07 Eylül 2004 Salı 00:00
Üstün meziyetlere sahip bir lider
Prof. Dr. Haydar Baş Bey' in üstün meziyetlerini tam anlamıyla anlatmamız mümkün değildir. Bizler kavrayabildiğimiz oranda anlatmaya devam edeceğiz.

Pratik bir zekaya sahiptir. Trabzon Akçaabat'ta Şehitlik Tepesi'ne 56 günde kurulan çelik mutfak malzemeleri fabrikası, görmek için gelen Alman mühendisleri oldukça şaşırtmıştır. Karşılaştığı problemleri zorlanmadan, pratik olarak çözer.

Hitabeti çok kuvvetlidir. Toplum psikolojisini çok iyi bilir. Çoğu zaman duymuşumdur, dinleyenler konferans çıkışında Haydar Bey' in kendisine konuştuğunu ifade ederler. Yaşadıklarını ve inandıklarını konuştuğundan dolayı, karşıdaki ön yargılı olmayan insanlar istifade ederler ve ikna olurlar.

Boğaziçi Üniversitesi'nde verdiği konferansta yaşadığım şu hadise çok anlamlıdır. Haydar Bey, Cehennemi anlatırken "inanan insan için bir arıtma tesisidir, orada temizlenir ve tertemiz olarak Cennete girer" ifadesini kullanmıştı. Yanımda bulunan "hippi" görünüşlü bir öğrenci şu ifadeyi kullandı "Başkaları Cennet~|~i bize sevdiremezken, bu adam neredeyse Cehennemi bile sevdirecek."

Dindardır. İbadetini hangi şart ve durumda olursa olsun zamanında yapar ve bu konuda mükemmel bir örnektir. Farz ibadetlerin yanında, Allah'a yakın olmak için nafile ibadetlerin de yapılmasını tavsiyede bulunur. Kuran okumayı çok sever ve çok güzel okur. Davudi bir sesi vardır, dinleyenleri oldukça etkiler.

Prof. Dr. Haydar Baş Bey, biz Türklerin ehlibeyt anlayışıyla İslam'ı kabul ettiğimizi, 1000 yıllık Türk İslam tarihinde milletimizin İslam'ı sevda boyutuyla yaşadığını ve bu sebeple Yunus gibi, Mevlana gibi, Akşemsettin gibi bir çok alp erenin bu toplumun içerisinden çıktığını sık sık ifade etmektedir.

İkili diyalogları çok kuvvetlidir. Sorulan sorulara karşıdaki insanın ihtiyacına göre cevap verir. Karşısındaki muhatabına değer verir.

Uyuşturucu kullanmaya başlamış hatta intihar etmeyi düşünen bir diş hekimliği öğrencisini dinleyerek ve konuşarak ikna etmişti ve onu topluma kazandırmıştı. Şu an hali hazırda diş hekimi olarak insanlara hizmet sunuyor. Bunun gibi binlerce insanı topluma kazandırmıştır.

Türk Halk müziğini, Türk Sanat müziğini ve de Tasavvuf Musikisini sever. Hatta özellikle bazı sanat müziği eserleri söylenirken güzel sesiyle iştirak eder, dinleyenlere duygulu anlar yaşatır.

Aidiyet duygusuna sahiptir. Yani kendi vatanını, toprağını, bayrağını, dilini, dinini, kültürünü, örfünü adetini velhasıl sahip olduğu milli ve manevi olan her şeyi aşk derecesinde sever ve sahip çıkar. Kimsenin dil uzatmasına müsaade etmez.

İngiltere Cambridge Üniversitesinde yanında bulunan Türk tercümana söylediği şu ifade oldukça manidardır. "Evladım, ben Türkçe konuşacağım, eğer benden istifade etmek istiyorlarsa kendileri bir tercüman bulsunlar. Bir lider dilini, dinini, parasını dışarıya ihraç edebilendir."

Yine seçim çalışmaları esnasında yaptığı konuşmalarda "Batılı ülkeler ortaya koyduğum projelerden dolayı bana ödül verdiler, ben onlara elimi öptürdüm, sıra milletin elini öptürmeye geldi" demiştir.

Birlik ve beraberlik konusunda çok duyarlıdır. Özel ve genel bütün konuşmalarında devletle milletin, askerle sivilin kaynaşmasını arzu eder. Böyle olması halinde hiçbir tefrikanın bu ülkeye giremeyeceğini savunur. Milletimizin yıllarca sağ, sol, laik, antilaik gibi suni ve dış kaynaklı ayrımlarla parçalandığını, artık kendi özümüze dönüp bu tür oyunlara gelmememiz gerektiğini savunur.

İleriyi görebilen, basiret ve feraset sahibi bir insandır. Bir liderde olması gereken en önemli özelliklerden biri de budur. Irak, Kıbrıs, AB, ABD, SSCB, Manavgat Çayı, GAP, Ege Meselesi, Ruhban Okulu, Abdullah Öcalan velhasıl dış ve iç siyasette gelişen bütün olaylara getirdiği yorumlar hep doğru çıkmıştır.

Hem dünya , hem de Türkiye ekonomisini çok iyi bilmektedir. Dünya çapında aldığı ödüllerden bir kısmı da ekonomi sahasındadır. IMF politikalarının ülkeyi iflasa götürdüğünü, Milli Ekonomi Modeline acilen geçmemiz gerektiğini ifade etmektedir. Milli Ekonomi Modelinde ifade ettiği her bir proje bu ülkeyi şaha kaldıracak özelliğe sahiptir.

Yarınki yazımızda da Prof. Dr. Haydar Baş Bey' in üstün meziyetlerini ifade etmeye devam edeceğiz.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137