14 Ağustos 2012 Salı 11:11
Türkiye\'nin yem açığı büyük

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi  Bayraktar, yaptığı açıklamada, buğday ve arpa üretiminin yaklaşık yüzde 40'ını sağlayan Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde, ilkbahar yağışlarının yetersiz olması sonucu bitki gelişiminin arzu edilen ölçüde gerçekleşmediğini, buğday sap boylarının kısa kaldığını, bunun da saman veriminde azalmaya neden olduğunu belirtti.

Kaba yemde, ağırlıklı olarak samana dayalı besleme alışkanlığı uygulayan birçok hayvan yetiştiricisinin düşen arza bağlı olarak saman bulmakta zorlandığını vurgulayan Bayraktar, bulanların da artan taleple yükselen fiyatlardan saman almak durumunda kaldığını ifade etti. Bayraktar, ziraat odalarından aldıkları duyumlara göre, piyasada yeterli ürünün olmaması yanında, fiyatların daha da yükseleceği beklentisiyle stok yapılmasının da bu fiyat artışında etkili olduğunu belirtti.

Bayraktar konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Saman fiyatlarında yüzde 316,7'ye varan artışlar görülmektedir. Ardahan'da saman fiyatı yüzde 40 artarken, Kastamonu'da artış yüzde 316,7'yi buldu. Samanın kilogram fiyatı, Kastamonu'da, 2011 yılına göre, 18 kuruştan 75 kuruşa, Ankara'da 12 kuruştan 32 kuruşa, Van'da 19 kuruştan 65 kuruşa, Çanakkale'de 25 kuruştan 45 kuruşa, Bursa'da 16 kuruştan 36 kuruşa, İzmir'de 28 kuruştan 56 kuruşa, Burdur'da 29 kuruştan 58 kuruşa, Ardahan'da 50 kuruştan 70 kuruşa, Konya'da 20 kuruştan 48 kuruşa, Erzurum'da 18 kuruştan 53 kuruşa, Balıkesir'de 20 kuruştan 35 kuruşa çıktı. Saman fiyatlarının yanı sıra kurak geçen bölgelerin meralarında ot veriminin azlığı, hayvanlarını büyük oranda meralarda besleyen üreticilerin daha da mağdur olmasına neden oldu.”

Yoncanın fiyatı arttı

Saman dışında kaliteli kaba yem fiyatlarında da yükselme görüldüğünü vurgulayan Bayraktar, şu bilgileri verdi:

“Özellikle yoncaya bakıldığında kilogramı geçen yıl 35-40 kuruş iken bu yıl 65-70 kuruşa çıktı. Diğer bir alternatif kaba yem kaynağı silajlık mısır ise birçok ilde henüz hasat edilmemiştir. Hayvancılıkta kaba yem fiyatlarının yükselmesi zaten yüksek olan maliyetlerin daha da artmasına neden olacak. Bu durum ürününü ederine satamayan yetiştiricilerimizi daha da zor duruma sokacaktır. Üreticilerin kaba yem ihtiyacını karşılamak ve yükselen kaba yem fiyatlarını düzenlemek amacıyla ithalat kararı alınmış gibi görünüyor. İthalatta, hiçbir gıda değeri olmayan sap ve saman yerine, yonca, korunga, çayır otu gibi kaliteli kaba yemler tercih edilmelidir.”

Meraların ıslahı tamamlanmalı

Tespit ve tahdidi tamamlanan mera, yaylak ve kışlaklarda daha sonra ıslah çalışmaları gerçekleştirildiğini belirten Bayraktar, açıklamalarına şöyle devam etti: “Mera Islah ve Amenajman Projesi uygulanan alanlara bakıldığında, 1998-2010 yılları arasında toplam 401,5 bin hektar alanda ıslah projelerinin uygulandığı görülmektedir. Bugüne kadar 8 milyon 516 bin hektar alanın tespit, 4 milyon 123 bin hektar alanın da tahdidinin yapıldığı dikkate alınacak olursa, ıslah edilen alan yeterli değildir.

Yapılan araştırmalar uygun ıslah ve amenajman yöntemleri kullanılarak çayır ve meraların üretim kapasitelerinin 4-5 yılda en az 3 kat artırılabileceğini göstermiştir. Bu durumda meralardaki mevcut kuru ot üretiminin 12 milyon tondan daha yukarılara çıkarılması ve kaliteli kaba yem açığının önemli ölçüde kapatılması mümkün olabilecektir. Türkiye'de hayvancılıkta yaşanan kaliteli kaba yem açığı ve özellikle küçükbaş hayvancılık ve besicilikte hedeflenen amaçlar dikkate alındığında, düşük maliyetli üretimin olmazsa olmazlarından biri olan meraların en kısa zamanda ıslahının tamamlanıp üreticilerimizin ve hayvancılığımızın hizmetine sunulmasının gerektiği sonucu ortaya çıkmaktadır.” ANKA

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.