15 Aralık 2008 Pazartesi 00:00
Yabancılar Osmanlı Devleti'ni parsel parsel ele geçirdi
1882 yılından 1922 yılına kadar sadece krom ile ilgili 35 adet imtiyaz verilmiştir. Bunlardan bazıları şöyledir: Jon Peterson, Chalton Venil, Dimitraki Meziki vb... Yine Bağdat demiryolu projesinin yapımını üstlenen Bağdat Demiryolu Şirketine, demiryolunun etrafında 20 kilometrelik hat içerisindeki madenlerin imtiyaz hakkı verilmiştir. ~|~

 

 Bu örnekler çoğaltabilir; ancak temel gerçek olan şu: Osmanlı'nın yıkılışı savaşlar ile değil, alınan borçlar ve akabinde verilen imtiyazlarla sağlanmıştır.

Borçlar işgalin de gerekçesi oldu
I. Dünya savaşından sonra Anadolu'yu işgal eden devletler, alacaklarını gerekçe göstermişlerdir. Dünün birçok sömürgeci devletinin yerini, bugün dünya krallığı hayali ile bütün dünyayı kana bulayan ABD almıştır. Hızla global bir köye dönüşen dünyamızda, küresel bir imparatorluk peşinde olan ABD, devletleri ele geçirme yolu olarak bugün uluslararası şirketleri kullanmaktadır. Ekonomik olarak kendine bağımlı hale getirdiği ülkelerden, verdiği borçların karşılığında para değil, "yeraltı kaynaklarının kullanım hakkı, topraklarının ABD üssü haline getirilmesi vs?" gibi siyasi talepler istemektedir.

Boyun eğmeyenlerin zorla ram ettiriliyor
Şirketler aracılığıyla bu taleplere boyun eğmeyen ülkeleri ise, ikinci adımda CIA destekli krizler, darbeler veya devlet başkanlarının kazalarda ölümü beklemektedir. Yine de istenilen netice alınamazsa, artık "işgal" ederek, ülkelerin kaynaklarının zorla ele geçirilmesi söz konusudur. Bu konuda, John Perkins'in "Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları"

isimli kitabında çarpıcı açıklamalara yer verilmektedir. John Perkins, kendi ifadesiyle "yanıltan özgeçmişi"ne göre, "MAİN adlı firmada enerji ve çevre sistemleri bölümünde, ekonomi departmanı müdürü olarak Asya, Latin Amerika ve Ortadoğu'da önemli projelerin sorumluluğunu üstlenmiştir. Bu çalışmaları arasında kalkınma planlaması, ekonomik tahminler, enerji talep tahminleri, pazarlama çalışmaları, çevresel ve ekonomik etki çalışmaları, yatırım planlaması gibi konularvardır.""Çoğu ABD vatandaşları gibi, MAİN çalışanlarının çoğunluğu da elektrik santralleri, otoyollar ve limanlar yaparak, bizim bu ülkelere aslında iyilik yaptığımızı zannediyorlardı."


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden

 

SOSYAL DEVLET-MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER...

Prof. Dr. İbrahim Arslanoğlu / Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi:
Milli Devlet devleti ve ekonomiyi yeniden yapılandırıyor
ABD'deki bu krizi Beyaz Saray, Senatoya sunduğu ekonomik paket ile tüketicinin cebine 157 milyar dolar koyarak çözmeyi planlıyor. Bundan başka ABD'nin emisyonu artırma, para basma veya borçlanma yoluna gidebileceği belirtiliyor. Halbuki  Prof. Dr. Haydar Baş "Milli Ekonomi Modeli"  adlı eserinde Türkiye'nin ürettiği mal ve hizmet karşılığı olarak senyoraj hakkını kullanarak para basması gerektiğini yıllarca önce yazmıştı. Ayrıca ABD yönetiminin bir defaya mahsus tüketiciyi desteklemesine karşılık Prof. Baş, herkese "Vatandaşlık Maaşı" ve ev kadınlarına maaş verilerek tüketimin sürekli teşvik edilmesi gerektiğini  ifade etmişti. Prof. Baş, "Sosyal Devlet  Milli Devlet" adlı eserinde ise Milli Ekonomi Modelinin nasıl uygulanıp hayata geçirebileceğimizi kısaca şöyle açıklamıştır: "Herkese iş bulunacak, vatandaş aç ve açık bırakılmayacaktır. Ayrıca zengin fakir arasındaki eşitsizlik ortadan kaldırılacak, fakir çocukların kendilerini geliştirebilmeleri için fırsat eşitliği sağlanacaktır.  Yine milli devlette hayata geçirilecek olan Milli Ekonomi Modelinde liberal kapitalist ekonominin bugüne kadar başaramadığı sürekli büyüme, tam istihdam ve gelir dağılımındaki adalet sağlanarak fakirlik ortadan kaldıracaktır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137