29 Aralık 2002 Pazar 00:00
Vergi affı kapıda
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan`ın "Vergi Barışı Projesi" olarak nitelendirdiği vergi alacaklarının tahsiline yönelik düzenleme, Ekim ayı sonuna kadar ki vergi borçlarını kapsayacak. Maliye Bakanlığı`nda bir süredir üzerinde çalışılan Vergi Barışı Projesi'nde sona gelindi. Gelirler Genel Müdürlüğü`nün hazırladığı ve çeşitli alternatifleri içeren taslak, Bakan Unakıtan`a sunuldu. Ancak, Bakanla birlikte henüz bir değerlendirme yapılmadı. Hazırlanan taslağa göre, 1 Kasım`dan bu yana ödenmeyen vergiler ile buna işletilen gecikme faizi ve cezalar, yeni düzenlemeden yararlanamayacak. Düzenlemede, 10 katrilyon lira dolayında bulunan vergi alacakları 3 ana grup altında değerlendiriliyor. Bunların bir bölümünü fiktif dosyalar oluşturuyor. Bu grupta, işini kapatan, ancak bunu Maliyeye bildirmeyen mükellefler yeralıyor. Bunların vergi borçları, dolayısıyla kağıt üstünde kalıyor. Yeni düzenlemede, bunlar yine kağıt üstünde alacak gözükecek, ancak bir kenara ayrılacak, işlem dışı bırakılacak. Taslakt~|~a, stok affına da yer veriliyor. İşletmelerin 2 ya da 3 ay gibi bir süre içinde kayıtlarında bulunmayan emtia ve demirbaş gibi varlıklarını kayda geçirmesi halinde, bunlar için geriye dönük bir vergi takibatı yapılmayacağı hükme bağlanıyor.

Kesinleşmiş ve ihtilaflı alacakların durumu

Vergi Barışı Projesi, esas olarak kesinleşmiş ve ihtilaflı vergi dosyalarını kapsayacak. Gelirler Genel Müdürlüğü yetkilileri, 10 katrilyon lira dolayındaki vergi alacağı içinde ihtilaflı dosyaların bir miktar ağırlığa sahip olmakla birlikte kesinleşmiş ve ihtilaflı vergi alacaklarının hemen hemen yarı yarıya bir yekün oluşturduğunu belirttiler. Yeni düzenlemede, kesinleşmiş vergi alacaklarında, vergi aslına dokunulmayacak. Bunlara ilişkin gecikme zammı ve faizin yüzde 30?40 gibi bir bölümü silinecek. Mahkemelerde bulunan ihtilaflı vergi alacaklarında ise Maliye`nin bu tür davaların ancak yüzde 2?3`ünü kazandığı dikkate alınarak daha farklı bir tavır izlenecek. Bu tür alacaklarda, vergi aslının da yüzde30`unu geçmemek kaydıyla bir bölümünden vazgeçilecek. Aynı şekilde gecikme zammı ve faizin bir kısmı da silinecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.