27 Aralık 2005 Salı 00:00
YTL'ye geçiş tamamlanıyor
Merkez Bankası, Yeni Türk Lirası (YTL)kullanımına geçildiği bu yıl, gelinen aşamada Türk Lirası (TL) banknotların piyasadan çekilmesinin büyük ölçüde tamamlandığını bildirdi ~|~ Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, önümüzdeki 1 haftalık sürenin sonunda, 1 Ocak 2006 tarihinde, TL banknot ve madeni paralarıngeçerliliğini kaybedeceği, bu tarihten sonra zaman aşımı süresince, Merkez Bankası şubeleri ve dahili muhabiri olan Ziraat Bankası şubeleri tarafından kabul edileceği ifade edildi.
Açıklamada, TL banknotların zaman aşımı süresinin 10 yıl, TL madeni paraların zaman aşımı süresinin ise 1 yıl olduğu vurgulandı.

TL banknotların piyasadan çekilmesinin büyük ölçüde tamamlanmış bulunduğu bildirilen açıklamada, şöyle denildi:
"Değişim süreci incelendiğinde, tedavüldeki YTL banknotların toplam banknotlara oranı 14 Şubat tarihi itibarıyla tutar olarak yaklaşık yüzde 50'ye yükselmiş, Mart ayı sonunda yüzde 70 oranını aşmış, Nisan ayı sonunda yüzde 80 oranına yaklaşmış, 23 Aralık tarihinde ise yüzde 95.39'a ulaşmıştır.
Dolayısıyla, değişim sürecinin genel olarak tatmin edici düzeyde gerçekleştiği görülmektedir."

Tüm ödemeler YTL üzerinden 

Bu arada açıklamaya göre, TL banknot ve madeni paralar 1 Ocak 2006tarihinde tedavülden kaldırılacağından, bu tarihten itibaren tüm ödemeemirleri, kıymetli evraklar, sözleşmeler ve diğer tüm belgelerin (yazar kasalarda düzenlenecek perakende satış fişleri dahil), sadece YTL üzerinden düzenlenmesi gerekecek.
1 Ocak 2006 tarihinden itibaren tarife ve etiketlerde fiyatların ''sadece YTL üzerinden" gösterileceğine işaret edilen açıklamada, şöyle denildi: " Bundan önce, kanunlarda ve diğer mevzuatta, idari işlemlerde, yargı kararlarında, her türlü hukuki muamele ve belgelerde TL'ye yapılmış olan atıflar kendiliğinden YTL'ye yapılmış sayılacak. Taraflar arasında TL üzerinden düzenlenmiş bulunan belgelerin bu yıl sonuna kadar YTL'ye dönüştürmesi halinde, bu işlemler ve düzenlenecek belgeler her türlü vergi, resim, harç ve diğer yükümlülüklerden muaf."

Sahtecilikle mücadele

Açıklamada, Merkez Bankası'nın internet sitesinde de yer alan, banknotların resim ve görüntülerinin çoğaltılması ve yayınlanması ile ilgili şartlara uymayan kişiler hakkında, 1.500 YTL'den 5.000 YTL'ye kadar para cezasının öngörüldüğü de hatırlatıldı.
Açıklamada, sahtecilikle mücadele konusunda Merkez Bankası'nca, ilgili diğer kurum ve kuruluşlar ile birlikte çeşitli çalışmalar yapılmakla birlikte, en etkin mücadelenin vatandaşların banknotlardakigüvenlik özelliklerinin kontrol edilmesi ve gerçekliğinden şüphe edilen banknotlarla karşılaşıldığında durumun en kısa sürede emniyet birimlerine bildirilmesi olduğu bildirildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137