14 Kasım 2006 Salı 00:00
Yurtiçi tasarruflar 400 milyar liraya ulaştı
Türkiye'deki gerçek ve bankacılık sektörü dışındaki tüzel kişi tasarruf sahiplerinin yurt içinde çeşitli araçlarda YTL ve döviz olarak değerlendirdikleri toplam tasarrufları bu yılın ilk 10 aylık döneminde 43.3 milyar YTL'lik artışla 400.5 milyar YTL olarak gerçekleşti ~|~

Genel olarak tasarruf eğiliminin azaldığı Türkiye'de ekonomideki yüksek büyümeye rağmen toplam tasarruflardaki reel büyüme sadece 3.8'de kaldı.
Merkez Bankası, SPK, BDDK ve Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerinden yaptığı hesaplamaya göre bu yılın ilk 10 aylık döneminde yatırım fonu, hisse senedi ve Hazine iç borçlanma kağıtlarındaki tasarruflar reel olarak küçülürken diğerlerinde artış yaşandı.

Yurtiçi tasarrufların büyük bölümü mevduat ve katılım bankalarındaki mevduatlarla katılma ve cari hesaplarda tutuluyor. Bu yıl başında 230.1 milyar YTL olan mevduat ve katılım hesaplarında tutulan tasarruflar 42.2 milyar YTL artarak ekim ayı sonunda 272.3 milyar YTL'ye kadar yükseldi. Mevduatlarda nominal olarak yüzde 18.4 ve reel olarak da yüzde 9.6 oranında bir büyümü kaydedildi. Bu dönemde bankalardaki YTL cinsinden mevduatlarda yüzde 6, döviz cinsinden mevduatlarda ise yüzde 15.6 oranında reel büyüme kaydedilirken, katılım banklarındaki hesaplarda da nominal olarak yüzde 23 ve reel olarak da yüzde 13,9 büyüme yaşandı. Katılım bankalarındaki hesapların, diğer banklardaki mevduat hesaplarından daha hızlı büyümesi dikkat çekti.

Hazine iç borçlanma kağıtlarında tutulan tasarruflarda ise son aylardaki küçülmeye rağmen yılın ilk 10 aylık döneminde 2.8 milyar YTL artarak 68.1 milyar YTL'ye yükseldi. Ancak iç borçlanma kağıtlarında tutulan tasarruflarda son 10 aylık dönemde reel olarak yüzde3.4 oranında bir küçülme yaşanması dikkat çekti. Reel küçülme bireysel tasarruf sahiplerinin Devlet iç borçlanma kağıtlarında değerlendirdikleri tasarruflarının azalmasından kaynaklandı. Bu dönemde 2.1 milyar YTL azalan bireysel tasarruf sahiplerinin iç borçlanma kağıtlarında değerlendirdikleri tasarrufları 26.1 milyar YTL'ye inerken, tüzel kişilerin söz konusu kağıtlardaki yatırımları ise 5 milyar YTL artarak 41.9 milyar YTL'ye çıktı.

Menkul kıymet yatırım fonlarındaki kan kaybı ise ekimde de devam etti. Ekimde de 1.6 milyar YTL azalan yatırım fonlarındaki tasarruflar 22.6 milyar YTL'ye kadar geriledi. Yatırım fonlarında yıl başından bu yana ise 6.8 milyar YTL'lik bir azalma kaydedildi.
Hisse senetlerindeki tasarruflar ise 1.7 milyar YTL artarak 24.8 milyar YTL'ye çıktı. Ancak aynı dönemde yüzde 8.01 olan TÜFE'deki artıştan arındırıldığında hisse senetlerindeki tasarruflarda reel olarak yüzde 0.4'lük bir daralma yaşandı.
En yüksek artış ise bireysel emeklilik yatırım fonlarında yaşandı. Nominal olarak yüzde 112.6, reel olarak ise yüzde 96.6 oranında artan bireysel emeklilik yatırım fonlarındaki tasarruflar 2.6 milyar YTL'lik bir büyüklüğe ulaştı. Gayrimenkul ve menkul kıymet yatırım ortaklıklarındaki tasarruflar ise yüzde 9.8'lik artışla 1.5 milyar YTL'ye çıktı.

Böylece yurtiçinde yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin Türkiye'de değerlendirdikleri toplam tasarrufları 400.5 milyar YTL'ye kadar çıktı. Ancak Türkiye ekonomisinin yüzde 6 civarında büyümesi beklenen bu yıl tasarruflardaki reel büyüme ise yüzde 3.8 düzeyinde kaldı. Bu gelişme Türkiye'deki tasarruf eğiliminin yüzde 16'ya kadar gerilemesinden kaynaklanıyor. Türkiye'de özel sektörün bu yıl her 100 liralık harcanabilir gelirinin 84 lirasını harcayıp 16 lirasını ise tasarruf ettiği hesaplanıyor.

Yurtdışındaki tasarruflar
Bu arada Türkiye'deki gerçek ve tüzel kişilerin Türk bankalarının yurt dışındaki şubelerinde değerlendirdikleri tasarrufları ise yıl başından bu yana 4.4 milyar YTL artarak 18.3 milyar YTL'ye yükseldi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.