17 Ekim 2008 Cuma 00:00
Türkiye maden rezervleri açısından dünyanın en zengin ülkesidir
Türkiye üretim yapılabilecek nitelik ve nicelikteki 50 çeşit maden türüyle, maden rezervleri bakımından belki de dünyanın en zengin ülkesidir. ~|~

 

3 katrilyon dolar değerinde madenimiz var
Ülkemizdeki madenlerin değerinin 3 katrilyon Dolar olduğu hesaplanmaktadır. Bu kaynakların birkaç milyar Dolar karşılığı küresel güçlere devredildiği düşünüldüğünde, ülkemizin nasıl bir kuşatma ile karşı karşıya olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Türkiye'nin maden kaynakları bir kıtanın maden kaynaklarıyla aynı çeşitlilik ve büyüklüktedir.

Türkiye rezerv bakımından birçok madende liderdir
Nitekim yetersiz aramalara karşın bor, mermer, toryum, trona, zeolit, pomza, selestit, perlit gibi madenlerde dünyanın en büyük rezervleri ülkemizde bulunmaktadır. Örneğin dünya bor rezervinin % 70'i ülkemizdedir. Bilinen altın rezervleri bakımından 6500 ton ile G. Afrika Cumhuriyeti'nden sonra dünyada ikinci sırada yer almaktadır. Altının yanı sıra, ülkemizin jeolojisi, başta endüstriyel hammaddeler, bakır, kurşun, çinko, gümüş, linyit gibi çok değişik madenler ile ilgili yeni kaynakların bulunmasına elverişlidir.

Ülkemizde bugüne kadar yeterli arama yapılmamıştır
Ülkemiz arama yoğunluğu açısından özellikle geçmişte çeşitli nedenlerle madencilere pek cazip gelmemiş olan skarn yatakları ile son 20-25 yılda ekonomik kaynaklar haline gelen porfiri bakır, epitermal altın gibi düşük tenörlü yataklar açısından yeterince aranmamıştır. Sürdürülecek aramalarla yeni kaynaklar bulma şansı son derece yüksektir.

Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş

MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Qabil Manafov / Azerbaycan Devlet İkt. Üniv.
Bütüncül bir model
Bugün biz çok gerekli ve güncel bir meselenin müzakeresi için toplandık.
Ekonomik gelişme modeli aslında sadece bugünün sorunu değil. O, tarih boyunca, asırlar boyunca gündeme getirilmiş, toplumların ve devletlerin en önde gelen şahısları, ülkelerini ve halklarını seven bütün insanlar, düşünürler, bu sorunun etrafında düşünmüşler, kendi düşüncelerini bildirmişler.
Hiç tesadüf değildir ki, Türk halkının, Türk milletinin büyük oğlu Prof. Dr. Haydar Baş, bu sorunun güncelliğini görerek, millet için, halk için yola çıkarak, bunu kendi araştırmalarının merkezine aldı. Bu araştırmanın, bu kitabın güncelliği şudur ki; bugünlerde birçok ekonomist, birçok bilim adamı sorunlara yalnızca mikro?ekonomik ya da makro?ekonomik açıdan veyahut yalnızca sosyal açıdan yaklaşıyorlar. Oysa Milli Ekonomi Modeli kitabının üstünlüğü ve de güncelliği şudur ki, Profesörümüz Haydar Baş, burada ekonomik, sosyal, mikro ve makro sorunları yekpare bir şekilde araştırmıştır. Sosyal ihtiyaçların sağlanması bizim profesörümüz Sayın Haydar Baş"ın da en önemli idealidir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137