15 Temmuz 2008 Salı 00:00
Üretimsiz kalkınma ve büyüme mümkün değildir
Ekonomilerde gerek mal, gerekse hizmet anlamında üretim, kalkınmanın ve büyümenin tek kaynağıdır. Üretim olmadan ne insanlara istihdam sağlayabilir, ne de ihtiyacımız olan mal ve hizmetlere sahip olabiliriz.
Ekonomi politikalarının hedefi; üretmek ve bu üretilenleri halkına tükettirebilecek bir geliri oluşturmaktır. ~|~Para ile para kazanma yerine üretim ve pazarlama ile para kazanma anlayışı ekonomilerde hayata geçirilmediği sürece ne gerçek manada ülke ekonomilerinin büyümesi ne de insanına iş imkanı sunması mümkündür.
Milli Ekonomi Modeli'mizde hedef hem üreten, hem de tüketme kabiliyetine sahip bir toplum ortaya çıkarmaktır.

Üretmeden kağıt üzerinde hayali spekülatif oyunlarla kalkınmak mümkün değildir. Düşünün ki bir kumar masasında bulunan insanların cebinde 1000 YTL para var, günlerce kumar oynasalar bu para 1001 YTL olabilir mi?
İşte bu şekilde sermaye piyasalarında yapılan binlerce spekülatif hareketin reel manada ekonomiye hiçbir katkısı yoktur. Bilakis zararı vardır.

Sık sık yeni bir kavram ile karşılaşıyoruz; işsizliği azaltmayan büyüme... Gerçekte böyle bir büyümenin olması mümkün mü? Hem ekonomi daha fazla üretecek, hem de çalışan insan sayısı aynı kalacak veya azalacak, bu mümkün değildir.
O yüzden gerçek büyüme, üretimle insanlara istihdam sağlayacak şekilde olabilir. Aksi anlayışlar borç para ile tatile gitmeye benzer, ekonomiler büyüdüğünü zannettikçe daha fazla batarlar.

Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş

 

MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER:
Prof.Dr. Viktor Minin Rusya Bilimler Akademisi

MEM yeni bir ışık
Bu kitabı okuyanların ekonomik bilinci kati ve dönüşülmez şekilde değişecektir. Batı iktisat teorisinin entel tuzaklarından özgürlüğe kavuşmasını, ülkesinde ve dünyada olup biten gerçek süreçlerin tefekküründe yeni basamağa yükselmesini sağlayacak.
Tam şimdi dünyanın sonu, eski dünyanın sonu ve yeni dünyanın, yeni ışığın doğuşu olmaktadır. İki süreç aynı anda ve hızlanarak devam etmektedir. İnsan için bu zor ve tehlikeli zamanda korkmadan, kayıp olmadan doğru yolu bulmak çok zordur.
Prof. Dr. Haydar Baş bu tezi ile tüm dünya ve Türkiye için yeni problemin çözümü için katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmada ise yeni tip Milli Liderin özellikleri bariz şekilde gözükmektedir. Biz Ruslar her şeyi denedik, Marksizm ile Sosyalizm dahi yardımcı olmadı, çünkü onların da prensipte kapitalizmden farkı yoktu. Kitabın yazarı, çözümün bu iki sistem dışında olduğunu anlaşılır ve kolay şekilde göstermektedir.
Dolayısıyla, seçimimiz kolay; ya hızlıca yok olacağız, ya da çoğumuzu ilgilendiren, iktisadın, siyasetin ve kamu yönetiminin yeni prensip çalışmalarını esas alan yeni yaşam kurallarını keşfedeceğiz.
Prof. Dr. Haydar Baş'ın çalışması krizlerin yalnız sebeplerini anlamaya yardımcı olmuyor, en önemlisi, basit olmayan bu meselenin çözümünü öneriyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100