20 Aralık 2012 Perşembe 13:42
Yeni bir baskı grubu doğdu

YENİ MESAJ / İSTANBUL

Türkiye\'nin modern perakende sektörünün temsilcileri Alışveriş Merkezi ve Perakendeciler Derneği (AMPD), Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD), Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) ile yeni kurulan Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) ve Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) kendi faaliyetlerinin yanı sıra ortak konularda güç birliği oluşturmak amacıyla Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) çatısı altında buluştu.

TAMPF, 620 binden fazla çalışan, 88 milyar dolar ciro, 15 milyon metrekare alan ve 59 bin mağazayı temsil ediyor. TAMPF\'yi oluşturan dernekler, federasyon başkanlığına LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük\'ü önerdi.

Siyasete müdahale etmeyecek

BMD Başkanı Yılmaz Yılmaz, Yeni Mesaj\'a yaptığı değerlendirmede, yeni federasyonun çok konuşan ve siyasete müdahale eden bir federasyon olmayacağını dile getirerek, şunları söyledi: \"Federasyon konuşacak ama sektörel ve ekonomik konulara ilişkin konuşacak. Bunu da temsil ettiği derneklerin ve perakendenin çıkarlarının doğru yönetilmesi için yapacak. Bu konuşmayı her zaman kamuoyu önünde ya da gazetelerde yapmayacak, Türkiye\'yi yönetenlerle doğru ilişkiler kurup, bu ilişkilerle sektöre fayda sağlamayı hedefleyecek.\"

Federasyon çatısı altında bulunan farklı derneklerin çıkarlarının ortak bir noktada buluşturulmasının mümkün olup olmadığı konusunda ise Yılmaz Yılmaz, \"Böyle bir durumda hem dernek, hem de federasyon birlikte hareket edecek. Eğer dernekler arasında çıkar birliği olmayan bir konu söz konusu ise -ki olabilir çünkü burada kiralayanlar var, kiracılar var- federasyon bu konuya müdahale etmeyecek, dernekler kendi çıkarları çerçevesinde hareket edecek\" dedi.

Federasyonun dernekler arasındaki ihtilaflarda hakem rolünde olup olmayacağı konusunda ise Yılmaz, federasyonun bir istişare noktası olacağına işaret ederek, \"Hakem kelimesi biraz güçlü bir kelime. Bu istişare zemininde belirli peryotlarda toplanılacak, konular gözden geçirilecek\" dedi. Yılmaz Yılmaz, TAMPF başkanlık seçiminin derneklerin genel kurullarının yapılmasının ardından Ocak ayı sonu ya da Şubat ayı başlarında gerçekleştirileceğini ifade etti.

Federasyonun amaçları

· Türkiye\'de modern perakende ve alışveriş-yaşam merkezleri sektörünün tüm kategorilerinde faaliyet gösteren, ortak amaç, ilke ve hedefleri benimseyen kuruluşlarının ulusal ekonomik politikalarının oluşturulmasına katkıda bulunmak.

· Ortak sorunları ve çözüm önerilerini kamuoyuna, yetkili kurumlara duyurmak.

· Sektöre özel mesleki eğitimi güçlendirmek amacıyla güç birliği yaptıkları ortak çalışma zemini oluşturmak;

· Ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak üzere, kaliteli üretim-hizmet-istihdam-yaşam formülünün daha yoğun biçimde uygulanmasının olanaklarını yaratarak, sürdürülebilir çevre ve kent gelişimine katkıda bulunmak. Ülkedeki potansiyellerin en iyi şekilde değerlendirilmesi için faaliyetlerde bulunmak, özel girişimciliğin yaygınlaşmasına çalışmak.

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100