24 Aralık 2005 Cumartesi 00:00
Vergi iadelerine aman dikkat!
Vergi iadesi telaşı başladı. Çalışanlar iadelerini almak, emekliler ise 1 yıl boyunca avans olarak aldıkları iade karşılığı olarak bildirimde bulunacaklar. 1 Ocak 2005 - 31 Aralık 2005 tarihleri arasında yapılan harcamalara ait belgelerin en geç 20 Ocak 2006 tarihine kadar ilgili kuruma verilmesi gerekiyor ~|~  Vergi iadeleri için geri sayım başladı? Aralık ayının ortasından itibaren çalışan olsun, emekli olsun herkesi bir telaş sardı. Harcamaların tamamının vergi iadesine dahil olmaması, bildirimleri yazarken epey sıkıntı yaşanmasına neden olur. 'İnce' hesaplar başlar, 'Temizlik harcaması geçersiz, gıda geçerli' diye. Ve büyük bir dayanışma; 'Lens faturası geçerli mi?, Çocuğun spor okulu ücreti eğitim kapsamında mı?' Bilenler bilmeyenlere anlatır.  Bu konuda emekliler, kısıtları az olduğundan biraz daha rahatlar. Çalışanları ise titiz bir çalışma bekliyor. Hem çalışan hem de emekli okuyucularımız için bir "Mini Vergi İade Rehberi" hazırladık. Şu zorlu dönemde size yardımcı olacağını umuyoruz.

Peki kim ne kadar alacak?

Bu dönemde akıllara takılan ilk soru; 'Ne kadar bildirim karşılığı ne kadar iade alacağım?' sorusudur.       Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da aynı mantık geçerli: 'Az maaş alanlar çok, çok maaş alanlar ise daha düşük oranda vergi iadesi alacak.' Bu yılki vergi iadesi, 3,300 YTL'lik harcama tutarına kadar yüzde 8, ikinci 3.300 YTL'lik harcama tutarına yüzde 6 oranında uygulanacak. 6,600 YTL'den fazlasının 6,600 YTL'si için yüzde 7'si, aşan kısmı için ise yüzde 4'ü üzerinden hesaplanacak. Düzenleme en çok asgari ücretliye yarayacak.  Aylık 350 YTL kazanan bir asgari ücretlinin yararlanabileceği toplam vergi iadesi tutarı, İSMMMO'nun (İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası) hesabına göre 349 YTL'yi bulacak.  Gelir vergisi matrahı 14.717.36 YTL (Aylık 1.000 YTL kazanan) olan bir kişinin alacağı vergi iadesi de yaklaşık 787 YTL olacak.

Harcamaların özel gider indirimine konu olabilmesi için öncelikle harcamanın Türkiye'de yapılması zorunlu. Harcama belgelerinin gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinden alınacak fatura, serbest meslek makbuzu, perakende satış fişi ve yazar kasa fişinden oluşması gerekiyor. Belgeler, ücretlinin kendisi, eşi ve 18 yaşını aşmamış çocukları adına düzenlenebilir.    
Hangi harcamalar indirime tabi ?
Vergi iade bildirimleri hazırlanırken en titiz çalışmayı yapması gereken çalışanlar, bildirimlerini eğitim, sağlık, gıda, giyim ve kira giderleri olmak üzere 5 grupta yapacak. Bunların dışında kalan ulaşım, temizlik, dayanıklı tüketim malı bildirimleri ise kapsam dışında.

İşte harcama kalemleri... 


Eğitim Giderleri:
*Eğitim ve öğretim kurumlarına ödenen ücretler (Ana okulu, kreş, ilköğretim, lise ve üniversite) 
*Sürücü kursu ve eğitim amacıyla gidilen diğer kurslara ödenen ücretler (Çocuklar adına ehliyet almaları için sürücü kurslarına yapılan harcamalar karşılığında alınan faturalar eğitim gideri olarak kabul edilir) 
*Dershanelere ödenen ücretler.    
*Kitap ve kırtasiye alımları ve eğitim amacı için alınan araç ve gereçler için ödenen ücretler. 
*Özel ders veren öğretmenlere ödenen ücretler (Serbest meslek makbuzu ile belgelendirilmelidir) 
*Servis bedeli olarak ödenen ücretler. 
*Özel yurtlarda barınan öğrenciler için ödenen ücretler. 
*Spor okuluna giden öğrenciler için ödenen ücretler. 
*Sınavlara hazırlanmak amacı ile satın alınan dergilere ödenen ücretler vergi iadesi kapsamına giriyor.

Sağlık Giderleri:

*İlaç alımı için ödenen ücretler.
*Sağlık malzemesi alımı için ödenen ücretler.
*Hastane giderleri, tahlil, muayene, ameliyat, fizik tedavi ve diş protezi için ödenen ücretler.
*Sağlık sebebi ile ilgili olarak alınan gözlük ve lens için ödenen ücretler. 
*Doktor raporuna dayandırılarak cilt sağlığına yönelik ödenen ücretler vergi iadesi kapsamına giriyor.

Gıda Giderleri:

*Sigara,  evlerde bakılan hayvanlara alınan yemler dışındaki bütün yiyecek ve içecek maddeleri için ödenen ücretler. 
*Lokanta kantin gibi yerlerde yiyecek ve içecek için ödenen ücretler. 
*Otellere yiyecek ve içecek için ödenen ücretler (faturada belirtilmesi koşuluyla) vergi iadesi kapsamına giriyor.     

Giyim Giderleri:
*Hazır elbise, ayakkabı, şapka, çorap, kemer ve iç çamaşırı için ödenen ücretler. *Kumaş, yün ve tuhafiye giderleri için ödenen ücretler.
*Giyim eşyalarının tamiri ve boyanması için ödenen ücretler. *Gelinlik alımı için ödenen ücretler vergi iadesi kapsamına giriyor.

Kira Giderleri:

*İkamet edilen konut için yapılan kira ödemeleri vergi iadesi kapsamına giriyor. Kira ödemelerinin belgelendirilmesi, banka dekontlarının ibrazı, bankamatik makbuzlarının ibrazı veya evsahibinin kirayı tahsil ettiğine dair imzalı bir yazının ibrazı yoluyla da olabilir. Devlete ait lojmanlarda oturanların kira ödemeleri özel gider indiriminde kullanılamaz.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100