02 Ocak 2013 Çarşamba 11:21
Yerliye vergi var, yabancıya yok!
EKONOMİ SERVİSİ
Türk insanının teknoloji merakı, mobil servis sağlayıcıları sektörünü umutlandırdı. Türkiye'de satılan cep telefonlarının yüzde 50'den fazlasının akıllı telefon, bilgisayarların yüzde 20'sinin ise tablet PC olduğuna dikkat çeken Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği (MOBİLSİAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burak Kır, “Akıllı telefonlar şu anda cep telefonu, internet, TV, radyo ve bilgisayarı bizlere bir arada sunma kapasitesine sahip. Türk insanının da teknolojiye çabuk adapte olması, sektörümüzün 2013'ten itibaren her yıl iki kat büyümesine neden olacak. Büyümenin sağlıklı olabilmesi için de sektörümüzün başta vergi uygulamaları olmak üzere adil bir regülasyon (düzenleme) sistemine ve teşviklerin teknoparklar dışına taşınmasına ihtiyacı var” dedi. Önümüzdeki yıllarda küresel rekabetle baş edebilmeleri için sektörün muhatap olduğu yasal düzenlemelerin, sektörün önünü açacak bir içeriğe kavuşturulması gerektiğini kaydeden Burak Kır, “Türkiye'de ister yerli isterse de yabancı oyuncu olsun fark etmez, mobil veya internet üzerinden servis veren herkes aynı kanuna tabi olmalı. Bunun için mücadele edeceğiz” dedi.
2013 yılından itibaren mobil servis sağlayıcıları sektörünün her yıl katlanarak büyüyeceğini açıklayan Burak Kır, “Biz bu sürece hazırız, potansiyelimiz var. Ancak bu potansiyeli gerçeğe dönüştürebilmemiz için sektörün beklentilerinin iyi algılanması  ve sorunlarının çözülmesi gerekiyor” dedi. Türkiye'de dünyanın gereklerine cevap verebilecek iç düzenlemelere ihtiyaç olduğunu söyleyen Burak Kır, “Global oyunculara yüksek vergiler uygulansın gibi bir talebimiz yok. Biz yurtdışından gelen her ürüne tanınan serbestlikler yurtiçinde üretim yapan firmalara da sağlansın istiyoruz. Yerli firmalarımız her türlü vergiye tabi tutulurken, global oyuncuların hiçbir vergi ödemeden pazarımızda dolaşması haksız rekabete neden oluyor” dedi. Burak Kır ayrıca, söz konusu katma değerli servislerden elde edilen gelirin, yurt dışındaki gibi servis üreticisi teknoloji KOBİ'si, GSM operatörü ve vergi otoritesi arasında dengeli ve hakkaniyetli bir şekilde paylaşılmasını istediklerini bildirdi. Günümüzde teknoloji şirketlerinin kendi Ar-Ge departmanlarını çok iyi yönetebildiklerini savunan Burak Kır, Silikon Vadisi olarak adlandırılan yerel ve bölgesel uygulamaların artık görevini tamamladığını ve Dünyada teknoloji KOBİ'lerine verilen desteğin artık belli bir bölge, belli bir yatırım alanı, tanımı ve sınırlaması getirilmeden kullandırıldığını hatırlattı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.