2000'li yıllar özgürlüklerin, eşitliğin savunulması ve demokrasi söylemleriyle geçti.
Oysa insan haklarından dem vuranlar, kâğıt üzerinde yazılı maddeleri hayata geçiremediler.
Medenilik insan olmaktır ve Batı medeniyetten çok uzaktır.
Teknolojide ileri gitmek, insan haklarını savunmaya, hak vermeye hatta karşındakini hak sahibi görmeye bile yetmiyor.
Gerçek medeniyet Allah Resulünün hayatındadır; O’nun Ehl-i Beyt'inin hayat şeklindedir.
Allah Resulü, Veda Hutbesi'nde kişilerin birbiri üzerinde üstünlüğü olmadığını, tek üstünlüğün takva ile olabileceğinin altını çizmişti.
Hz. Ali Efendimiz de halifelik makamına gelince Allah Resulü gibi yapmış; kabilelerin üstünlüğüne veya mevki ayrımına girmeden Beytül Mal’den (Devlet Hazinesi) herkese eşit miktarda hisse vermiştir.
Müslümanları Arap, Acem, asil ve köle gibi saflara ayırmamıştır.
Biri Arap, diğeri İranlı olan iki kadına yiyecek ve dirhemleri eşit olarak pay etmişti. Arap olan kadın “Vallahi ben Arabım, bu ise Acem" dedi. Bunun üzerine Hz. Ali ona, “Vallahi, ben bu malda İsmailoğulları lehine İshakoğulları aleyhine fazla bir hak görmüyorum” diye cevap verdi.
Hz. Ali, Ahidname'sinde şöyle der: “Halkın güçsüzlerinin üstüne yırtıcı hayvanlar gibi gitmemek, mal ve eşyalarına el koymayı ve yağmalamayı ganimet saymamak gerekir.”
Hz. Ali'nin kendisini öldüren İbni Mülcem'e dahi hoşgörüyle davrandığı tarihi bir hakikattir.
“Beni öldürecek olan odur” demiş; onu neden öldürmediğini soranlara, “O, henüz Beni öldürmedi” diye cevap vermiştir.
İşte gerçek medeniyet… Fiiliyata dökülmeyen eylemlerin cezalandırılamayacağı ölçüsü... Bu hal, düşünce özgürlüğünün doruk noktasıdır.
İmam Ali Efendimiz, hutbe irad ederken sözünü devamlı kesen, cahil ve kaba bir topluluk olan Haricilere karşı hiçbir siyasi dayatma veya yaptırımda bulunmamıştı.
“Bir gün İmam Ali, camide cemaate namaz kıldırırken İbn-i Kevva adlı bir harici Hz. Ali'yi incitmek maksadıyla yüksek sesle şu ayeti okudu: Eğer şirk koşacak olursan, şüphesiz senin amellerin boşa çıkacak ve sen elbette hüsrana uğrayanlardan olacaksın.” (Zümer, 65)
İbn-i Kevva, “Senin İslam uğrunda emsalsiz hizmetlerin inkâr edilemeyecek kadar çoktur. Ancak Allah, Peygamberine bile, ‘şirk koşarsan amellerin boşa çıkar’ diyor. Sen de başta bize uyup hakem olayını kabullendiğin ancak daha sonra bizim gibi tövbe etmediğin için kâfir oldun. Şimdi amellerin boşa gitti” demek istiyordu.
Hz. Ali, namaz sırasında kendine yapılan bu hakarete karşılık namazını bozmadı. Harici, bu ayeti birkaç kez okudu ve karşılık gelmeyince sustu.
O susunca Hz. Ali, namazda, “Sen sabret; hiç şüphesiz Allah'ın vaadi haktır. Kesin bilgiye inanmayanlar da sakın seni telaşlandırıp hafifliğe kapılmana neden olmasınlar” ayetini okudu. (Rum, 60)
Hariciler savaş için adım atmadan, onların niyetini bildiği halde ilk hamleyi yapmamıştır.
Hariciler, düşmanlık için bir yerde toplandılar ve Ali b. Ebu Talib ile O'nun yanında yer alan ashaba karşı çıkmaya karar verdiler. Bir adam geldi ve “Ey Emir’ül Müminin, bir topluluk sana karşı gelecek” dedi.
Hz. Ali, “Bana karşı gelene kadar onlarla savaşmayacağım. Gerçi öyle de yapacaklar” diye buyurdu.
Günümüzde insan hakları veya özgürlük yok diye şikâyet edenler, bunları yaşayan ve yaşatacak olanlarla olmadıkça bu sorunları halledemezler.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Memduh TOPRAK 2016-05-12 09:26:21

Açlıktan haksızlıktan yoksulluktan savaştan şikayet edenler,
İnsan hakları, hürriyet, özgürlük ve barış insani değerler,
Gerçek medeniyet için bak Hoca, ne diyor? Dinle kulak ver!
Bunları yaşayan yaşatacak olan ancak bu sorunları çözer.

Avatar
Mert 2016-05-12 20:13:42

Hocam, ben sabahtan akşama kadar haber seyreden biriyim, ancak ne yazıkki ülkemizde Kilis`te olan bitenlerden Mesaj TV, Meltem TV, Kadırga TV, Köy TV dışında diğer kanallar haber getirmiyorlar hepsi Erdoğan ve Başkanlık haberi yapıyorlar bu millet bu kadar kör olamaz, ALLAH aşkına bu millete nasıl haberdar edeceğiz duyuracağız. Evlilik programları Survivor izleyen insanlık topluluğu oluştuk durum vahim korkunç.

Avatar
hakim 2016-05-12 12:16:31

olayın özeti budur: Günümüzde insan hakları veya özgürlük yok diye şikâyet edenler, bunları yaşayan ve yaşatacak olanlarla olmadıkça bu sorunları halledemezler.

Avatar
cemal 2016-05-12 06:43:29

Birtarafta dili dini irki ne olursa olsun yasamak yasatmak icin Milli Ekonomi Modeli Prf Dr Haydar Bas var. Bir tarafta kan gozyasi hile kandirma baski k a n uzerine kurulmus koltuk askiyla yanip tutusan lar var. Bir tarsfta HAK rizasi var. Bir tarsfta israil amerika hacli rizasi var. Hersey cok acik ve net. Karar senin. Hocam gecmislerne rahmet olsun. Ellerinden operim.

Avatar
Hakan durak 2016-05-12 08:49:36

Allah razi olsun hocam, sayenizde gerçek hak ve ozgurlugun ne olduğunu anladık. İnşAllah sözde iktidarda olanlarda sizi anlarda ülke huzura kavuşur

Avatar
Hüseyin Taşkın 2016-05-12 11:20:03

Muhteşem bir yazı. Kaleminize sağlık.

Avatar
ADEM UÇAN 2016-05-12 14:53:11

İyiki varsınız

Avatar
Yeşim güler 2016-05-12 14:55:38

Alemlerin rabbi kullarını hiç bir zaman ümitsiz ve sahipsiz bırakmaz bizimde ümit ve sahibimiz sizsiniz eyyub Hz den salam olsu saygilar

banner100