29 Nisan 2007 Pazar 00:00
Türkiye'de Gerçek işsizlik oranı yüzde 22
İktisatçı Mustafa Sönmez'in hazırladığı rapora göre, Tarımdan tarım dışına yoğun işgücü akıyor. Mülksüz sınıf %68'i bulurken, İstanbul'da ücretli oranı %80'e ulaştı. ~|~


Gerçek işsizlik ise yüzde 22 oranında kaldı. Her 3 ücretliden 1'i kaçak çalıştırılıyor. İmalat sanayinde büyüme olduğu halde istihdam artışı yaşanmadı.
Tarımdaki küçük üreticiye verilen desteklerin IMF'nin istemi ile kaldırılması ve tarım girdilerinin artması sonrasında kentlerdeki işsizlik oranında da hızlı artış gözlendi. Tarımdaki ücretsiz aile işçisinin, 2000 yılında toplam istihdamda yüzde 21.2 olan payı, 2006'da yüzde 14.3'e düştü. Aynı dönemde, ücretli sayısı ise 10.4 milyondan, 12.6 milyona çıktı.

Raporda, 2006 sonu itibariyle Türkiye'nin sivil nüfusunun 73 milyon 600 bin dolayında olduğuna dikkat çekilirken, işgücü olarak saptanan nüfusun ise 24.7 milyon seviyelerinde olduğu vurgulandı. İşgücü nüfusunun 2.6 milyonunun işsiz olduğu ifade edilirken, "Ücretli nüfus, yani işçi sınıfı 12.7 milyon. Ücretlilerin, toplam çalışanların yüzde 57.4'üne yaklaştığını görülüyor" denildi.

İş bulma umudunu kaybetmiş insanlar sayılmıyor
Raporda, Türkiye İstatistik Kurumu'nun 3.3 milyonluk bir nüfusu "işgücü" hesabına katmadığı belirtilirken, iş bulma umudunu kaybetmiş kişilerin sayılmadığı kaydedildi.
3.3 milyon işsize, 2.6 milyon olarak tanımlanan açık işsizin eklenmesiyle işçi sayısının 6 milyona yükseldiğine dikkat çekilirken, gerçek işgücünün de 24.7 milyondan 27.3 milyona çıktığı belirtildi. Bu hesaplamalar sonrasında işsizlik oranın da yüzde 10'dan yüzde 22'ye yaklaştığına işaret edildi.

Çalışanların yüzde 4'ü tarımda
İşgücüne katılım oranının İstanbul'da yüzde 79, Ankara'da yüzde 75, Bursa?Eskişehir?Bilecik'te yüzde 70, İzmir'de yüzde 68 dolayında olduğu belirtilirken, 12.7 milyona ulaşan iş sahibi ücretlilerin sadece yüzde 4'ünün tarım kesiminde olduğu ifade edildi. Ücretlilerden 3 milyonunun "işçi" ve "memur" sıfatlarıyla kamu kuruluşlarında çalıştığı kaydedilirken, her 3 ücretliden 2'sinin özel sektörde çalıştığı ifade edildi. Raporda, şöyle denildi:
"Son yıllarda derinleştirilerek uygulanan sıcak paraya dayalı büyümenin olmazsa olmaz koşulu olan düşük kur politikası, sermayeyi emek aleyhine geliştirdi. Düşük kurla yapılan ithalat emeğe tercih edildi. Sadece imalat sanayine bakıldığında reel ücretlerde son 4 yılda yüzde 25'e varan düşüşler yaşandı. İmalat sanayi üretiminin son dört yılda yüzde 33 gibi oldukça yüksek bir artış kaydettiği görülüyor. Buna karşılık, üretimde çalışan sayısındaki artış yüzde 2.5'te kaldı. Yani üretim artışı istihdam oluşturamadı."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100