08 Eylül 2007 Cumartesi 00:00
Yabancı yatırımcı küpünü doldurdu

Türk borsasının yüzde 70'inden fazlasını elinde bulunduran yabancı yatırımcı, kur, faiz ve borsada yaptığı manipülasyonlarla parasına para kattı.
~|~

 


Ağustos sonu itibariyle son bir yılda İMKB endeksi yüzde 35 artarken, dolar kuru yüzde 11 geriledi. Bir yıl önce getirdiği bin doları bozdurarak hisse senedi alan yatırımcının bu parası bin 509 dolara çıktı. Yabancı yatırımcının hisse senedi portföyü son bir yılda yüzde 78 artışla 55.2 milyar dolara, yabancıların İMKB'deki payı yüzde 71.1'e kadar yükseldi. 
Carry trade yapanlar başta olmak üzere yabancı fonların en çok tercih ettiği yatırım alanlarından biri olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), son bir yıldaki getirisiyle yabancı yatırımcıyı ihya etti. Bir yıl önce yurt dışından döviz getirerek İMKB'ye yatıranlar, dolar bazında yüzde 51'le başka piyasalarda 10?15 yılda elde edilebilecek bir kazanç sağladılar.

Yabancılar para getirip Borsa'ya yatırdıkça, hisse senetleri değerlenirken, yüklü döviz girişleri kurları aşağı çekti. Bunun sonucunda yabancıların büyüyen portföylerinin dolar cinsinden değeri daha da hızlı bir artış gösterdi. Yabancı yatırımcının İMKB'deki hisse senedi portföyü son bir yılda yüzde 78 artışla 31 milyar dolardan 55 milyar dolara yükseldi.
Bunda; hisseler değerlenirken kurun düşmesi sonucu mevcut portföyün büyümesi yanında, cazip getiri ortamı nedeniyle yabancıların taze para getirmesi de etkili oldu. İMKB'deki toplam hisse senedi portföyü içinde yabancıların payı ağustos sonu itibariyle yüzde 71.1'e yükseldi.

1 yılda dolar bazında yüzde 51 getiri sağlandı
Geçen yıl ağustos sonunda 37.286 düzeyinde oluşan İMKB endeksi, özellikle yabancı alımlarıyla hızlı bir yükseliş trendi yaşayarak bu yıl temmuz sonunda 53 bine yaklaştı. Bazı iç siyasi gelişmeler ve dış piyasalardaki likidite krizinin de etkisiyle ağustosta biraz gerileyen endeks ayın sonu itibariyle 50.199 düzeyinde oluştu.
Ağustos 2006?Ağustos 2007 arasındaki bir yıllık dönemde endekste cari artış yüzde 34.6 düzeyinde gerçekleşti.
Aynı dönemde döviz kurunun ise gerilediği gözlendi. Bir yıl önce 1.45 YTL olan dolar kuru, Ağustos 2007 sonu itibariyle 1.29 YTL'ye indi. Arada yaşanan dalgalanmalardaki geçici yükselişlere rağmen, dolar kuru bir yıl önceki düzeyinin yüzde 10.8 altına indi.

Borsa'da 1000 dolar bir yılda 1509 dolar oldu
Geçen yıl ağustos sonunda 1000 dolar bozdurarak elde edilen bin 448 YTL ile Borsa'ya giren bir yatırımcı, bu yıl aynı tarih itibariyle bu birikimini bin 949 YTL'ye çıkardı. Bu birikim aynı tarihte 1.29 YTL'ye inmiş olan kurdan yeniden dolara çevrildiğinde bin 509 dolar etti.
Buna göre bir yıl önce getirilerek Borsa'ya yatırılan sıcak paranın her bin doları 509 dolar kazandı. Bir yıllık dönemde sıcak para dolar bazında yüzde 51'le dünyanın hiçbir ülkesinde elde edilemeyecek bir getiri oranına ulaştı.

Borsa'nın yüzde 71'i yabancıların
İMKB'de işlem gören hisse senetleri portföyünde yabancıların giderek artan payı tarihi rekora ulaştı. Geçen yılın ağustos sonunda 47.3 milyar dolar olan toplam portföyün 16.2 milyar doları yerli, 31.1 milyar doları yabancı yatırımcılara ait ve yabancı payı yüzde 65.7 düzeyinde bulunuyordu.
Son bir yılda toplam portföy, hem hisselerdeki değerlenme hem de özellikle yabancıların Borsa'ya getirdiği taze para girişleriyle yüzde 64 büyüyerek 77.6 milyar dolara ulaştı.Bu dönemde yerli yatırımcıların portföyü yüzde 38 artışla 22.4 milyar dolar olurken, yabancı portföyü yüzde 78'lik artışla 55.2 milyar dolara yükseldi. Bu gelişmeyle toplam portföy içinde yabancı payı yüzde 71.1'le rekor bir düzeye ulaştı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.