27 Aralık 2005 Salı 00:00
Yatırım araçlarında vergi oranları açıklandı
Gelir İdaresi Başkanlığı, 2005 yılında menkul kıymet sermaye iratlarına uygulanacak indirim oranını yüzde 53.7, Devlet Tahvili ve Hazine Bonolarındaki beyan sınırını da 408 bin 280,52 YTL olarak tespit etti ~|~ Gelir İdaresi Başkan Vekili Osman Arıoğlu imzasıyla yayımlanan Gelir Vergisi Sirküleri ile menkul kıymet iratlarındaki indirim oranı ve 26 Temmuz 2001 tarihinden sonra ihraç edilen Devlet Tahvili ve Hazine Bonosu gelirlerindeki istisna tutarları belirlendi.
 Buna göre, yeniden değerleme oranının 2005 yılı için yüzde 9.8 olarak saptanması, bu dönemdeki Devlet Tahvili ve Hazine Bonosu ihalelerinde oluşan bileşik ortalama faizin de yüzde 18.25 olarak hesaplanmasının ardından, 2005 yılı gelirlerine uygulanacak indirim oranı da yüzde 53.7 oldu.
İndirim uygulanacak menkul sermaye iratları
Sirküler uyarınca, 2005 yılı içinde elde edilen menkul sermaye iratlarından her nevi tahvil ve Hazine Bonosu faizleri ile Toplu Konutİdaresi ve Özelleştirme İdaresi'nce çıkarılan menkul kıymetlerden sağlanan gelirler, her nevi alacak faizleri ve menkul kıymetler yatırım ortaklıklarından sağlanan kar payları, indirim oranı uygulanmak suretiyle beyan edilecek.
Dövize, altına ya da başka bir değere endeksli menkul kıymetler ile döviz cinsinden ihraç edilen menkul kıymetlerden elde edilen menkul sermaye iratlarının beyanında ise indirim uygulanmayacak.
Ticari işletmelere dahil kazanç ve iratlarda da indirim söz konusuolmayacak.
İstisna tutarları
Sirküler, 26 Temmuz 2001 tarihinden itibaren ihraç edilen Devlet Tahvili ve Hazine Bonolarından elde edilen gelirlerdeki istisna uygulamasını da düzenledi.
 26 Temmuz 2001 ile 31 Aralık 2005 tarihleri arasında ihraç edilen Devlet Tahvilleri ve Hazine Bonolarının faiz gelirleri ve elden çıkarılmasından sağlanan diğer kazançlar toplamının 2001 yılında 50 milyar lirası, 2002 ve izleyen yıllarda da bu tutarın veya artırılmış tutarın her yıl için belirlenen yeniden değerleme oranında arttırılarak bulunan bölümü, gelir vergisinden istisna edilmişti.
Bu çerçevede, 2005 yılında söz konusu gelirlere uygulanacak istisna tutarı, 2004 yılında uygulanan 156 bin 505,29 YTL'nin yine 2004 için belirlenen yüzde 11.2'lik yeniden değerleme oranında artırılması ile 174 bin 33,88 YTL'ye yükselecek.
Beyan sınırları belli oldu
Bu arada Gelir İdaresi Başkanlığı, 2005 yılı gelirlerinin beyanında uygulanacak limitleri de belirledi.
2005 yılı içinde elde edilen Devlet Tahvili ve Hazine Bonosu gelirlerindeki beyan sınırı, 408 bin 280,52 YTL oldu. Bu durumda yıl içinde Devlet Tahvili ve Hazine Bonolarından sağlanan gelir miktarı 408 bin 280,52 YTL'yi aşmıyorsa, 2006'da 2005 gelirlerinin beyanı sırasında, bu gelirler için beyanname verilmeyecek.
Dövize ve altına endeksli yatırım araçlarındaki beyan sınırı ise 15 bin YTL olacak.
Bunların dışında kalan yatırım araçlarındaki beyan sınırı da 32 bin 397,41 YTL olarak saptandı.
Beyan edilmeyecek menkul sermaye iratları
2005 yılında elde edilen şu gelirler de Kanun gereğince beyan kapsamı dışında olacak:
 Vergi kesintisine tabi tutulmuş olan mevduat faizleri, özel finanskurumlarınca kar ve zarar katılma hesabı karşılığında ödenen kar payları ve repo gelirleri ile menkul kıymetler yatırım fonları katılmabelgelerine ödenen kar payları veya bu fonların katılma belgelerinin İMKB'de alım?satımından elde edilen kazançlar ve Türkiye'de kurulu vadeli işlem ve opsiyon borsalarında yapılan işlemler sonucunda elde edilen kazançlar.
 Söz konusu gelirlerin ticari işletmeye dahil olması halinde ise buhüküm uygulanmayacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.