18 Temmuz 2009 Cumartesi 00:00
Vatandaşın barınma ihtiyacı devlet garantisindedir
İnsanın doğuştan gelen en temel haklarından biri barınma, diğeri ise hayatını devam ettirebileceği ve ihtiyaçlarını onurlu bir şekilde karşılayabileceği gelir düzeyine sahip olmasıdır. ~|~


"Millet için devlet" tezini ilke edinen Sosyal Devlet/Mili Devlet anlayışında, vatandaşlarımızın barınma ve gıda ihtiyaçlarının sağlanması da devlet garantisinde olacaktır. Milli Devlet, evi olmayan vatandaşlarını ev sahibi yapacağı projeleri hayata geçirmektedir.

Uzun vadeli konut kredileri sağlanacaktır
Evi olmayan vatandaşlara 20?25 yıl vadeli, faizsiz ve kira öder gibi konut temini Milli Devlet'in halkına karşı sorumluluğudur. Bu modelin gerek Batı toplumlarında uygulanan Mortgage sistemi ile, gerekse ülkemizde uygulanan uzun dönemli bankalardan alınan faizli kredi sistemleri ile uzaktan ve yakından hiçbir alakası yoktur. Çünkü Milli Devlet'in konut edindirme sistemi, gerek evin fiyatlandırılması, gerekse finansmanın sağlanması aşamalarında diğer uygulamalardan ayrılmaktadır. Milli Devlet'in vatandaşlarına verecek olduğu evler, maliyetine fiyatlandırılacak; arsa payı maliyetlere katılmayacak, bunun için devlet arazileri kullanılacaktır. Maliyetine ev alan fakir insanlar, daha eve girerken evlerinin piyasa fiyatı çok daha yüksek olduğu için büyük bir kazanç elde edeceklerdir. Evlerin finansmanı ise sıfır faizli krediler ile karşılanacağı için, vatandaşlar adeta kira öder gibi ev sahibi olacaklardır. Vatandaşlık maaşı projesi ile bu uygulama beraberce düşünüldüğünde; vatandaşların ev sahibi olmak için ödeyecekleri paranın kaynağı, yine devlet tarafından sağlanmış olacaktır. Böyle bir proje ile sadece gelir düzeyi düşük insanlar ev sahibi olmakla kalmayacak; aynı zamanda inşaat sektöründeki canlılık genel manada bütün piyasaları da etkileyecektir. Devletin böyle bir uygulama için ihtiyaç duyacağı finansman, emisyonla karşılanacaktır. Çünkü evin yapılması için gerekli olan malzeme ve işgücü çok rahatlıkla iç piyasalardan karşılanmaktadır. Piyasaya girecek olan emisyon, yapılan inşaatlarla karşılık bulacağı için; böyle bir proje, kamu bütçesine yük getirmeyeceği gibi, ekonomiyi büyüteceği için devletin orta vadede vergi gelirlerinde artışa sebep olacaktır. Diğer taraftan da evsiz vatandaşların başlarını sokacakları bir evleri olacaktır. Dar gelirli bireylerin ev sahibi olması, ancak maliyetine fiyatlarla faizsiz kredi imkanları ve 20?25 yıl gibi çok uzun vadeli kira benzeri seçeneklerle olabilir. Milli Devlet, faizin olmadığı tek ekonomi sistemi olan Milli Ekonomi Modeli ile milletimizi ev sahibi yapmaya muktedir yegane modelidir.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden
SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER


Dr. Birol Şensoy / KKTC
Milli Devlet dışındaki tezler sınıfta kaldı
Milli Devleti, diğer sistemlerle kıyaslanmayacak kadar farklı bir noktaya taşıyan, tezin gayesine ve merkezine "insanın konulması"dır. "İnsanı tanıma" gerçeğiyle sağlanacak bir devlet anlayışı, Milli Devlet modeli ile hayata geçirilmektedir. Yaşanamayan hak, insan hakkı değildir.
Hakların yaşanmadığı bir toplumda gerçek manada özgürlüklerden bahsetmek mümkün değildir. Özellikle sosyal ve iktisadi haklar, bu çerçeveden ele alındığında Sosyal Devlet/Milli Devlet dışındaki bütün tezlerin, gerek teorik, gerekse uygulamada sınıfta kaldıkları görülmektedir.
Müslüman Türk tarihindeki devlet anlayışı, şu öz cümle üzerine oturur: "insanı yaşat ki devlet yaşasın." Yani insana sahip olduğu hakları yaşatan devletler, hayatlarını devam ettirebilirler.
Gerek kapitalist, gerekse Marksist anlayışlar, sınıflar arasında sürekli bir kavganın varlığına dikkat çekmektedirler. Bu zihniyetlerin hakim olduğu toplumlarda, bireyler arasında ve milletler arasında kavga bir hayat tarzı olarak ortaya çıkmaktadır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137