22 Ekim 2008 Çarşamba 00:00
Ülkemizde jeotermal potansiyeli var
Dünyada jeotermal zenginliği ile yedinci sırada yer alan Türkiye, jeotermal potansiyeli ile toplam elektrik enerjisi ihtiyacının % 5'ini, ısıtmada ısı enerjisi ihtiyacının % 30'unu karşılayabilecek imkana sahiptir. ~|~

 

Ancak bunların ağırlık ortalaması alındığında, jeotermal potansiyeli Türkiye'nin enerji (elektrik+ısı enerjisi) ihtiyacının % 14'ünü karşılayacak potansiyele sahiptir.
Toplam jeotermal potansiyelimizin (2000 MWe, 31500 MWt) elektrik üretimi, şehir ısıtma, soğutma, sera ısıtma, termal tesis ısıtma, kaplıca kullanımı, kimyasal maddeler üretimi, sanayide kullanım vb. uygulamalarda tam değerlendirilmesi ile sağlanacak hedef yıllık net yurtiçi katma değeri 20 milyar USD civarındadır.
Ülkemizde jeotermal kaynak potansiyelimizin ancak % 3'ü değerlendirilmektedir. Türkiye'de jeotermal enerji ile ısıtılabilecek potansiyel yerleşim birimlerinin toplamının meydana getirdiği 945 bin konutluk kapasite, sadece şehir ısıtmasına yöneliktir. Sera ve kaplıca ısıtma, soğutma, endüstriyel kullanım, mineral eldesi, balık üretimi vb. için kullanılabilecek enerji bu değerin dışındadır.


Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER

Prof.Dr. Rızvan Paşayev / Bakü Devlet Üniversitesi
MEM'in metodu bilimsel
Batı ekonomi sistemlerinin ihtiraslı ve sömürücü mahiyeti, 20. yüzyılın ikinci yarısında maliye inkılabı ile adlandırılan sürecte, maliye kapitalinin ekonomide lokomotif hale gelmesiyle daha yırtıcı keyfiyet kazandırmıştır.
Bu keyfiyet son zamanlarda küreselleşme siyaseti kapsamının gelişmesinde daha bariz şekilde görülmeye başlanmış, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere karşı neo?sömürgecilik eğilimleri yeni yeni çeşitlerle daha da güçlenmiş ve çeşitlilik kazanmıştır.
Bunun acısını çeken kalkınmakta olan ülkelerde küreselleşmeye karşı muhtelif şekillerde mücadele harekatı yaşanmaktadır. Küreselleşmenin, gelişmekte olan ülkelerin kültürüne manevi değerlerine, ekonomisine yüklediği zararların ilmi bakımdan ortaya konması aslında bu mücadelenin en önemli unsurudur. Bu bakımdan Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Kitabı dünya iktisat ilmine değerli katkı ve hizmet eden bir eser özelliğini almıştır.
Bu eserde küreselleşme teorilerine yapılan itiraz, ilmi bir metotla ortaya konmuştur.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100