09 Ocak 2018 Salı 14:25
TSYD 54. Antalya Semineri başladı

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) tarafından bu yıl 54'üncüsü düzenlenen seminer başladı.

Antalya'nın Belek Turizm Merkezi'ndeki Gloria Golf Resort Hotel'in ev sahipliğinde iki gün sürecek seminerin açılışında, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mesut Kocagöz, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkan Vekili Ali Dürüst, TFF genel sekreteri Kadir Kardaş ve icra kurul üyesi Ali Düşmez ile çok sayıda davetli yer aldı. Türk spor medyasının buluşma noktası olan etkinlikte, 250'nin üzerinde basın mensubu da hazır bulundu.

Seminerin açılışında konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, bağımlılıkla mücadele konusuna dikkati çekti. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak bağımlılıkla mücadele konusuna çok önem verdiklerini belirten Bakan Bak, "Bağımlılıkla mücadele toplumuzun büyük bir sorunu. Spor yapan gençlerin, kötü alışkanlıklardan uzak durduğunu gözlemliyoruz. Bunu önlemek için sporun rolü çok önemli. Bir genç uyuşturucuya yalnız kaldığı zaman ulaşır. Bizim bu gençleri yalnız bırakmamamız lazım. Gençleri uyuşturucudan uzak tutma noktasında spor ve sporun birleştirici gücünü kullanmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Uyuşturucuyla mücadele konusunda sadece devletin yapacaklarının yeterli olmayacağını dile getiren Bak, şöyle devam etti. "Uyuşturucuyla mücadele konusunda topyekün hareket etmeye ihtiyacımız var. Spor hem terörün hem de madde bağımlılığının ilacı. Sporun gücünü kullanarak terörü de yeneceğiz. Çünkü terör örgütleri çocukları uyuşturucuya alıştırmak istiyor. Biz bunu engellemeliyiz. Burada hükümetimizin bağımlılıkla mücadele kurulu var. Hep beraber bu mücadelede yer almamız lazım."

"Hedefi olan kişiyi uyuşturucuya alıştıramazsınız"

Gençlik ve Spor Bakanı Bak, spor yapan her insanının bir hedefi olduğunu söyledi. Spor yapan insanın, vücudunu tanıdığını ve ona kıymet verdiğini aktaran Osman Aşkın Bak, "İnsan spor disipliniyle beraber vücudunu tanıyor ve kendine değer veriyor. O vücudun başkaları tarafından kullanılmasına izin vermiyor çünkü insanın hedefi oluyor. Hedefi olan kişiyi uyuşturucuya alıştıramazsınız." diye konuştu.

Uyuşturucuyu engelleme konusunda sporun ve sevginin en büyük güç olduğunu vurgulayan Bakan Bak, sözlerini şöyle tamamladı: "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan her seferinde ifade ediyor; 'Silahlı terör neyse, uyuşturucu terörü de odur'. Şu anda tablo bu. Terör örgütleri çocukları uyuşturucu vasıtasıyla kullanıyor. Uyuşturucu maddelerle toplumun genlerini bozmaya çalışıyorlar. Bunu önlemek için en büyük gücümüz spor ve sevgi. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak amatör kulüplere destek vermeye, semt sahaları ve tesisler yapmaya devam edeceğiz. Dünyada spor tesislerine en fazla yatırım yapan ülkelerin başında Türkiye geliyor. Statlarımızın yaş ortalaması 1,7. Başarılı, ülkesini ve milletini seven nesiller yetiştirmek istiyoruz. Uyuşturucuyla mücadele, terörle mücadeleye eş değerdir."

TSYD Başkanı Oğuz Tongsir ise sporun ve gençliğin sorunlarına eğilmeyi önemli bir görev olarak gördüklerini kaydetti. TFF Başkan Vekili Ali Dürüst de TSYD'nin federasyonun iş birliği yaptığı bir kurum olduğunu belirterek, "55 yıllık köklü bir geçmişe sahip TSYD'nin açılış seminerinde sizlerle olmaktan mutluluk duyuyorum. Derneğin daha da güçlenmesi için federasyon olarak elimizden geleni yapmaya hazırız. Hep iyi olan ilişkilerimizin daha da artarak sürmesini diliyorum." değerlendirmesinde bulundu.

"Uyuşturucudan arınma oranı sadece yüzde bir"

Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Huzeyfe Yılmaz, dünyada 100 bağımlıdan sadece bir tanesinin kurtulabildiğini söyledi.

