03 Ekim 2005 Pazartesi 00:00
Türkiye ve dünyada enerji tüketimi arttı
2004 yılında dünyadaki enerji tüketiminin yüzde 0.8'ini gerçekleştiren Türkiye'de, enerji tüketimi 2003 yılına göre yüzde 5.7 oranında arttı ~|~ Doğalgaz Dergisi'nin bu ayki sayısında yer alan İngiliz petrol şirketi BP'nin Dünya Enerji Raporu verilerine göre, geçen yıl Türkiye'de petrol tüketiminde yüzde 2.4, doğalgaz tüketiminde yüzde 5.7, hidroelektrik enerji tüketiminde yüzde 18.2, kömür tüketiminde ise yüzde 5.2 oranında artış yaşandı.  Geçen yıl dünya doğalgaz tüketiminin yüzde 0.8'ini gerçekleştiren Türkiye'de 22.1 milyar metreküp doğalgaz tüketildi. Doğalgaz tüketimi yüzde 5.7 oranında arttı.  Türkiye'de 2004 yılında 32 milyon ton petrol tüketilirken, petrol tüketiminde 2003 yılına göre yüzde 2.4 oranında artış kaydedildi. Türkiye, bu rakamlarla, dünya petrol tüketiminin yüzde 0.8'ini gerçekleştirmiş oldu.  Dünyadaki kömür üretiminin yüzde 0.4'ünü gerçekleştiren Türkiye'de geçen yıl kömür üretimi yüzde 3.0 azaldı. Kömür tüketiminde ise yüzde 5.2'lik bir artış yaşandı. Dünyadaki hidroelektrik enerji tüketiminin yüzde 1.6'sını gerçekleştiren Türkiye'de, hidroelektrik enerji tüketimi yüzde 18.2 oranında artış gösterdi.

Dünyada enerji tüketimi

Rapora göre, 2004 yılında, dünyada tüm enerji kaynaklarına yönelik talepte hızlı bir artış görüldü ve bu da fiyatların yükselmesine neden oldu. Çin başta olmak üzere, küresel ölçekte talep artışının dünyanın her bölgesinde 10 yıllık trendlerin üzerine çıkmasıyla, geçen yıl tüm dünyadaki birincil enerji kaynaklarının tüketiminde yüzde 4.3 gibi önemli bir artış yaşandı.
Dünya doğalgaz tüketimi 2004'te yüzde 3.3 arttı (son 10 yıllık ortalama yüzde 2.6). Boru hatlarıyla gaz nakli ise yüzde 10'un üzerinde arttı. Sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) nakli geçen yıl, 2003 rakamlarının altında olmakla birlikte, yüzde 5.4'lük bir artış gösterdi. Japonya'nın doğalgaz ithalatı, 2003 yılında kapatılan nükleer santrallerin tekrar işletmeye açılması nedeniyle yüzde 3.5 oranında düşerken, ABD'nin LNG ithalatı yüzde 29 oranında arttı.
Dünya toplam enerji tüketiminde payı yüzde 13.6 düzeyinde bulunan Çin'de, 2004 yılındaki enerji talebi bir önceki yıla göre yüzde 15.1'lik bir artış gösterdi.  Enerji tüketiminde tüm bölgelerde normal trendin üzerinde bir artış gözlenmekle birlikte, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) üyesi olmayan ülkelerdeki (Çin hariç) talep artışı, OECD ülkelerini kabaca 3'e katlayarak yüzde 4.8'i buldu. Çin sayılmazsa, OECD üyesi olmayan ülkelerdeki enerji talebi artışının en büyük kaynağı yüzde 7.2 ile Hindistan oldu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.