15 Ekim 2009 Perşembe 00:00
Üretim olmadan istihdam olmaz
Ekonomilerde gerek mal, gerekse hizmet anlamında üretim, kalkınmanın ve büyümenin tek kaynağıdır. ~|~

 

Üretim olmadan ne insanlara istihdam sağlayabilir, ne de ihtiyacımız olan mal ve hizmetlere sahip olabiliriz. Ekonomi politikalarının hedefi; üretmek ve bu üretilenleri halkına tükettirebilecek bir geliri oluşturmaktır.

Sağlıklı ekonomi için üretim ve pazarlama önemlidir
Para ile para kazanma yerine üretim ve pazarlama ile para kazanma anlayışı ekonomilerde hayata geçirilmediği sürece ne gerçek manada ülke ekonomilerinin büyümesi ne de insanına iş imkanı sunması mümkündür. Milli Ekonomi Modeli'mizde hedef hem üreten, hem de tüketme kabiliyetine sahip bir toplum ortaya çıkarmaktır.

Üretmeden kalkınmak mümkün değil
Üretmeden kağıt üzerinde hayali spekülatif oyunlarla kalkınmak mümkün değildir. Düşünün ki bir kumar masasında bulunan insanların cebinde 1000 YTL para var, günlerce kumar oynasalar bu para 1001 YTL olabilir mi? İşte bu şekilde sermaye piyasalarında yapılan binlerce spekülatif hareketin reel manada ekonomiye hiçbir katkısı yoktur. Bilakis zararı vardır.

Gerçek büyüme işsizliği azaltır
Sık sık yeni bir kavram ile karşılaşıyoruz; işsizliği azaltmayan büyüme... Gerçekte böyle bir büyümenin olması mümkün mü? Hem ekonomi daha fazla üretecek, hem de çalışan insan sayısı aynı kalacak veya azalacak, bu mümkün değildir. O yüzden gerçek büyüme, üretimle insanlara istihdam sağlayacak şekilde olabilir. Aksi anlayışlar borç para ile tatile gitmeye benzer, ekonomiler büyüdüğünü zannettikçe daha fazla batarlar. Şimdi üretimi oluşturan değişken ve parametreleri irdeleyelim.

Sermaye üretimde tahrik unsurudur
Mikro manada üretimi işletmeler yaparlar, o ülkedeki bütün işletmelerin toplamı da elbette bize toplam üretim fonksiyonunu verecektir. Sermaye vasıtası ile hammadde, emek, yer ve teknolojiyi biraraya getiren işletmeler, ürün elde ederler. Öyleyse üretim fonksiyonu, emeğe, sermayeye, hammadde, yer ve teknolojiye bağlıdır. Ancak buradaki sermaye diğer üretim faktörlerinden farklı olarak bu üretim faktörlerini devreye koyan tahrik unsuru vazifesini görür.

Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar BaşMİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Valery Vorotin / Ukrayna Devlet İdarecilik Akademisi
Bu Model'in alternatifi yok
Bugün Bakü'de gerçekleşmekte olan bu olay, bu kongre Ukrayna Ekonomi Bilimi Topluluğu'nda büyük merak uyandırdı. Bugün burada alternatifi olmayan bir Model'in incelemesini yapıyoruz, hatta uluslarüstü bir yapının sağlam bir şekilde oluşmasına şahit oluyoruz. Ve ileride sadece ulusal devletlerin değil, belki bütün dünya ekonomisinin de böyle bir çalışma sayesinde, böyle bir kitap sayesinde gelişebileceğini şimdiden görebilmekteyiz.
Bugün burada yapacaklarımız, bu konferansın sonucunda devletlerin ekonomilerinin bundan sonraki gelişmelerine, Sovyetler sonrası kıtadaki devletlerin ekonomisinin ileride nasıl gelişeceğine ve pazar ekonomisinin farklı aşamalarındaki ülkelerin ekonomilerinin nasıl gelişeceğine cevap bulmaktır. Ben Prof. Dr. Haydar Baş'ı bütün kalbimle tebrik ederim, organizatörlere şükranlarımı sunarım.
Çünkü bu olay dünya ölçeğindeki büyük bir olay ve bu olay sadece Azerbaycan ve Türkiye'nin değil, dünya ekonomisindeki devletlerin de tarihine geçecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137