25 Eylül 2008 Perşembe 00:00
Yabancı para, kaynakları sömürür
Yabancı paraların bir ülkenin topraklarında dolaşımda bulunması demek o ülkenin zenginliklerinin yabancı ülkelere aktarılması demektir. Özellikle karşılığı bulunmayan ABD Dolarının dünya ekonomilerinde hâkim olması dünyayı içinden çıkılmaz bir krizin eşiğine götürmüştür. ~|~

 

Bugün dünyada bulunan doların karşılığı yoktur
Bugün rezervlerini Dolar cinsinden tutan ülkeler bu paraları sahibine geri götürdüğünde bunlara karşılık bulamayacaktır. Bu açıdan bakıldığında zengin kabul edilen birçok ülke esasında karşılığı olmayan kâğıt parçalarına sahip hayali zenginlikler üzerine oturmuş ülkelerdir.

Doğru olan ithalat ve ihracata dayalı sabit kur sistemidir
Milli Ekonomi Modeli'ndeki kambiyo sistemi ithalat ve ihracata dayalı sabit kur sistemidir. Günlük işlem hacminin çok üstünde FEX piyasalarında işlem olmaktadır. Bu işlemlerin mal ve hizmet ticareti ile alakası yoktur. Son dönemlerde çıkan hem Asya, hem de Meksika krizleri incelendiğinde; ülkemizde çıkan krizlerle aynı yapıda oldukları görülecektir.

Yabancı para hareketleri ülkeleri krize sokmaktadır
Ekonomi büyüyor gözükürken, enflasyon düşme eğiliminde iken bir anda kriz patlamaktadır. Sebebine bakıldığında bu ülkelerin tamamında ?buna ülkemiz de dahil? kriz öncesinde portföy akışının olduğu görülecektir. Ulusal piyasalara kademeli olarak giren yabancı para bir anda piyasalardan çekildiğinde ülke ekonomilerini de beraberinde batırmaktadır.

Kur değerinin serbest piyasada belirlenmesi tehlikelidir
İster sabit, ister dalgalı sistem olsun, yabancı paranın değeri, serbest piyasa adı altında belirlendiğinde bu piyasalara hakim olan global sermaye sahipleri bir anda ellerindeki ulusal veya yabancı parayı satarak veya alarak piyasaları bir anda darmadağın etmektedirler.
Yarın: Yabancı paranın değerini ülkelerin merkez bankaları belirlemelidir.


Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER

Prof.Dr. Ömer Eyercioğlu / Gaziantep Üniversitesi:
İnsanlık MEM'e muhtaç
Tarihi olayları etkileyen önemli faktörlerden biri olan ekonomik güç, günümüzün gelişen olaylarında çok daha büyük bir etkiye sahiptir. Bunun en önemli nedenlerinden biri, endüstri devriminden bu yana insanların değerlendirmelerinin daha materyalistik olmaya başlamasıdır.
Sosyal sınıflar arasındaki fark gittikçe büyümekte ve toplum fertleri arasındaki ortak menfaat ve amaç birliği ve sempati giderek kaybolmaktadır. Bencillik nedeniyle insanlık kendi sonunu hazırlamaya devam etmektedir.
Globalizm maskesi altındaki emperyalizm ana güç haline gelmiştir. Yeni dünya düzeninin amacı, global dünyayı bir büyük köy ve insanlığı da işçiler haline getirmektir.
Bu gidiş, gelecek nesil için daha fazla sefalet, kan ve gözyaşı getirecektir. Bundan dolayı insanlık, liberalizm ve sosyalizmin bu yıkıcı etkilerini ortadan kaldıracak yeni bir ekonomik modele ihtiyaç duymaktadır.
Prof. Dr. Haydar BAŞ'ın sunduğu Milli Ekonomi Modeli (MEM) ihtiyaçlara cevap verebilecek yeni ve tek modeldir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137