03 Temmuz 2006 Pazartesi 00:00
Türkiye'de firmaların yükü ağır
İşveren yükümlülükleri oranının dünyada yüzde 4,5'e kadar indiği. Türkiye'de ise yüzde 25 düzeyinde olduğu bildirildi.  ~|~

Kocaeli Sanayi Odası'nca hazırlanan "Zorunlu İstihdam Ve İşvereneYükümlülükleri" konulu rapora göre, işsizliğin gelişmiş ve gelişmekteolan ülkelerde en temel sorun olduğu belirtildi.  Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) tespitlerine göre, Türkiye'de dünyanın en katı çalışma mevzuatının bulunduğu ifade edilen raporda, bu katılığın, işletmelerin küresel üretim, yatırım ve ticaret sisteminin talep ettiği koşullara uyumuna engel teşkil ettiği vurgulandı.

Raporda, şu bilgiler veriliyor:  "Ağır yükler nedeniyle artık işveren fazla işçi çalıştırmak istememektedir. İşverenin istihdama yönelik yasal yükümlülüklerinin işgücü maliyetindeki payı 2003'de yüzde 24,7 iken 2004'de yüzde 25,1'eyükselmiştir. Türkiye'nin ticari rakiplerinin çoğunda bu oran daha düşüktür. İşveren yükümlülükleri oranı dünyada yüzde 4,5'e kadar inmektedir. Türkiye'de ise yüzde 25 düzeyinde bulunan bu oran Uzak Doğu ülkelerinde yüzde 17, OECD ülkelerinde yüzde 18,7'dir. Rakip ekonomiler, işsizliği önlemek için istihdam vergilerini azaltırken, Türkiye'de söz konusu yükler sürekli artmaktadır."

Zorunlu istihdam
Dünya Bankası'nın verilerine göre istihdam edilenlerin işe alınmaları ve işten çıkarılmaları işlemlerinde zorluk endekslerinin belirlendiği anlatılan raporda, işe alma endeksine göre Türkiye'nin, 44'üncü, işten çıkarma zorluk endeksine göre ise 40'ıncı sırada bulunduğu kaydedildi.  İşten çıkarma maliyetlerinde ise (20 yıllık bir işçide) haftalık ücretin 112 katı kıdem tazminatı ödemesi ile ortalamanın neredeyse 22 katı bir fatura ile karşı karşıya kaldığı ileri sürüldü. 

Raporda, özetle şu bilgiler yer alıyor: "Vergi, sigorta primi dışında işletmeler üzerinde çeşitli sosyal yükler (Spor tesisi, kreş, anaokulu kurma, zorunlu istihdam yükümlülükleri) vardır. Bu yüklerin önemli bir bölümü çalıştırılan işçi sayısına bağlı olduğundan, istihdam yaratan işveren artık fazla işçi çalıştırmak istememektedir. 247 bin toplam sanayi işletmesinin 242 bininde 1 ile 49 işçi çalışmaktadır. 50 ve daha fazla işçi çalıştıran işyerleri belirli oranda özürlü, eski hükümlü ve terör mağduru çalıştırmak zorundadır.  100 kişilik bir işletmede, özürlü ve hükümlü yanı sıra, iş güvenliği uzmanı, avukat, doktorun da aralarında bulunduğu 15 kişilik zorunlu bir istihdam gerçeği ile karşı karşıyayız."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.