13 Kasım 2005 Pazar 00:00
Türkiye sorunlar yumağına dönüştü
Giderek çöken piyasalar, acil çözüm isterken, Türkiye'nin sorunlarını bölgesel olarak ele alan TOBB'un hazırladığı, rapor, bölgesel sorunları gözler önüne seriyor. İşte TOBB raporuna göre bölgesel sorunlar ~|~ AKP hükümeti döneminde sorunlar artarak büyümeye devam ediyor...Türkiye'nin sorunlarını bölgesel olarak ele alan TOBB bu çerçevede bir rapor hazırladı. 13 Bölge ve 36 sektör temsilcileriyle birlikte 300 sayfadan oluşan Bölgesel Rapor'da teşvik sistemi bölgelerin ortak sorunu olarak yer alıyor. Bölgeler teşvik sisteminde değişiklik yapılmasını ve illerin gelişmişlik düzeyinin de dikkate alınılması istenilen raporda geri kalmış bölgeler istihdama ağırlık verilmesi öneriliyor. Gelişmiş bölgelerin ulaştırma ve altyapı sorunları önce çıkan problemler olarak yer alıyor. TOBB'un hazırladığı ve sorunlar ile çözüm önerilerinin getirildiği rapora göre bölgelerimizin genel fotoğrafı şöyle:

İç Anadolu bölgesi
Teşvik sistemi, istihdam ve üretime pozitif bir katkı yerine, diğer illerde yılların bilgi, birikim ve tecrübesi ile oluşturulmuş işletmeleri zor duruma bırakacak.  Pancar üretimi yerine alternatif ürünler geliştirilmeli ve üreticiler bilinçlendirilmeli. Bu sektöre sübvanse edilmiş gübre ve mazot gibi doğrudan tarımsal destekler verilmeli. Bölge çiftçisine uygulanan pancar kotası kaldırılmalı. Organize Hayvancılık yönetmeliği acilen çıkarılmalı ve zor durumdaki Hayvancılık teşvik edilmeli.

Karadeniz Bölgesi
Samsun?Sarp arasında yapılan Karadeniz Sahil Yolu'nun tamamlanması ve bu güzergah üzerinde Gürcistan üzerinden Rusya ve Orta Asya ülkelerine demiryolu bağlantısının oluşturulması sağlanmalı. Güney Çevre Yolu Düzenlemesi tamamlanmalı. Deniz Taşımacılığı'nın geliştirilmesi ve teşvik edilmesi gerekiyor. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye, deniz ticaretini devlet politikası olarak benimsemeli. Turizm şehirlerinde Belediye imkanları arttırılmalı. Konaklama vergisi KDV indirimi ile birlikte düşünülmeli. 5084 sayılı kanun kapsamında verilen teşvikler il bazında değil, ilçeler bazında belirlenmeli ve sadece kişi başına düşen milli gelir düzeyi değil, illerin gelişmişlik düzeyleri de dikkate alınmalı. Teşvikler, bölgenin özellikleri de dikkate alınarak, sektörel bazda belirlenmeli.

Doğu Anadolu Bölgesi
Hayvancılığın kalkınması bir önlemler zinciri olarak düşünülmeli. Bu zincirin halkaları olan kuvvetli bir örgütleşme yapısı, teknolojik gelişmeler, finansman için yeterli teşvikler, sözleşmeli hayvancılığın arttırılması ve ihracatın canlandırılması teşvik edilmeli. Sözleşmeli Tarım, Doğu Anadolu Bölgesi için tarımdan ekonomik olarak fayda sağlamanın yegane yoludur. Bu konunun üzerinde önemle durulmalı. Bölge'de devlet ve özel sektör tarafından yaptırılan, atıl veya yarım kalan tesislere bir an evvel bir çözüm bulunmalı böylelikle istihdam arttırılarak, kamuoyundaki olumsuz psikolojik etki yok edilmeli.  Sınır Ticaret Merkezlerini bir an önce hayata geçirmek gerekiyor. Göçün önlenmesi için köye dönüş projeleri gibi çalışmaların uygulamaya konulması gerekiyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi
GAP projesinde, bölge ekonomisinin en temel itici gücünü oluşturan tarımsal altyapıların çok az bir kısmı tamamlandı. Mevcut gerçekleşme oranlarına göre enerjide yüzde80, sulama yatırımlarında ise yüzde15'lik gerçekleşme oranı, bölge ekonomisi açısından son derece olumsuz bir tablo sergiliyor. Bölgemizin tarım ve hayvancılık potansiyelinin yeniden canlanması ve ekonominin gelişmesi için GAP kapsamındaki tarımsal yatırımlarının bitirilmesine öncelik verilmeli. Komşu ülkelerle ticari ilişkilerimizin geliştirilerek bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlanması için, sınır ticareti desteklenmeli, yeni gümrük kapıları açılmalı ve mevcutların da modernize edilmesi sağlanmalı. Bölgemizin en önemli sorunu işsizlik ve göç. Bu sorunlara acil çözüm bulunmalı...

Ege Bölgesi
Tarımsal teşvik ve desteklerin arazi bazlı değil ürün bazında verilmesi sağlanmalı. Ülkenin en zengin jeotermal Bölgedeki yüksek katlı binalardan kat indirimi yapılmalı, orta hasarlı binalar ise yıkılmalı ve ortaya çıkacak konut açığının giderilmesi için TOKİ tarafından uzun vadede geri ödemeli sosyal konutlar inşa edilmeli. 5084 sayılı teşvik yasası bölgesel, sektörel ve proje bazında yeniden ele alınmalı ve bölgeye yönelik özel teşvikler verilmeli. Vergilerin, şirket merkezinin olduğu yerde değil, üretimin yapıldığı yerde ödenmesini sağlayacak mevzuat değişikliğine gidilmeli.  Sabiha Gökçen havaalanına işlerlik kazandırılmalıdır. Yenişehir Havaalanının kargo taşımacılığı geliştirilmeli. Yatırım teşviki alamayan Trakya Bölgemizdeki illerimize Organize Sanayi Bölgelerimize 1500 Doların altındaki illere uygulanan teşvikler uygulanarak, Trakya Bölgesine yatırımın cazip hale getirilmesi sağlanmalı. elektrik fiyatları içindeki eklentiler kaldırılarak, enerji maliyetlerinin düşürülmesi sağlanmalı.

Marmara Bölgesi
Bölgedeki yüksek katlı binalardan kat indirimi yapılmalı, orta hasarlı binalar ise yıkılmalı ve ortaya çıkacak konut açığının giderilmesi için TOKİ tarafından uzun vadede geri ödemeli sosyal konutlar inşa edilmeli. 5084 sayılı teşvik yasası bölgesel, sektörel ve proje bazında yeniden ele alınmalı ve bölgeye yönelik özel teşvikler verilmeli. Vergilerin, şirket merkezinin olduğu yerde değil, üretimin yapıldığı yerde ödenmesini sağlayacak mevzuat değişikliğine gidilmeli.  Sabiha Gökçen havaalanına işlerlik kazandırılmalıdır. Yenişehir Havaalanının kargo taşımacılığı geliştirilmeli. Yatırım teşviki alamayan Trakya Bölgemizdeki illerimize Organize Sanayi Bölgelerimize 1500 Doların altındaki illere uygulanan teşvikler uygulanarak, Trakya Bölgesine yatırımın cazip hale getirilmesi sağlanmalı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.