29 Haziran 2009 Pazartesi 00:00
Uluslararası arenada adil insan bulunmamaktadır
Halkın konudan haberdar olması ile ancak yürürlükten 1997 yılında kaldırılan yasa ile ABD, kendi halkı üzerinde askeri amaçlı deneyler yapabilmekte idi. ~|~

 

Uluslararası alanda çifte standardın varlığı, ülkeler arasında hukukun karşısında eşitliğin olmaması, BM'nin demokratik olmayan yapısı, hukukun sadece kağıt üzerinde kalmasına sebep olmaktadır.

Adil insan bulunmamaktadır
Bugün uluslararası arenada hukukun geçerli olmamasının ikinci sebebi de hukuku uygulayacak insanların var olmamasındandır. Ne kadar mükemmel kanunlar olursa olsun, onu uygulayacak adil insanlar olmadığı sürece; hukukun üstünlüğünden bahsetmek mümkün değildir. Bu uluslararası sahada da böyledir. Hukukun hamisi iddiası ile ortaya çıkan ve hukuki düzenlemelere ön ayak olan devletlerin, özellikle ABD'nin, tarihine ve kültürüne yakından baktığımızda böyle bir adaletin dünya sahnesinde tesis edilmesine müsait olmadığı görürüz.

ABD'nin geçmişi ortadadır
Gerek Kıta Amerika'sında yaşayan Kızılderililere yapılanlar, gerekse sırf derisinin rengi farklı diye zencilerin geçmişte köle olarak alınıp satılmaları ve bugün yapılan çifte standart uygulamalar göstermektedir ki, kendi halkına karşı dahi adil olamayanların dünyada hukukun hakim olmasına katkıda bulunmaları mümkün değildir. Bu bir kültür meselesidir, kimlik, medeniyet ve tarihi misyon meselesidir. Türk milletinin tarihi ile, bugün dünyada güçlü kabul edilen devletlerin tarihi taban tabana zıttır.
Dün Ortadoğu'da petrol bulunmazken yöre insanına Hazine'sindeki altınları göndererek hizmet eden Türk milleti, bu coğrafyadan ayrıldıktan sonra; petrolün bulunmasına rağmen, bölge insanın bırakın sosyal güvence altında olması, can mal ve namus güvenliği dahi ayaklar altındadır.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. F.R. Grabau  / Magdeburg Üniversitesi?Almanya
Milli Devlet, vatandaş yanlısı bir model
Almanya'da "Sosyal harcamalar bütçenin % 18'idir ve yetersizdir. Konumumuzu korumaya çalışıyoruz ama bu mümkün gözükmüyor. Almanya yüksek vergiler konusunda lider. Mali kurumlar güçlü vergi sistemini savunmaktadır. Bu da Alman vatandaşlarının yüksek vergilerin altında ezilmesi sonucunu doğurmaktadır.
Halbuki Prof. Dr. Baş'ın Sosyal Devlet?Milli Devlet tezinde, sosyal devlet projeleri çerçevesinde vatandaşa kaynak aktarılması isteniyor. Bu son derece doğru bir yaklaşımdır.
Prof. Dr. Haydar Baş'ın "Milli Ekonomi Modeli" tezinde ifade ettiği "belirli bir gelirin altındakilerden vergi alınmaması" formülünü destekliyorum. Prof. Dr. Haydar Baş çarpıcı son eseri, "Sosyal Devlet ? Milli Devlet" ile devletlerin dış boyunduruğa girmeden kendi gücüyle nasıl ayakta durabileceğini açık bir şekilde ortaya koymuştur.  Almanya için de modelin sahibi Prof. Dr. Haydar Baş'tan yardım istememiz gerekeceği kanaatindeyim.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100