19 Kasım 2003 Çarşamba 00:00
Ziraat,İmarzede ödemesine hazır
Ziraat Bankası, İmar Bankası'ndaki mevduat sahiplerinin ve bu bankadan devlet iç borçlanma senedi (DİBS) alanların paralarının çıkarılacak yasa ve mevzuat çerçevesinde ödenmesine ilişkin hazırlıklarını tamamladı. Banka, İmar Bankası mudilerine verilecek "mavi" renkli hesap cüzdanlarını bastırırken, ödemeler konusundaki yetkili şubelerini de belirledi. Ödemeler için, İstanbul'da 66, Ankara'da 14, İzmir'de 13 olmak üzere, 93, Türkiye genelinde ise toplam 192 şube yetkili olacak. Ankara'da 11bin mudi bulunduğunu belirten yetkililer, İmar Bankası şubesi bulunan yerlerdeki en yakın Ziraat Bankası şubelerinin yetkilendirilmesine özen gösterildiğini kaydettiler. Ödemelerin başlayabilmesi için, TBMM'ye dün sunulan yasanın çıkarılarak yürürlüğe girmesi, ardından ödeme esaslarını düzenleyen Bakanlar Kurulu kararının da çıkarılması gerekiyor. Ödeme esaslarının belirlenmesinden sonra, TMSF, Merkez Bankası, Ziraat Bankası ve Hazine Müsteşarlığı arasında 4'lü protokol imzalanacak ve ödemelere ilişk~|~in usul ve esaslar belirlenecek. Protokolden sonra TMSF, mudilere ilişkin bilgileri Ziraat Bankası'na verecek. Bu bilgilerin verilmesinden itibaren birkaç gün içinde cüzdanların dağıtımına ve ödemelere başlanabileceği belirtiliyor. Bunun için gerekli kaynakların önceden ayarlandığı, yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren bankaya aktarılacağı kaydedildi. Banka, ödemelerde kolaylık sağlamak amacıyla, İmar Bankası mudilerini bilgilendirmeye yönelik broşür ve bilgi notları da hazırladı. İmar Bankası'nda, 201 bin 331 mudinin 10 milyar liranın altında olmak üzere, toplam 378 bin 469 mudinin parası bulunduğu, bu mudilere ilk dilim olarak toplam 2.7 katrilyon lira ödeme yapılacağı belirtildi.

Ödeme planı nasıl?

Ödeme planına göre, İmar Bankası mudilerine ait DİBS'ler, 3 Temmuz2003 tarihli değerleri üzerinden mevduata dönüştürülecek ve ödemeler, mevduat ödeme planına göre yapılacak. Mevduat hesapları ve DİBS ana para tutarları ile hesaplanacak net faiz tutarları toplamı Ziraat Bankası'na Türk Lirası cinsinden mevduat hesabı olarak aktarılacak. Böylece her gerçek alacak sahibine alacağı olan paranın tamamına karşılık, Ziraat Bankası mevduat hesap cüzdanı verilecek. Dolayısı ile alacaklarının tamamı, kendilerine verilecek mevduat cüzdanında görülecek. Mudi parasının mülkiyetine bütünü ile hemen erişmiş olacak. Bu mevduatın 10 milyar liraya kadar olan kısmı vadesiz hesap, kalan bölümün tamamı ise değişik dilimler halinde, toplam 36 aya kadar blokeli vadeli mevduat hesabı şeklinde olacak. Her mudiye ait Ziraat Bankası'nda açılacak hesap tutarı, anapara ve 3 Temmuz 2003'e kadar işletilecek net faiz tutarları toplamından oluşacak. Net faizin hesaplanmasında en yüksek mevduata sahip 5 bankanın uyguladığı ortalama faiz esas alınacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137