08 Ağustos 2009 Cumartesi 00:00
Üniversiteler üretim merkezi olacaktır
Üniversitelerin, ilim üretim merkezi olması için gerekli her türlü finansman desteği, devlet tarafından bilim adamlarına verilecek, bilimsel çalışmalar desteklenecektir. ~|~

 

Büyük sanayi kuruluşlarının tamamının, belli bir gelir düzeyinden sonra araştırma ve geliştirmeye yatırım yapması zorunlu olacak; bu yatırımlar vergiden muaf tutulacaktır. Milli Devlet, ilmi çalışmalar için bir Bakanlık tahsis edecektir. Bakanlık bünyesinde çeşitli branşlarda değişik enstitüler devreye konacaktır. Bu enstitüler, sadece fizik, kimya biyoloji, matematik sahasında olmayacak; sosyal ilimler, ekonomi, bilişim ve yüksek teknoloji alanları da değerlendirilecektir. Buralarda görev alan ilim adamlarının, bilimsel çalışma dışında hiçbir derdi olmayacak; gerekli her türlü sosyal güvence ve gelir, devlet tarafından sağlanacaktır.

Beyin gücü değerlendirilecektir
Milletlerin en önemli sermayesi "beyin gücü"dür. Bu gücün, "göçebe vaziyette" başka devletlere hizmet etmeden önce, kendi milletine hizmet etmesi gerekmektedir. Böylece her sahada ortaya çıkacak yeni buluşlar, hayatın bütün safhalarında, özellikle sanayide üretimde, tarımda, sağlıkta, savunmada yerli firmalar tarafından uygulamaya konulacaktır. Bir ülkenin, özellikle askeri sahada kendi silah sanayisini geliştirmesi son derece önemlidir. Askeri sahada devlet alıcı olarak yerli sanayii ve yerli teknolojiyi desteklerken; bizzat kendisi de bu sahada yeni buluşların önünü açacak yatırımlar yapacaktır.

Madenciliğe gereken önem verilecektir
Devletler, sınırların kalktığı iddia edilen Yeni Dünya düzeninde, hiçbir menfaatlerinin olmadığı programları küreselleşmeye ayak uydurabilmek için hayata geçirmektedirler. Neticede, her türlü müdahaleye karşı savunmasız, kaynakları elinden alınmış ve kendi topraklarında dilenci konumuna getirilmiş milletler ortaya çıkmaktadır.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER


Prof. Dr. İbrahim Arslanoğlu / Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi
Tüketime teşvik Prof. Dr. Baş'ın projesi
Dünya ekonomisi, büyük bir krizin içindedir ve serbest piyasa ekonomisi çoktan çökmeye başlamıştır. Nitekim  ABD'deki konut kredilerinin geri dönmemesi, önce bankacılık kesimini sonra borsaları vurmuş olması, bu çöküşü su yüzüne çıkarmıştır. Sonra bu dalga dalga dünyaya yayılarak Asya ve Avrupa borsalarının da çökmesine sebep olmuştur. ABD'deki bu krizi Beyaz Saray, ekonomik paket ile tüketicinin cebine 157 milyar dolar koyarak çözmeyi planladı. Bundan başka ABD'nin emisyonu artırma, para basma veya borçlanma yoluna gidebileceği belirtiliyor. Halbuki  Prof. Dr. Haydar Baş "Milli Ekonomi Modeli"  adlı eserinde Türkiye'nin ürettiği mal ve hizmet karşılığı olarak senyoraj hakkını kullanarak para basması gerektiğini yıllarca önce yazmıştı. Ayrıca ABD yönetiminin bir defaya mahsus tüketiciyi desteklemesine karşılık Prof. Baş, herkese "Vatandaşlık Maaşı" ve Ev kadınlarına maaş verilerek tüketimin sürekli teşvik edilmesi gerektiğini  ifade etmişti. Prof. Baş, "Sosyal Devlet  Milli Devlet" adlı eserinde ise Milli Ekonomi Modelinin nasıl uygulanıp hayata geçirebileceğimizi kısaca şöyle açıklamıştır: "Herkese iş bulunacak, vatandaş aç ve açık bırakılmayacaktır. Ayrıca zengin fakir arasındaki eşitsizlik ortadan kaldırılacak, fakir çocukların kendilerini geliştirebilmeleri için fırsat eşitliği sağlanacaktır..."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137