Bu haber kez okundu.

Zenginler yoksullardan 38 bin 486 kat fazla kazandı
Dünyada 1 milyar insanın günde 1 dolara geçindiği, zenginlerin aşırı yoksul 1 milyar insandan 38 bin 486 kat fazla gelir elde ettiği bildirildi ~|~

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Konya Şubesi Başkanı Ali Sarı, yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Üniversitesi Kalkınma Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü ve Türkiye İstatistik Kurumundan aldıkları bilgiler doğrultusunda yaptıkları araştırmaya göre, 2006 yılında gelir dağılımı eşitsizliğine bakıldığında servetin Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya?Pasifik bölgesindeki Japonya ve Avustralya gibi ülkelerde yoğunlaştığını söyledi.

Bu ülkelerin dünyanın hane halkı servetinin yüzde 90'ını elinde tuttuğunu vurgulayan Sarı, dünyada yaşayan yetişkinlerin sadece yüzde 2'sinin servetinin kalanların yüzde 50'sinden fazla olduğunu anlattı. Dünya nüfusunun yüzde 10'unun dünya servetinin yüzde 85'ine sahip olduğunu dile getiren Sarı, dünyanın en varlıklı insanlarının yüzde 30'unun ABD, yüzde 27'sinin ise Japonya'da yaşadığını kaydetti.

Az gelişmiş ülkelerde toprak ve çiftlik mülkiyeti, gelişmiş zengin ülkelerde ise nakit ve mücevheratın önemli olduğunu ve değerli görüldüğünü vurgulayan Sarı, servet dengesizliğinin, gelişmenin önünde engel olduğunun kabul edildiğini bildirdi.
Dünyada 1 milyar insanın günde 1 dolara geçindiğini ve 824 milyon insanın kronik açlık çektiğini vurgulayan Sarı, şunları söyledi: "Zenginler, aşırı yoksul 1 milyar insandan 38 bin 486 kat fazla gelir elde etmektedir. Çünkü yoksulların ürettiği kahve, çay, pirinç, koyun eti ve pamuk gibi ürünlerin fiyatları yüzde 2,2 oranında düşerken, bakır, çinko, nikel türünden işlenmiş ürünlerin fiyatları yüzde 32, endüstriyel ürün fiyatları ise yüzde 18,5 oranında arttı. Yine 2005 yılında, tüm dünyadaki 2,8 milyar çalışanın 1,4 milyarının kazancı, kendilerini ve ailelerini günde 2 dolarlık yoksulluk sınırın üzerine çıkarmalarına yetmemektedir. Bu oran 10 yıldır değişmedi."

Türkiye'de de durum farklı değil
Türkiye nüfusunun yüzde 5'lik dilimler halinde gelir dağılımına bakıldığında ise yüzde 5'lik zengin kesim ile yüzde 5'lik yoksul kesim arasındaki gelir farkının ciddi boyutlarda olduğunu vurgulayan Sarı, en zengin yüzde 5 ile en yoksul yüzde 5 arasındaki gelir farkının 2003'te 23,8, 2004'te 24,2 ve 2005 yılında 21,3 kat olduğunu söyledi. Sarı, bu farkın 2006 yılındaki hesaplamalara göre 25 kata çıktığını bildirerek, "2005 yılında yüzde 5'lik en düşük gelir grubu kişi başına 599 YTL gelir elde ederken, en yüksek yüzde 5'lik grup ise 12 bin 756 YTL gelir elde etmektedir. Bu durum, sosyal barışın ve toplumsal ahlakın temel dinamiklerinden birisini oluşturan gelir dağılımı adaletinin en büyük sorunlarından birisi olarak karşımızda durduğunu göstermektedir. Artan toplumsal ve sosyal çözülmeler bunun apaçık bir delilidir" dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100