından bu yana uygulanan Gümrük Birliği Anlaşmasının bir benzeri yaklaşık 3 yıldır AB ile ABD arasında müzakere ediliyor. AB ile ABD arasında imzalanması öngörülen ve belirli alanlarda serbest ticareti öngören anlaşma (TTIP - Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı) geçen hafta İtalya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde protesto edildi. TTIP karşıtı binlerce İtalyan, ellerinde döviz ve pankartlarla başkent Roma’nın işlek meydanı Repubblica’dan San Giovanni Meydanı'na yürüdü. Yürüyüşe bazı belediye, parti ve sendikalar ile Greenpeace'in de aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşları destek verdi.

Euro da sloganlardan nasibini aldı!

Göstericiler yürüyüş sırasında 'TTIP kötüdür', "TTIP’i durdurun”, “TTIP’ye hayır”, “Euro’ya, AB’ye, NATO’ya hayır” yazılı dövizler taşıdı. Yürüyüş güzergâhındaki bir binaya ABD Başkanı Barack Obama’nın 2008’deki seçim kampanyasında kullandığı “Yes we can” sloganından esinlenilerek “Yes we can stop TTIP (Evet, TTIP’i durdurabiliriz” pankartı asıldı. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise, geçtiğimiz Perşembe günkü ziyareti sırasında İtalyan mevkidaşı Matteo Renzi ile düzenlediği basın toplantısında, "Almanların büyük bölümünün TTIP’ye şüpheyle yaklaştığının" hatırlatılması üzerine, “Halkı ikna etmek için çalışmalıyız çünkü bu anlaşmanın net avantajları olduğunu görüyorum. Renzi de kendi halkını ikna etmeli.” ifadesini kullanmıştı. 
Fransa Ticaret Bakanı Matthias Fekl ise, dünyanın en büyük serbest pazarını oluşturması öngörülen ABD ile AB arasındaki TTIP anlaşması ile ilgili müzakerelerin kesilebileceği uyarısında bulundu. Fekl, mütekabiliyet ilkesine uyulmadığı eleştirisini yaparak, "AB daha çok verirken, ABD'den daha az alıyor" diye konuştu. Gıda güvenliği standartları ve küçük işletmelere destek, anlaşmanın önündeki engeller arasında gösteriliyor. Cumhurbaşkanı François Hollande da son yaptığı açıklamada, "ülkesinin tarımını tehlikeye atması halinde anlaşmayı kabul etmeyeceklerini" bildirmişti.

TTIP Anlaşması nedir?

ABD Başkanı Barrack Obama, dönemin Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Şubat 2013'de yaptıkları ortak bir açıklama ile AB ve ABD arasında çok kapsamlı ticaret ve yatırım ortaklığı kurulması için müzakerelere başlama kararı aldıklarını duyurmuşlardı. Dünya hasılasının yaklaşık olarak yarısını ve dünya ticaretinin yaklaşık olarak üçte birini oluşturan AB ve ABD, anlaşmanın sağlanması halinde gümrük vergilerini sıfırlayacak, gümrük dışı engelleri azaltacak ve yatırım kolaylıkları sağlayacak. Böylece de dünyanın en büyük serbest pazarını oluşturacak. 

Türkiye de etkilenecek

AB ile tam üye olmadan Gümrük Birliği Anlaşması yapan Türkiye de, TTIP'ten olumsuz etkilenecek ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye, Gümrük Birliği Anlaşması uyarınca AB'nin diğer ülkelerle yaptığı anlaşmalardan doğrudan etkileniyor. Biraz daha açarsak üçüncü ülkeler Türkiye'ye gümrüksüz mal satabilirken, Türk malları bu ülkelerin gümrüklerine takılıyor. AB'nin Meksika ve Cezayir ile yaptığı Serbest Ticaret Anlaşmaları bu bağlamda Türkiye'yi olumsuz etkiliyor. Bazı uzmanlara göre TTIP'e dahil olmadığı takdirde Türkiye'nin yıllık zararı 5 milyar doları aşabilecek. Buna göre ABD, Türkiye’ye gümrüksüz mal satacak hale gelirken, Türkiye ABD pazarlarında kotalarla boğuşmak zorunda kalacak. AB Bakanı Volkan Bozkır, daha önce yaptığı bir açıklamada, TTIP'e dahil edilmediği takdirde Türkiye'nin AB ile yaptığı Gümrük Birliği Anlaşmasından çıkabileceğini ifade etmişti. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.