03 Mayıs 2009 Pazar 00:00
Vatandaşların gelirlerine bankalar faiz yoluyla el koymaktadır
Esnaf ya parasını hemen tahsil etmek için bankaya bir aylık faiz ödeyecek, ya da bir ay boyunca parasını bankaya kullandıracaktır. ~|~

 

Diğer yandan kredi kartı kullanan tüketici, yeterli geliri olmadığı için zaten bu yola başvurmaktadır. Kredi kartının ödemesini zamanında yapamayan milyonlarca insan, ellerindeki az miktar gelirlerini de faiz ödemesi adı altında bankalara vermeye zorlanmaktadır.

Senyoraj hakkı zorunluluktur
Sosyal Devlet ? Milli Devlet modeli ile vatandaşlar, yeterli gelir seviyesine kavuşturularak, hem bankalara borçlu olmaktan kurtulacak, hem de devlet senyoraj geliri ile piyasalarda yapıcı, koruyucu, kollayıcı yani "baba devlet" olarak yerini alacaktır. Milli Ekonomi Modeli'ne göre, belli oranlarda emisyon hacminin genişletilerek Senyoraj gelirinin elde edilmesi, devletler için bir zorunluluktur. Aksi halde piyasada yeteri kadar bir tüketim imkânı doğmayacağı için, ekonominin dengeye oturması mümkün değildir. Senyoraj geliri devletin de global tefecilere borçlanmasının önüne geçmektedir. Böylece "borçlu ve aciz devlet" yerine, vatandaşlarına hizmet etme imkanına sahip "baba ve bağımsız devlet" anlayışı, Milli Devlet ile hayata geçmektedir.

Gelişmekte olan ülkeler dış ticarette de sömürülmektedir
Devletler için dış ticarette asıl hedef, kendi mal ve hizmetlerine olan talepten yola çıkarak "paralarının geçerli olduğu alanı büyütmek ve paralarını dış topraklarda konvertibl yapmak"tır. Bu gerekçe ile ülkeler, dış ticaret yaptıklarında kendi paralarını talep ederler.
Başta ülkemiz olmak üzere gelişmekte veya azgelişmiş olan ülkeler, ihracat yaparlarken kendi paraları yerine "hard currency" kabul ettikleri için ihracat yapmaya çalışırken sömürülmektedirler. Gelişmekte veya azgelişmiş olan ülkeler, ihracat yaparken kendi paraları yerine karşı ülkenin para birimini veya üçüncü bir ülkenin para birimini kabul ettiklerinde, bunun adı ihracat değil, "yerli kaynakların başka ülkelere aktarılması"dır.
Devletler ihracat veya turizm gibi faaliyetlerle elde ettikleri dövizi, emisyonunun yerine iç piyasada dolaştırırlarsa; örneğin, dolar iç piyasada dolaşırsa, verilen ürünün karşılığında gerçekte ABD'nin karşılıksız doları alınmış demektir ki, bunun adı ihracat adı altında o ülkenin kaynaklarının ABD transfer edilmesidir. Bu sebeple, Milli Devlet anlayışında dış ticaret, "sömürülme aracı" olmaktan çıkarılacaktır.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. İbrahim Arslanoğlu / Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi
Tüketime teşvik Prof. Dr. Baş'ın projesi
Dünya ekonomisi, büyük bir krizin içindedir ve serbest piyasa ekonomisi çoktan çökmeye başlamıştır. Nitekim  ABD'deki konut kredilerinin geri dönmemesi, önce bankacılık kesimini sonra borsaları vurmuş olması, bu çöküşü su yüzüne çıkarmıştır. Sonra bu dalga dalga dünyaya yayılarak Asya ve Avrupa borsalarının da çökmesine sebep olmuştur. ABD'deki bu krizi Beyaz Saray, ekonomik paket ile tüketicinin cebine 157 milyar dolar koyarak çözmeyi planladı. Bundan başka ABD'nin emisyonu artırma, para basma veya borçlanma yoluna gidebileceği belirtiliyor. Halbuki  Prof. Dr. Haydar Baş "Milli Ekonomi Modeli"  adlı eserinde Türkiye'nin ürettiği mal ve hizmet karşılığı olarak senyoraj hakkını kullanarak para basması gerektiğini yıllarca önce yazmıştı. Ayrıca ABD yönetiminin bir defaya mahsus tüketiciyi desteklemesine karşılık Prof. Baş, herkese "Vatandaşlık Maaşı" ve Ev kadınlarına maaş verilerek tüketimin sürekli teşvik edilmesi gerektiğini  ifade etmişti. Prof. Baş, "Sosyal Devlet  Milli Devlet" adlı eserinde ise Milli Ekonomi Modelinin nasıl uygulanıp hayata geçirebileceğimizi kısaca şöyle açıklamıştır: "Herkese iş bulunacak, vatandaş aç ve açık bırakılmayacaktır. Ayrıca zengin fakir arasındaki eşitsizlik ortadan kaldırılacak, fakir çocukların kendilerini geliştirebilmeleri için fırsat eşitliği sağlanacaktır..."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137