Antalya'nın Belek Turizm Merkezi'ndeki Gloria Golf Resort Hotel'de Türkiye Spor Yazarları Derneğinin (TSYD) bu yıl 54'üncüsünü düzenlendiği seminerin 'Bağımlılık ile Mücadelede Sporun Gücü' başlıklı oturumunda konuşan Yılmaz, uyuşturucu bağımlısı bir genci kurtarmanın kolay olmadığını dile getirerek, "On bağımlıdan sadece bir tanesi tedaviye geliyor. Bu tedaviyi kabul eden kişilerden de sadece onda biri arınıyor. Yani aslında uyuşturucudan arınma oranı sadece yüzde bir. Bunun için önceliğimiz gençlerimizin bu iletten uzak durmasını sağlamaktır. Burada sporun gücü çok önemli. Herhangi bir sıkıntıda maalesef yeniden başlama oranı çok yüksek. Dünyada petrol ve silah rantından sonra üçüncü sırada uyuşturucu geliyor." diye konuştu.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rüştü Güner ise bağımlılığın önlenmesinde egzersiz ve sporun büyük önem taşıdığını aktardı.  İnsanın tembelliğe ve rahatlığa çok çabuk alıştığını anlatan Güner, şunları kaydetti: "Sağlık ve sporda başarısızlık sorunlarımız var ama en büyük sorunumuz bağımlılık. Sorunun gerçek nedeni de hareketsizlik. Hareketsizliğin nedeni yaşamın çağdaş yaşam haline gelmiş olması. Bir parmağımızla tüm işlerimizi yapabiliyoruz. 100 yıl önce böyle değildi. Çözüm, hareket. Spor yapmamız gerekiyor. Egzersiz, bir tedavi yöntemidir."

Baykan: "Bakanlığımız tesis içerisinde tesis anlayışını yürütmeye başladı"

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye'de 2002 yılından bu yana çok ciddi bir tesis yatırımının olduğunu söyledi. Baykan, Belek'teki Gloria Golf Resort Hotel'de Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) tarafından düzenlenen seminerde açıklamalarda bulundu. Türkiye'de spor müsabakasının yapılabileceği 300 bin civarında tesisin bulunduğunu belirten Baykan, "2002 öncesinde sahip olduğumuzdan daha fazlası, 2002-2017 yıllarında yapıldı. Bunun da çoğunluğu 2011 ile 2017 yılları arasında sporun tekrar bakanlık olmasıyla geçen süre içerisinde gerçekleştirildi. Ülkemiz yeni nesil spor salonlarına kavuşuyor. Artık bakanlığımız tesis içerisinde tesis anlayışını yürütmeye başladı. Ülkemizin ciddi anlamda mimari bir birikiminin olduğunu söyleyebiliriz." ifadelerini kullandı.

Spor Toto Teşkilatı Başkan Yardımcısı Mehmet Ata Öztürk ise sportif mükemmelliğin önemine vurgu yaptı. Sportif mükemmelliğin, karmaşık, zor, güçlü fakat keyifli bir yol olduğunun altını çizen Öztürk, "Sportif mükemmelliğe ulaşmak yolunda ülke sporunda çeşitli kulvarlarda destek veren Spor Toto Teşkilat Başkanlığımız engelli sporları anlamında da yatırımlarla bu atılım hamlesini desteklemek için yüksek bir çaba ve gayret içerisinde yer almakta. Mükemmelliğe giden karmaşık, zor, güçlü fakat bir o kadar da keyifli yolda sporculara ve antrenörlere destek vermek istiyoruz." diye konuştu.

Seminerin ilk gününde Tour Of Antalya organizasyonunun tanıtımı gerçekleştirildi

Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Antalya Valiliği olarak Tour Of Antalya organizasyonuna çok önem verdiklerini ve Antalya'nın bisiklet turizmi bölgesi olarak markalaşmasını istediklerini söyledi. Antalya'nın Belek Turizm Merkezi'ndeki Gloria Golf Resort Hotel'de Türkiye Spor Yazarları Derneğinin (TSYD) bu yıl 54'üncüsünü düzenlendiği seminerin 'Tour Of Antalya Tanıtımı' oturumuna, Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mesut Kocagöz, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, Organizasyon Direktörü Aydın Ayhan Güney, Tour Of Antalya Yarış Direktörü Abdurrahman Açıkalın ve Barut Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Barut katıldı.

Oturumda açıklamalarda bulunan Nurettin Ateş, "Antalya'nın kış turizmi potansiyelini artıracak organizasyon, kentin bisiklet turizmi bölgesi olarak markalaşmasına da katkıda bulanacak." diye konuştu.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı ise Antalya Bisiklet Turu gibi organizasyonlarının bisiklet sporunun ülkemizdeki gelişimine büyük katkıda bulunduğunu belirtti.

Güney: "Yep yeni bir oluşum meydana getirildi"

Organizasyon Direktörü Aydın Ayhan Güney de organizasyonun Antalya ve Türkiye adına önemli olduğunu dile getirdi. Kış sezonunda, sporcu ve takım görevlilerinin yanı sıra çok sayıda medya mensubu ile bisiklet tutkununun konaklayacak olmasının bölge turizmine de katkıda bulanacağına dikkati çeken Güney, şunları kaydetti: "Son yıllarda bisiklet yolları yatırımı ile bisiklet kenti olarak konumlanan Antalya'da, futbolda olduğu gibi spor turizmini geliştirmek ve sezon dışında turizme ivme kazandırmak için yep yeni bir oluşum meydana getirildi. Bu oluşum sayesinde çevredeki tesislerde bin 500'ün üzerinde konaklamanın yapılacağını öngörüyoruz."

