30 Ekim 2008 Perşembe 00:00
Üretimin tüketimle eşitlendiği nokta ekonomik dengedir
Üretimi devreye koyan paranın, üretim sonucu elde edilen malın değerini karşılaması mümkün değildir. Doğal olarak arz?talep dengesi arz eksenli olarak bozulacaktır. Gelirin tüketime eşit olması ekonomideki dengeyi sağlamaz. Üretimin tüketimle veya tüketimin üretimle eşitlendiği nokta ekonomideki dengenin sağlandığı durumdur. ~|~

 

Enflasyonun asıl kaynağı maliyetli paradır
Maliyetli paranın üretime veya tüketime girmesi her türlü enflasyonun kaynağını oluşturur. Milli Ekonomi Modeli paraya, üretim ve tüketime, sürekli büyümeye getirdiği yeni yorumla enflasyonun her türlüsünü ekonominin dışına çıkarmıştır. Devletin üretim ve tüketim ayağını bilinçli ve kontrollü bir şekilde emisyonla desteklemesi enflasyonu sıfırladığı gibi, sürekli büyümeyi de sağlar. Bir merdivenin basamakları gibi yatay talebi, dikey ise arzı gösterir. Ekonomilerin içinde bulunduğu duruma göre bazen yatay, bazen dikey desteklenir. Bazen de öyle olur ki oranları aynı veya sabit bir katsayı ile yatay ve dikey eksen aynı anda desteklenir. Bu bilinçli dengeli ve kontrollü müdahaleler ekonominin sürekli büyümesini de sağlar.
Kapitalist ekonomilerde haksız kazanç olarak ortaya çıkan faiz, klasik anlayışı temellendiren Adam Smith' e göre tasarruf ile yatırım arasındaki ilişkiyi sağlayan unsurdur. Keynes'e göre ise faiz piyasaların ihtiyacı olan paranın piyasalara arzında ortaya çıkar. Oysa ekonomilerin belası olan enflasyon, denflasyon, stagflasyon, maliyetli paranın kullanımı sayesinde kendisine hayat bulur.


Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER

Prof.Dr. Muhammad FARUQUE / Illinois Üniversitesi ? ABD
MEM, daha iyi bir gelecek inşa edecek
Milli Ekonomi Modeli kendi ayakları üzerinde durabilen ve daha iyi bir gelecek inşa etme gücüne sahip bir modeldir. İnancım tamdır ki, bu model sadece Türk Milletini değil, aynı zamanda bütün insanlığı daha müreffeh yarınlara taşıyacaktır. Kapitalist modelin aksine Prof. Dr. Baş, kaynakların sınırlı olmadığını, kaynakların herkesin yararına ve optimal kullanımını mümkün kılan bir ekonomik model oluşturmanın mümkün olduğunu ortaya koymaktadır.
Bu modelde Prof. Dr. Haydar Baş, makro ve mikro ekonomik analizler ortaya koymakta, ekonominin sosyal fayda yönünü kuvvetli bir şekilde savunmaktadır. Bu model, toplumdaki bütün bireyleri, hiç kimseye bağımlı olmaksızın yaşamlarını sürdürebilecekleri, asgari bir gelir düzeyine ulaştırmanın yollarını ve kaynaklarını ortaya koymaktadır. Model, bunun yanında, devleti ve parayı, hedeflenen ekonomik çözümlerin elde edilmesinde önemli bir güç olarak kullanmayı amaçlarken, para ve kaynakların dar bir kesimin elinde tekelleşmesini önlemeyi de garanti etmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137