21 Ocak 2006 Cumartesi 00:00
Vergi iadesi için süre doldu
Çalışanların 2005 yılına ait vergi iade belgelerini vermesi için dün son gündü. Emekliler ise vergi iadelerini 30 ocağa kadar teslim edebilecekler ~|~


Çalışanların 2005 yılına ait vergi iade belgelerini vermesi için dün son gündü. Emekliler ise vergi iadelerini 30 ocağa kadar teslim edebilecekler.  Çalışanlar, 2005 yılı harcamalarına ilişkin düzenledikleri belgenin, 3 bin 300 YTL'ye kadar olan kısmı için yüzde 8, 3 bin 300 YTL'den 6 bin 600 YTL'ye kadar olan bölümü için de yüzde 6 vergi indirimi alacak.   6 bin 600 YTL'yi aşan bildirimlerde de 6 bin 600 YTL için yüzde 7, üstüne yüzde 4 vergi iade oranı uygulanacak. Buna göre asgari ücretliler, 2005 harcamaları için 4 bin 983 YTL'lik belge verecek ve karşılığında 365 YTL vergi indirimine hak kazanacak.   2004?2005 yılları karşılaştırmasına göre, alınacak vergi iadesi tutarında bir önceki yıla göre, 350 YTL'de (asgari ücret) yüzde 7, 500 YTL'de yüzde 3, 750?1,000 YTL'de yüzde 2, 1,250 YTL'de yüzde 1.6, 1,500 YTL'de yüzde 1.2, 1,750 YTL'de yüzde 1.1, 2,000 YTL ve üzerinde yüzde 0.5'lik artış olacak.

Emeklilerin 10 günü daha var

Çalışanların vergi iadesi belgelerinin dün verirken, emeklilerin 10 günlük bir süresi daha bulunuyor.  Emekli, maluliyet, dul ve yetim aylığı alanlara, TL ve YTL cinsinden aldıkları fişler için iki ayrı vergi iadesi formu hazırlama şansı tanınıyor. Ancak, emekliler isterlerse, TL cinsinden yaptıkları harcamaları YTL'ye çevirerek, tek bildirim de sunabilecek.  Çalışanlar ise tüm harcamalarını YTL esaslı tek bildirimde toplayacak. Yeni uygulamaya göre, son kez vergi iadesi veren emeklilere her ay vergi iadesi bedeli olarak aylıklarının yüzde 4'ü ödenecek. Avans olarak ödenecek bu bedel, aylıklarla birlikte peşin verilecek.  Emeklilerin bunu fatura yada yazar kasa fişiyle belgelendirmeleri gerekmeyecek.

Sahte fiş uyarısı

Öte yandan Maliye Bakanlığı, geçersiz, sahte ve yanıltıcı belgelerle devletten haksız vergi iadesi alınmasını engellemek için harekete geçti. Gelir İdaresi tarafından Maliye teşkilatına gönderilen iç genelgede, ''Sahte veya muhteviyatı itibarıyle yanıltıcı belgeler kullanmak veya belgelerde tahrifat yapmak ya da diğer suretlerle, vergi indirimi tutarının fazla hesaplanmasına neden olunması halinde, bu cezalı olarak geri alınacak'' denildi.    Sahte fişlere ilgili Gelir İdaresi çalışanlarına şu uyarılarda bulunuldu:  Kamu kurum ve kuruluşlarıyla değişik iş kollarındaki özel işletmelerden örnekleme suretiyle seçilecek mükellefler nezdinde, bildirimlerin ocak ve şubat 2006 aylarında taranması sağlanacak, bu konuda Vergi Dairesi Başkanlıklarınca gerekli düzenlemeler yapılarak, tedbirler alınacak.

Vergi indiriminde sahte fatura veya fiş kullanıldığına dair ihbarlar hemen değerlendirilecek.
Yaygın ve yoğun vergi denetimlerinde ruhsatsız olarak kullanılan ödeme kaydedici cihazlarla, perakende satış fişi düzenleyenlerin tespiti için özel hassasiyet gösterilecek.  Yapılan tespitler, bir form halinde 14 nisan 2004 tarihine kadar Gelir İdaresi Başkanlığı'na gönderilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137