07 Temmuz 2014 Pazartesi 00:06
Vatandaşın dörtte biri kiracı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 'Türkiye'de Aile Yapısı Araştırmaları İleri İstatistik Analizi Araştırması- 2013' hazırladı. İlki 2006'da, ikincisi 2011'de yapılan araştırmalar, Türkiye'deki aile yapısını, bireylerin aile ortamındaki yaşam biçimlerini ve aile hayatına ilişkin değer yargılarını tespit etmek amacıyla düzenlendi. Raporda öne çıkan tespitler şöyle:
* Türkiye genelinde hanelerin yüzde 70'ini çekirdek aileler, yüzde 18'ini dağılmış aileler, yüzde 12'sini ise geniş aileler oluşturuyor. Türkiye'de hanelerin yarıya yakını apartman dairesinde oturuyor. 
* Türkiye'deki hanelerin yüzde 26'sı kiracı, yüzde 61'inde ise oturulan konut aile fertlerinden birine ait. İkinci konut kullanım oranının en yüksek olduğu il İstanbul iken; yazlık, köy evi, yayla evi gibi konutlarda yaşayanların oranı yüzde 20.
* Türkiye'de hanelerin yarısı odun/kömür sobası ile ısınıyor. Bu oran, kırda yüzde 83'e kadar çıkıyor. Kentteki hanelerde ise doğalgazlı kombi/kat kaloriferi yüzde 31 oranında en yaygın ısınma yöntemi olarak kullanılıyor.

En çok 18-29 yaş arasında evleniliyor

* Hanelerin neredeyse tamamında buzdolabı (yüzde 98), çamaşır makinesi (yüzde 94), cep telefonu (yüzde 91), televizyon (yüzde 89) ve ütü (yüzde 89) bulunuyor.
* Çöp öğütücüsü (yüzde 2), çamaşır kurutma makinesi (yüzde 4), ev spor aletleri (yüzde 5) ise en düşük oranda sahip olunan eşyalar arasında yer alıyor. 
* Türkiye'de evliliklerin büyük çoğunluğu (yüzde 87) 18-29 yas? arasında gerçekleşiyor. Evlenen bireylerin yüzde 57'sinin ilk evliliklerini 18-24 yaşları arasında yaptığı tespit edildi. Türkiye'de aile (yüzde 39) ve komşu, mahalle (yüzde 39) çevresinden tanışarak evlenme oranı oldukça yüksek. Eğitim seviyesi ve sosyo-ekonomik seviye yükseldikçe arkadaş?, is?, okul çevresinden tanışarak evlenenlerin oranı artıyor.
* Görücü usulü evlilik yüzde 51 oranında gerçekleşirken, bu şekilde evlenenlerin yüzde 10'luk bir kesimi görüşü alınmadan, ailenin kararıyla evlendiriliyor. Bu oranın en yüksek olduğu bölge ise Doğu Karadeniz. 
* Evliliklerin neredeyse tamamında hem resmi hem de imam nikahı yapıldığı tespit edildi. 
* Boşanma nedeni olarak ise 'sorumsuz ve ilgisiz davranma' gerekçeleri öne çıkıyor.
* Aile üyelerinin büyük çoğunluğu (yüzde 78) birlikte sinemaya/tiyatroya gitmediklerini, yüzde 61'i birlikte tatile çıkmadıklarını belirtiyor. Kişiler çoğunlukla tatillerini bulundukları yerde dinlenerek geçiriyor. 
* Evdeki işlerin kimler tarafından yapıldığı ile ilgili verilere göre, yemek pişirme, çamaşır ve bulaşık yıkama, ütü yapma ve dikiş işleri gibi işleri yüksek bir oranda kadınların yaptığı görülüyor.
* Aile bireyleri eşleriyle ilişkilerinin hemen hemen her konuda iyi olduğunu ifade ederken, çeşitli sıklıklarda olmak üzere en çok sorun oluşturan konuların ise 'ev' ve 'çocuklar' ile ilgili sorumluluklar olduğu belirtildi. En az sorun yaşanan konuların ise 'kumar alışkanlığı', 'dini görüşlerin farklılığı', 'cinsellik' ve 'siyasi görüş' olduğu görüldü. 

Yeni nesil çok farklı

* Raporda yer alan diğer bilgilere göre, anne baba ile çocukları arasında en çok 'harcama ve tüketim alışkanlığı', 'arkadaş seçimi', 'kılık kıyafet tarzı' konularında sorun yaşanıyor.
* Bireylerin çoğu nikahsız birlikte yaşama ve evlilik dışı çocuk sahibi olmaya olumsuz bakıyor. 
* Türkiye genelinde bireylerin yüzde 41'i kitap ve yüzde 30'u hiç gazete okumuyor. Sinema ve tiyatroya hiç gitmeyenlerin oranı ise yüzde 70. 
* Bireylerin yüzde 65'i hiç spor yapmıyor. Yüzde 43 oranında birey sigara içerken, yüzde 81'i hiç alkol kullanmadığını ifade ediyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.