27 Eylül 2008 Cumartesi 00:00
Yabancıların kontrolündeki piyasalarda sabit kur da, dalgalı da zararlıdır
Normalde cari açık olan yerlerde döviz talebinden dolayı döviz fiyatları yükselmesi gerekirken ülkemizde fiyatlar düşmektedir. Global sermaye sahipleri getirdikleri dövizi ulusal paraya çevirip devlete satmakta hem faizden, hem de düşük kurdan dolayı iki kat fazla para kazanmaktadırlar. ~|~

 

İster dalgalı, ister sabit kur sistemi olsun serbest piyasa mantığı içerisinde interbank ortamında belirlenen döviz fiyatları yabancıların kontrolünde bir kambiyo sistemidir. Bunun yerine devletin kontrolünde bir kambiyo sisteminde yabancı para gerçek değerini bulacaktır.

Bir ülkenin parasının değerini küresel güçler belirliyor

Bir ülkenin parasının değerini gerçekte o ülkenin ihraç mallarına olan talebin belirlemesi gerekirken, bugün serbest piyasa adı altında bu değer dünya çapında sermaye sahipleri tarafından belirlenmektedir.
Milli Ekonomi Modeli döviz piyasalarını ülke ekonomilerini kontrol etmekte kullanılan bir araç olmaktan çıkarmaktadır. Bir paranın hard currency olması hayali şeylere değil, ülkelerin sahip olacağı kaynaklara ve üretim gücüne bağlı olacaktır.

Dış ticaret çok yönlüdür

Dış ticaret, bir ülkenin diğer ülkelerle olan alışverişidir. Bağımsız ülkeler dış ticaret rejim ve uygulamalarını kendi lehlerine göre düzenler. Gümrük tarifeleri, kur politikası, dış ticaret anlaşmaları, kotalar gibi mevzular o ülkenin siyasi ve ekonomik hedeflerine göre belirlenir. Dış ticaret bu açıdan bakıldığında sadece kâr amacı güden basit bir takas anlayışından öte ülkelerin siyasi, askeri, kültürel ve ideolojik hesaplarını hayata geçirmek için kullandıkları en etkin vasıtadır.
Firmalar veya devletler ürettikleri mal ve hizmetlere öncelikli olarak içeride pazar ararlar. Uygulanan yanlış politikalar neticesinde tüketim hacminin yeterli düzeyde olmaması veya dahili pazarın istenilen büyüklüğe ulaşmamış olması, firmaları ve devletleri dış pazarlara yöneltmiştir. Şüphesiz dış ticaretin tek sebebi bu değildir. Ancak son yıllarda birçok firmanın dışa açılmasının sebebi içeride yeterli pazar imkanına sahip olamamasıdır.

Asıl amaç para alanını genişletmektir

Her ne kadar firmaların dış ticarette hedefi mal ve hizmet satmak olsa da, devletler için asıl hedef mal ve hizmet satmak değildir. Asıl hedef kendi mal ve hizmetlerine olan talepten yola çıkarak paralarının geçerli olduğu alanı büyütmek ve paralarını dış topraklarda konvertibl yapmaktır.


MİLLİ EKONOMİ MODELİ /
BTP GENEL BAŞKANI PROF. DR. HAYDAR BAŞ

 

MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER

Doç. Dr. Rauf Mehmedov / Azerbaycan Bilimler Akademisi

MEM yeni bir dönemin başlangıcı

Biz bugün burada çok büyük bir hadisenin kutlanması için toplandık. Bu önemli hadisenin müsebbibi Prof. Dr. Haydar Baş"ın Milli Ekonomi Modeli'dir.
Bu devirde bir çok bilim dalının klasik teorileri de artık kendi önemini yitirmekte. Ve çok ilginçtir ki bizim dogma gibi kabul ettiğimiz birçok anlayışlar ve kategoriler kendi önemini artık yitirmekte.
Bu dogmatikmadan kurtulmak için tabiî ki yeni bilimsel teorilere büyük ihtiyaç vardır. Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli eseri bu noktada çok mühimdir. Prof. Dr. Baş"ın sadece Milli Ekonomi Modeli bugün bizim bu bakışları şekillendirmemize yardım edecektir.
Prof. Dr. Haydar Baş kendi eserinde sosyalizmin ve kapitalizmin içinden çıkamadığı paradoksların çözümlerini ilmi bir teori şekline getirerek, bilimsel bir üslupla ortaya koymuştur.
Bugün klasik ekonomik teorilerin pek çoğu, Adam Smith, Malthus, Freadman, Keynes teorilerinin bir çoğu çağdaş ekonomik sorunları halledemiyorlar.
Bunun kökenindeki gelir sorunu, adalet ve devamlı gelişme, işsizlik sorunu, dünyada her geçen gün artmakta.
20. yüzyılın sonu ile 21. yüzyılın başında dünyada ortaya çıkan büyük insanlık krizi sorunu, büyük ekolojik sorunlar, askeri çatışmaların derinleşmesi ve ekonomik sorunların gün geçtikçe derinleşmesi şunu bir daha kanıtlamaktadır ki, gerçekten bu teorilerin bu sorunların uhdesinden gelmeye gücü yetmiyor.
Prof. Dr Haydar Baş'ın ortaya koyduğu işte bu teori, tam yeni bir dönemin, yeni bir medeniyetin ve yeni bir münasebetlerin oluşmasının başlangıcıdır.
Bunu alkışlamak lazımdır.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137