03 Ağustos 2009 Pazartesi 00:00
Üreticiye yem desteği verilecektir
Üreticiye "yem desteği" verilerek maliyetlerin aşağıya düşmesi sağlanacak; yem sanayiinde devlet yatırımlarının yanı sıra, üretici de sübvanse edilecektir. ~|~Hayvancılık sektöründe, "yüksek fiyatla alım" garantisi getirilecektir. Tarımda olduğu gibi piyasa fiyatı üzerine destekleme fiyatı ile hem üretici kazanacak, hem de tüketici mağdur edilmeyecektir. OECD ülkelerinin birçoğunda et üreticisi, pazarda sattığı her kilo et için ayrıca devletten destekleme ücreti almaktadır.

Damızlık hayvan desteği sağlanacak
Damızlık hayvan tedariki için devlet ıslah ve tohum tedarik merkezleri oluşturulacak; global firmalara bağlı tek tip genetik ürünler yerine, her ülkenin kendi coğrafyasına ait genetik farklılıklar arz eden verimliliği yüksek ama bir o kadar da insan sağlığını tehdit etmeyen genotipler oluşturulacaktır. Özellikle hayvanı olmayan köylülere damızlık hayvanlar uzun vadeli ödeme imkanı ile verilerek; hem hayvan neslinin ıslahı temin edilecek, hem de hayvancılığın tabana yayılması sağlanacaktır. Elbette damızlık desteği sadece hayvanı olmayanlarla sınırlı kalmayacak, ancak sosyal adaletin oluşması için bu kesime öncelik tanınacaktır.

Hayvan hastalıkları için önlem alınacak
Hayvan hastalıklarına karşı özel bir birim oluşturularak gerekli finansman ve yetişmiş kadro ile donatılacaktır. Hem hastalıklara karşı gerekli aşıların oluşturulması, hem de saha uygulaması; bu departmanın bünyesindeki kadrolar ile sağlanacaktır. ABD'de son yılda çıkan büyükbaş hayvanlarındaki hastalık, ABD'nin büyük baş ihracatçını sıfırlarken; 2005 yılında 3.6 milyar paund kırmızı et ithal etmesine sebep olmuştur. Çiftçilerin ve üreticilerin eğitilmesine önem verilecek,ülke içersinde yeterli oranda veteriner yetişmesi sağlanacaktır.

Soğuk hava depoları oluşturulacak
Ürünlerin saklanması için gerekli soğuk hava depoları oluşturulacak; elektrik de bedava olacağı için üreticilere maliyet açısından yük getirmemesi sağlanacaktır. Özellikle balıkçılık sektörünün büyümesine bu şekilde katkı sağlanacaktır.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER


Prof. Dr. Metin TULGAR / Nöroteknoloji Merkezi Başkanı
Eser özümsenerek okunmalı
"Sosyal Devlet/Milli Devlet" kitabının her cümlesini dikkatle ve hayranlıkla okuyorum. Aslen bir sosyal bilimci olan Sayın Prof. Dr. Haydar BAŞ  tarafından matematiksel bir düşünce tarzıyla bu değerli kitabın kaleme alınması beni gerçekten şaşırttı. Açlık, işsizlik ve can güvenliğinin gündemde olduğu dünyamızda sadece Türkiye ve Türk milletinin değil, tüm ülkelerin ve ulusların sorunlarına samimiyetle çözüm önerileri sunan "Sosyal Devlet/Milli Devlet" modelinin bir Türk bilim insanınca geliştirilmesi, tarih boyunca barışın, hoşgörünün ve adaletin simgesi olmuş ecdadımızın misyonunun devam ettirilmesi noktasında ayrı bir öneme sahiptir. Bu tezin, Müslüman Türk dünyasının tezi olmasından onur duyuyorum. İnsan hakları, demokrasi ve özgürlük gibi kutsal kavramların bilinçli şekilde çarpıtıldığı günümüzün karmaşık ortamında umutsuzluk değil umut mesajlarıyla insanlığa mutlu gelecek müjdesi veren bu eserin her cümlesi dikkatle ve özümsenerek okunmalı kanaatindeyim.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100