Açıkalın: "Çok önemli sporcuları ağarlayacağız"

Tour Of Antalya Yarış Direktörü Abdurrahman Açıkalın, organizasyonda çok önemli sporcuları ağarlayacaklarını aktardı. Yarışlara 175 sporcunun katılacağını belirten Açıkalın, "Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI), 2.2 kategorisindeki organizasyonlara çok büyük önem veriyor. Biz de bu yıl ilk kez gerçekleştireceğimiz organizasyonu dünyanın en iyi organize edilen ve en kapsamlı bisiklet etkinliği olma hedefiyle düzenleyeceğiz. Bunun için organizasyon öncesinde dünyanın en önemli bisiklet takımları ve sporcuları ile görüşmeler yaptık. Çok önemli sporcuları ağırlayacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Barut Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Barut da Antalya'ya hediye vermek için organizasyona destek olduklarını söyledi.

20 ülkeden 175 sporcu mücadele edecek

UCI'nin 2018 takviminde 2.2 kategorisinde 4 günlük etaplı yol yarışı olarak yer alan Tour Of Antalya'da 20 ülkeden 25 takım ve 175 sporcu mücadele edecek. Dünyanın dört bir yanından sporcuların katılacağı Tour Of Antalya ve Antalya powered by AKRA'ya Türk takımlarının yanı sıra Avusturya, Azerbaycan, İspanya, Fransa, Almanya, Kazakistan, Lüksemburg, Hollanda, Rusya, İsviçre, Polonya, İtalya, Danimarka, Sırbistan, Eritre, Ukrayna, Belarus, Malezya ve Estonya'dan takımlar katılacak. Organizasyonun son gününde binlerce amatör bisikletçinin katılacağı AKRA Gran Fondo Antalya yarışı da gerçekleştirilecek.

Altınordu Kulübü Başkanı Özkan: "Altınordu futbolcu serasıdır"

Altınordu Kulübü Başkanı Seyit Mehmet Özkan, takımlarının futbolcu serası olduğunu söyledi. Seyit Mehmet Özkan, Antalya'nın Belek Turizm Merkezi'ndeki Gloria Golf Resort Hotel'de Türkiye Spor Yazarları Derneğinin (TSYD) bu yıl 54'üncüsünü düzenlendiği seminerin 'Futbolda altyapı' başlıklı oturumunda açıklamalarda bulundu. Türk futbolunun sonuca odaklı hale geldiğini belirten Özkan, "Ülkemiz herkesin yüksek gelir havuzunu yakalamak için mücadele ettiği sonuç odaklı futbola döndü. 30 milyon gencimiz var, onlara yatırım yapan yok. Biz aile eğitimine çok önem veriyoruz çünkü bizim ülkemizde daha spor kültürü oturmadı. Burada en akıllı ve uyumlu olanlar yukarı doğru çıkıyorlar. Biz seracılıktan bahsediyoruz. Altınordu futbolcu serasıdır." ifadelerini kullandı.

Altınordu Kulübünün her pozisyona oyuncu yetiştirmeye devam edeceğini vurgulayan Özkan, şunları kaydetti:  "Bizim yurt dışında ne kadar evladımız olursa, onların bize bakışı o kadar iyi olur. Çağlar Söyüncü transferi sayesinde önce Hoffenheim sonra Borussia Dortmund şimdi de Bayern Münih ile ilişkilerimiz başladı. Çocuklarımızın hepsi mecburen İngilizce eğitimi alıyor, bu mecburi. Her şeyi devletimizden beklememiz mümkün değil. Her yetişkinin 30 milyon gence kenardan köşeden bir şey yapması lazım."

Şiper: "Ülkenin geleceğine yatırım yapıyoruz"

Petrol Ofisi Üst Yöneticisi ve Yönetim Kurulu Üyesi Selim Şiper, ülkenin geleceğine yatırım yaptıklarını belirtti. Altınordu ile sponsorluk değil, bir yol arkadaşlığı yürüttüklerini anlatan Şiper, şöyle konuştu: "Bizim bir kulübe destek vermek, markamızı ya da ismimizi olduğundan ileri götürmek gibi bir ihtiyacımız pek yok. Farklı branşlarda da olsak hem Altınordu hem de biz bu ülkenin geleceğine yatırım yapıyoruz. Geleceğe yatırım yapmak sonuç olarak insanlara yatırım yapmak demek. Bu yolda kurumların el ele vermesi ve Türk gençlerinin sağlıklı gelişimine bir kapı açması lazım. Altınordu Futbol Kulübünün hangi ligde olduğu bizim için hiç önemli değil. Altınordu bizim için farklı. Biz kulübe değil, bu yola destek veriyoruz. Ülkenin geleceğine yatırım yapıyoruz."

Seminerin ilk günü toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

AA

Son Güncelleme: 09.01.2018 15:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.