02 Kasım 2011 Çarşamba 00:00
Vergi incelemelerinde ?nezaket' dönemi
Vergi denetimini yapanlar, vergi mükelleflerinin yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini, mükellefin hak ve hukukunu da gözetmek suretiyle denetleyecekler. Mükelleflere ve diğer şahıslara karşı nazik, ölçülü ve mesleki saygınlığın gerektirdiği şekilde tutarlı davranılacak! ~|~

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan, "Vergi İncelemelerinde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" ile "Rapor Değerlendirme Komisyonlarının Oluşturulması ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Vergi incelemelerinde uyulacak usul ve esasları düzenleyen Vergi İncelemelerinde Uyulacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğe göre, vergi incelemelerinde uyulacak temel ilkeler çerçevesinde inceleme yapanlara "nezaket" kuralı getirildi.
Buna göre, yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediği, mükellefin hak ve hukukunu da gözetmek suretiyle denetlenecek. Kanun hükümlerini uygularken kamu hak ve hukukunun korunmasında gerekli özen gösterilecek. Mükelleflere ve diğer şahıslara karşı nazik, ölçülü ve mesleki saygınlığın gerektirdiği şekilde tutarlı davranılacak. Mensubu oldukları kurumun amaçlarına ve misyonuna uygun davranış gösterilecek, mesleğin gerektirdiği itibar ve güvene layık olunduğu davranışlarla da gösterilecek. Görevin yerine getirilmesinde sürekli gelişim, saydamlık, tarafsızlık, dürüstlük, kamu yararını gözetme, hesap verilebilirlik ve öngörülebilirlik esas alınacak. Tüm eylem ve işlemlerde yasallık, adalet ve dürüstlük ilkeleri doğrultusunda hareket edilecek, tarafsızlıklarını engelleyecek herhangi bir etkiye izin verilmeyecek. Amaç, "Ödenmesi gereken vergi tutarını doğru olarak tespit etmek olduğunu daima göz önünde bulundurmak ve bu çerçevede inceleme sonucunda, gerekmesi halinde, mükellef lehine düzeltmelerin de yapılmasını sağlamak" olacak.

Vergi inceleme görevinin verilmesi
Vergi inceleme görevi yazı ile verilecek. İnceleme, bir veya birden fazla vergi türüne ilişkin olarak yaptırılabilecek. Yürütülmekte olan incelemeler sırasında farklı bir mükellef nezdinde inceleme yapma ihtiyacı duyulduğunda durum gerekçeleri ile birlikte bağlı olunan birimlere bildirilecek.
Vergi incelemesi yapmaya yetkili olanlar, inceleme görevinin verilmesinden itibaren en geç 10 gün içinde işe başlayacak. Vergi incelemesi yapmaya yetkili olanlar tarafından mükellefin kendisine veya bulunduğu sektöre yönelik olarak yapılan her türlü araştırma, inceleme, bilgi isteme ve yazışma gibi faaliyetler işe başlandığını gösterecek.
Vergi incelemesi yapmaya yetkili olanlar, işe başlama ve incelemeye hazırlık evresi dahil, inceleme görevi sırasında tespit ettikleri hususları ihtiva eden bir inceleme dosyası oluşturacaklar. Vergi incelemesi yapmaya yetkili olanlar, incelemeye başlamadan önce memuriyet sıfatlarını belirterek, vergi incelemesi yapmaya yetkili olduklarına dair kimliği nezdinde inceleme yapılana ve diğer ilgililere gösterecekler. Vergi incelemeleri esas itibariyle incelemeye tabi olanın iş yerinde yapılacak. İş yerinin müsait olmaması, ölüm, işin terk edilmesi gibi zaruri sebeplerle incelemenin iş yerinde yapılması imkansız olur veya mükellef ve vergi sorumluları isterlerse inceleme dairede de yapılabilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137