04 Ağustos 2009 Salı 00:00
Yerli üretici ithalata karşı korunacaktır
Çünkü belli sezonlarda avlanan balıkların stoklanması pek mümkün olmadığı için; hem ihracata menfi yönden etki yapmakta, hem de yerli tüketicinin sadece sezonunda ucuz balık yemesine neden olmaktadır. ~|~

 

Örneğin dünyada balık kemiğinden yapılan balık unu, ülkemizde hamsi sezonunda balık bolluğunda saklanamadığı için balığın kendisinden yapılmaktadır.

Yerli üretici mutlaka korunacak
Et ithalatında uygulanacak gümrük vergileri ile yerli üretici korunacaktır. İç piyasa fiyatlarının altında piyasaya et girmesine müsaade edilmeyeceği gibi, hormonlu ve sağlığa zararlı olabilecek et ithalatının engellenmesi için et ve süt ithalatı sıkı denetim altında tutulacaktır. Milli Devlet, doğrudan gelir desteği vereceği üreticisini ayrıca sigortalar ve ıslah çalışmaları ile de takviye edecektir. Bugün et ve süt ürünleri pazarı haline getirilen Türkiye'de, yerli üretici tamamen devlet desteğinden mahrumdur. Hayvancılık bitmek üzeredir. Gerek stratejik değeri, gerek halkın gıda ve beslenme kaynağı olması ve gerekse istihdam ve gelir adaletini arttırıcı özelliğinden dolayı; hayvancılık sektörüne sahip çıkmak, Milli Devlet'in öncelikli ve en önemli vazifelerindendir. Tarım ve hayvancılık konusunda temel anlayışımız ve projelendirmelerimiz, orman ürünlerimiz ve orman varlığımız, deniz ürünlerimiz ve deniz varlıklarımız, arıcılık, çiçekçilik gibi toprağa bağlı diğer üretimler için de aynen geçerlidir.
Özellikle küreselleşme süreci ile birlikte başta global firmaların hiçbir ölçü tanımadan ülkelerin kaynaklarını talan etmesiyle birlikte çevreye verilen zararlar, Kapitalist ülkelerin sadece üretime odaklanırken çevre üzerindeki tahribatları, artık insanlığı tehdit eder boyutlara gelmiştir. İhtiraslar üzerine kurulu sömürgeci anlayış, artık sadece kaynakları sömürülen ülkelere değil, bütün insanlığa zarar vermektedir. Çevre kirliliği, ormanların tahrip edilmesi, suyun, havanın, toprağın kirletilmesi, sera etkisi yaratan gazların atmosfere salınımı ürkütücü boyutlara ulaşmıştır. Sera etkisi ile birlikte atmosferde sıcaklık, her geçen gün daha da artmakta, böylece iklim değişiklerine neden olmaktadır.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Victor Minin / Rusya bilimler akademisi
Sosyal devlet kitabı Rusya için gerekli
Global değişmeler olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Eski dünya gözlerimizin önünde yıkılmaktadır. 1991'de yılında Sosyalizm düşüncesi öldü ve neticede Sovyetler Birliği dağıldı. 2001'in 11 Eylül'ünde liberalizm ideolojisi öldü. Ve tüm kurtarma çabalarına göre batı bloğu aynı objektif sebeplerden dolayı dağılmaktadır. Bu eski sömürgeci sistemin son nefesini verdiğini görmekteyiz. Bu kaos içerisinde aynı anda yeni dünyanın doğuşunu da gözlemekteyiz ve bu yeni sürecin başında Prof. Dr. Haydar Baş gibi yeni tip liderler olmaktadır. O siyasi faaliyeti ve kitap çalışmalarıyla her şeye rağmen Türkiye'nin aydın geleceği için zor mücadelesini devam ettirmektedir.  Onun sosyal devlet kitabı, yanız Türkiye için değil, Rusya için de gerekmektedir. Şu anda Rusya'da açık bir şekilde ve tüm sahalarda lider Vladimir Putin ve Rusya'nın yeni Cumhurbaşkanı Dmitriy Medvedev idaresince herkesi memnun edecek yeni kuralların ve yeni ülkenin gelişim stratejisi aranmaktadır. Prof. Dr. Haydar Baş'ın kitabı ortak işimiz için tam zamanında yapılan değerli bir katkıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137