20 Kasım 2014 Perşembe 00:04
Van gölü her yıl küçülüyor
Van Gölü’nde su seviyesinin her geçen yıl biraz daha çekildiğini ifade eden Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi
Doç. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, Van Gölü Havzası’nda son yıllarda yaşanan buharlaşmadaki artış nedeniyle göl seviyesinin her yıl biraz daha çekildiğini ve bunun da havzada yaşayan insanların hayatına ciddi derecede etki etmeye başladığını söyledi. Bugün artık Van Gölü’ndeki çekilmenin metrelerle ifade edilecek bir dikey düşüş yaşandığını dile getiren Doç. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, “2012 yılında havzayla ilgili yapmış olduğumuz Van Gölü Havzası’nın su bilançosuna ilişkin araştırma projesi sonucunda ortaya çok dramatik sonuçlar çıktı. Van Gölü’ndeki seviye farklılaşmayla ilgili bilançonun artık eksi yönde olacağı, oysa geçmişteki bilançolara baktığımızda aslında durumun böyle olmadığını görüyoruz. Uzun yıllık periyotlarda Van Gölü Havzası’nda seviye değişmeleri yaşanıyordu. Örneğin 93, 94 ve 95 yıllarında yaşandığı gibi bir seviye yükselmesi gerçekleşti ancak 1995’li yıllardan sonra göl seviyesinde ve havzada yaşanan buharlaşmadan dolayı ciddi bir düşüş trendi başladı. Bu trend son birkaç yıldır hızlanarak artmaya başladı. Tabii dramatik olan tarafı şu, artık maalesef o geçmişte seviye artışları ve düşüşleri yaşanan süreçleri göremeyeceğiz. Yapmış olduğumuz çalıştırmaların sonuçlarına göre bundan sonra buharlaşma bu şekilde devam edecek ve göl seviyesi giderek düşecektir” diye konuştu.

Göl sürekli çekilecek

Önümüzdeki yıllarda çekilmenin devam edeceğini dile getiren Doç. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, “Göl sürekli çekilecek. Şu anda göldeki seviye düşüşü maalesef 2 metreyi aşmış durumda. Yağışlardaki durum ve buharlaşma bu şekilde devam ederse önümüzdeki yıl muhtemelen 2,5 metreyi bulacak, sonraki yıllar aynı şekilde devam edecek ve Van Gölü Havzası’nda ciddi bir soruna neden olacak. Çünkü göl seviyesi azalırken göldeki biyolojik çeşitlilik ya da gölün yaşam süresi kısalacak. Yani göl daha çabuk kirletilecek, yeni su takviyesi gerçekleşmediği için gölün yaşam süresi de beraberinde kısalmış olacak. Havzayla ilgili temel sorun sadece bununla da kalmıyor. Yani yaşanan bu küresel iklim değişikliği ve sonucunda ortaya çıkan bu göl seviyesindeki gerilemeyle birçok limanda tekneler artık kıyıya yanaşamaz durumdadır” diye konuştu.

50 yıl sonra çok kötü bir Van Gölü göreceğiz

Bundan 50 yıl sonra bugünkünden çok daha kötü bir Van Gölü görüleceğini söyleyen Faruk Alaeddinoğlu, “Bugün dünyadaki küresel ısınma ve onun yansımalarıyla ortaya çıkan sıcaklık farkı 0,8-0,9 santigrat derecedir. 50 yıllık küresel iklim değişikliği raporlarından edindiğimiz bilgilere göre bunun yaklaşık 1,5 santigrat dereceye çıkacağı varsayılıyor. Bu buharlaşmayı daha da artıracak. Uzun yıllık periyotlarda yağış değerlerinde bir artış yok. Yağış değerleri aynen kalıyor, buharlaşmada ciddi bir artış bar. 50 yıl sonra Van Gölü’nde hem dikey boyutta hem de yatay boyutta ciddi bir düşüş yaşanacağına tanıklık edeceğiz. Şu an itibarıyla elde ettiğimiz istatistik verilere göre göldeki seviyede 2 metre 23 santimetrelik bir düşüş gerçekleştiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Yatay olarak da gölün sığ olduğu alanlarda 30-40 metreyi bulan alanlar var. Hatta çekilmenin daha fazla olduğu yerler de var” şeklinde konuştu. İHA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137