19 Ekim 2009 Pazartesi 00:00
Üretim için gerekli olan sermaye maliyetsiz olmalıdır
Üretim için ihtiyaç duyulan sermayenin maliyetsiz olması ülkeler açısından son derece önemlidir. Aksi düşünüldüğünde ülkelerin zaman içerisinde borç batağına girmesi kaçınılmazdır. ~|~

 

Örneğin Türkiye'de otoyol yapmak için maliyetli yabancı paraya ihtiyaç var mı? Elbette hayır, çok rahatlıkla yollar yerli ve maliyetsiz para ile yapılabilir. Oysa biz kendi topraklarımızda dahi yapacağımız yatırımlar için kendi emisyonumuzu devreye koymak yerine faizle alınan borç parayı tercih ediyoruz.

Emisyon enflasyona sebep olur mu?
Burada dikkat edilecek tek husus emisyonun enflasyona sebebiyet verip vermeyeceğidir.
"Yerli para ile üretim yapmayın, enflasyon olur" diyenlerin, maliyetli para ile bunu yapmayı tavsiye etmeleri, yabancı sermayenin yatırım yapmasını önermeleri veya gelen turistin cebindeki dövizi enflasyon sebebi olarak görmemeleri gerçekten anlaşılır değildir. Bu nasıl bir enflasyon ki yerli parayı görünce birden ayağa kalkacak ama maliyetli dövizi görünce uykuya dalacak. Acaba emisyon hangi şartlarda enflasyon yapar?

Üretim için emisyon enflasyon oluşturmaz
Öncelikle bunu ikiye ayıralım; birincisi var olan üretim hacmini arttırmak için kullanılan sermaye kısa dönemde kapasite kullanımını arttıracak, emisyon mukabili ürün olduğu için enflasyona sebebiyet vermeyecektir. Eğer bu sermaye artışı yatırıma gidiyor ve mesela bu yatırımların devreye girmesi için bir yıllık zamana ihtiyaç duyuluyorsa, orta vadede yine bir sıkıntı olmayacaktır. Ancak kısa vadede olabilecek talep artışı için alınacak çok basit tedbirler elbette vardır. Enflasyon analizinde buna da değineceğiz.

Talebin dar olduğu ülkemizde emisyon enflasyon yapmaz
Ayrıca bizim gibi talep daralması yaşanan buna mukabil eksik kapasite kullanımları olan ülkeler için kısa vadede bu geçiş dönemi çok rahatlıkla geçilecektir. Bu geçiş belli parasal hacimler korunarak (ki piyasada bulunan paranın toplam üretime karşılık belli bir oranı vardır) hiçbir talep enflasyonu riski ile karşılaşılmadan yapılacaktır.

Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar BaşMİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER:


Prof. Dr. Valery Lebedev / Rusya Bilimler Akademisi
Vergilerle sömüren değil baba bir devlet
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kitabında, Batının bize teklif ettikleri, daha doğrusu dayattıkları modellerin eksik ve yanlışlarına dikkat çekiliyor. Prof. Dr. Haydar Baş'ın bu kitabını okurken, yıllardan beri bizim Rusya'mıza dayattıkları özelleştirmelerin, ekonomik maskaralıkları, yağmaları örtbas etmeye yönelik olduğunu hatırladım. Daha sonraysa işin aslını, yani özelleştirme görüntüsüyle suç işlendiğini ibretle müşahede etmeye başladık. Milli Ekonomi Modeli kitabında kapitalist modelin olumsuz yanları açıkça ortaya konuluyor. Milli Ekonomi Modeli'nde belirtilmiş olan pek çok durumları matematik araçlarla formulleştirmek mümkün. Bu kitapta ortaya konan emisyon gayesi ve emisyonu frenlemeye karşı olumsuz tutum matematik modelde daha iyi görülebiliyor. Çünkü Prof. Haydar Baş kitabında haklı olarak yazdığı gibi emisyonun amacı üretimi ve tüketimi canlandırmaktır. Bu kitap burada bulunan herkeste, ekonomi siyasetinin güçlü devletin patronajı altında herkesin yararı ve çıkarına olması gerektiği fikrini uyandırmıştır. Milli Ekonomi Modeli ile ortaya konan şey zayıf değil, güçlü devlettir. Vatandaşlarına eşit fırsat, imkan ve şartlar sağlayan devlet. Yani vergilerle sömüren değil, baba bir devlet.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100