28 Haziran 2008 Cumartesi 00:00
Üretimde verimlilik, üretilene pazar bulunursa anlamlıdır
Gelişen teknoloji sayesinde üretim miktarı ve çeşitliliği, tüketim miktarından kat be kat fazla oldu. ~|~Dünya nüfusu her geçen gün artmasına rağmen, üretim artışı o denli hızlı bir artış gösterdi ki, firmaların ve ulusların bir numaralı sorunu, ürettikleri mallarını tüketecek bireyler bulmak oldu. Uygulanan yanlış politikalar tüketimi daha da daralttığı için 21. asır üretim probleminin değil tüketim probleminin yaşandığı bir asır olmuştur.

Tüketimde yaşanan bu daralma rekabet kavramını beraberinde getirerek sadece firma ölçeğinde değil, devletler arasında bile kıyasıya ticaret ve pazar savaşlarını gündeme getirmiştir. ABD ve AB ülkeleri ürettikleri tarım ve sanayi ürünlerini satabilmek için IMF'yi kullanarak azgelişmiş ülkelerin üretimlerine tahditler koymaktan çekinmedirler.

Son yıllarda firmaların üretimden ziyade pazarlama ve reklama yatırım yapmaya başlaması bu yüzdendir. Artık pazarlama çağın mesleğidir Eğer kapitalistlerin iddia ettiği gibi her arz kendi talebini yaratsaydı bu mesleklere gerek kalmazdı.  

Verimlilik artışının en önemli unsuru buluşlar ve AR?GE çalışmalarıdır. Buluşlar ve teknolojideki gelişmeler üretim artışlarını yüzlerce kat artırma imkanı sağlayarak verimliliği yukarıya doğru çekmiştir. Bu nedenle üretim yapmak isteyen, proje sahibi olan veya yeni üretim teknikleri geliştirebilen herkese devlet tarafından faizsiz kredi verilmelidir. Bu desteklerle beraber AR?GE harcamalarının en üst düzeyde olması sağlanmalıdır. Ayrıca teknolojiyi geliştirecek bilimsel çalışmalar çoğu kez yüksek maliyetler gerektirdiği için, bizatihi bu türlü bilimsel çalışmalar devlet tarafından yapılmalı, geliştirilen yeni teknolojiler özel sektörün hizmetine sunulmalıdır.Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER:
Prof.Dr.Tofik Guliyev Azerbaycan Devlet İktisat Üniv.

İnsana verdiği değer çok büyük
Pek çok sorunun çözümlenmesinde, kavranılmasında Prof.Dr. Haydar Baş'ın "Milli Ekonomi Modeli" özel bir önem taşıyor. Bu modelin insana verdiği değer çok büyük. Burada ekonomik menfaatler, diğer menfaatlerle uzlaşarak bir araya geliyor.

Milli Ekonomi Modeli'nin insanı merkeze oturtması, insanın ihtiyaçlarından yola çıkarak çözümler sunması oldukça önemli. Prof. Dr. Haydar Baş, Modelini sağlam bir temele dayandırıyor.
Milli Ekonomi Modeli, bir ülkede olması gereken sadece ekonomik iyileştirmeleri ortaya koymuyor. Model, topyekün bir kalınmanın formulünü içeriyor.
Prof. Dr. Haydar Baş'ın bu fikirleri normal bir toplumun oluşmasına, şekillenmesine ve devletlerarası ilişkilerin iyileştirilmesi bakımından çokça öneme sahiptir. Çünkü bu modelin temelinde manevi, ahlaki değerler de yer alıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137