16 Nisan 2004 Cuma 00:00
Türkiye OECD'nin en yoksulu
Dünya`nın en büyük ekonomik işbirliği örğütü olan OECD, ortalamasına göre fiyatlar önemli ölçüde arttı. Kişi başına geliri OECD ortalamasının dörtte biri düzeyinde bulunan Türkiye`de fiyatlar genel seviyesi ise OECD ortalamasının yarısına ulaştı. OECD, ülkelerin kişi başına gelir ve fiyat düzeylerini satınalma gücü paritesiyle hesapladı. Farklı para birimlerinin satılanma gücünü eşitleyerek ülkeler arasındaki fiyat farklılıklarını yok edip ulusal para birimlerini ortak bir para birimine dönüştürmeye yarayan satınalma gücüne göre 2003 yılı için 1 dolar 757 bin 375 lira olarak esas alındı. Başka bir ifadeyle ABD`de 1 dolara alınabilen bir sepet mal için Türkiye`de 757 bin 376 lira ödenmesi gerekti. Söz konusu satınalma gücü paritesi esas alınarak yapılan hesaplamaya göre 2003 yılında OECD ülkelerinde 100 olan kişi başına düşen GSYİH Türkiye`de 26 olarak gerçekleşti. Türkiye`de kişi başına gelir 2002 yılında da aynı düzeyde bulunuyordu. Türkiye bu değerle 30 OECD üyesinin satınalma gücü e~|~n düşük ve en yoksul ülkesi konumunda kaldı. Kişi başına gelir düzeyinin 15 AB ülkesinde 103 ile OECD ortalamasının üstünde, AB ülkeleri de dahil.

OECD üyesi Arupa ülkelerinde ise ortalama 101 olduğu hesaplandı. Buna göre Türkiye`de satın alma gücü paritesine göre kişi başına düşen ortalama gelir OECD, AB ve Avrupa OECD ülkeleri ortalamasının dörtte biri düzeyinde seyrediyor. OECD içerisinde en yüksek kişi başına gelire 194 ile Lüksemburg sahip bulunuyor. En zengin ülke olan Lüksemburg ile Türkiye arasında kişibaşına gelirde yaklaşık 7 katlık bir fark oluştu. En yüksek düzeyde kişibaşına gelire sahip OECD ülkeleri sıralamasında Lüksemburg`u 145 ile ABD, 140`la Norveç, 130`la İrlanda, 120 ile Kanada yer alıyor. İsviçre, Danimarka, Avusturya, Hollanda, İzlanda, İngiltere, Japonya, Belçika, Avusturalya, İzveç, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya giyi ülkeler OECD ortalamasının üzerinde kişi başına gelire sahip ülkeler oldular.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.