29 Mayıs 2009 Cuma 00:00
Vatandaşlık maaşı ile vatandaş güven içinde olacaktır
Milli Devlet'teki vatandaşlık maaşı, "vatandaşının klasik manada can güvenliğini sağlayan ve ancak bir devlet tüzel kişiliği ile gerçekleştirilebilecek ihtiyaçlarını karşılayan devlet anlayışı"nın yerine, artık, "beşikten mezara kadar ona sahip çıkan ve zengin fakir ayrımı yapmadan her vatandaşını taltif eden bir Sosyal Devlet" anlayışının ürünüdür. ~|~

 

Devletin bekasını temin edecektir
Vatandaşlık maaşı, sadece kaynakların değerlendirilmesi ile ortaya çıkan fazla paranın halka dağıtılması olarak değerlendirilmemelidir. Bu maaşın, devletin bekasını temin etme gibi hayati fonksiyonu vardır. Türkiye Cumhuriyeti Devletinde de farklı pek çok kimliğin barındığı bilinen bir gerçektir. Devletin, bayrağı altındaki Türk vatandaşına, sırf vatandaşı olduğu için maaş bağlaması, devlet?millet kaynaşmasının önünü açacaktır.
Bugün şu bir gerçek ki, yaşadığı sıkıntılar ve gerilimler sebebiyle devletine dargın, kendilerine sahip çıkmadığını düşünen önemli bir kesim vardır.

Devlet 'devlet baba' olacaktır
Nitekim rızkını ve geleceğini dışarıda arayan binlerce insanımız mevcuttur. Bunların, devlete "benim devletim" diye sarılması, iç ve dış tehlikeler karşısında sahip çıkması için, devletinin
kendisini koruyup kolladığına ve sırtını dayayacağı güçlü bir dayanak olduğuna ikna olmasıyla mümkündür. Bu bağlamda vatandaşlık maaşı, devletin "devlet baba" olarak vatandaşını koruyup kolladığına halkını ikna etmesi demektir. "Bayrağa hürmet edeceksin, bu senin bayrağın; vatana hizmet edeceksin bu senin vatanın" şuurunun verilmesinde, devletin vatandaşına sahip çıkması elbette ki öncelikli ve önemli unsurdur.
Türkiye, içinde bulunduğu stratejik konum ve sahip olduğu kaynaklar nedeniyle dünyanın gözünün üzerinde olduğu bir devlettir. Türk kimliği üzerinde çokça oynanması, bu coğrafyadaki birliğimizi bozmanın yolu olarak seçilmiştir. Hatta kimi siyaset erbabı, bu hassas konuyu kaşımayı kendine bir kurtuluş olarak dahi seçmiştir. Halbuki milletin kimliğinin ve birliğinin muhafazası, devletin bekası için hayati önemdedir.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Dr. Eric SHAYDULLİN / Harward Üniversitesi
Kötümserliğe gerek yok, Krizden kurtulmanın yolu var
Dünyadaki tablo ve ekonomistlerin yorumlarına baktığımızda dünyanın gelecek ekonomisine dair hemen hemen herkes kötümser ve iç karartıcı konuşuyor. Ama ne hazindir ki, kimse ne yapılması gerektiğini bilmiyor. Bu sorunların nasıl çözüleceğine dair de bu fikirleri bulunmuyor.
Ben diyorum ki kötümserlik için bir sebep yok. Çünkü Prof. Dr. Haydar Baş'ın fikirlerine bakın ve gözünüzü oraya çevirin. Bence bu krizden kurtulmanın yolu orada. Sayın Baş'ın Ekonomi alanındaki fikirlerinden benim en ilginç bulduğum yer, paranın yeni bir tarife, yeni bir tamına kavuşturuluyor olması.
Sayın Baş'ın tezinde, yeni bir tarif getirilen paraya, üretimin karşılığı olarak vazife veriliyor.
Bence bu yüzyılın buluşu, hatta paranın icadından beri en ilginç buluşlardan ve tesbitlerden bir tanesidir. Paraya getirilen bu yeni tarif, bence çok önemli bir keşiftir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137