09 Mart 2012 Cuma 11:10
1 milyon kadın işsizliğe mahkum
Yapılan bir araştırma çalışmaya hazır olan umutsuz işsizlerin çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu gösterdi. Buna göre, çalışmayı talep etmediği için işsiz sayılmayanlar arasında kadınların oranı 2007 yılında yüzde 53.67 iken 2011 yılında bu oran yüzde 56.14\'e yükseldi. Yaklaşık 1 milyon 92 bin kadın bu durumda


Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), TÜİK Hanehalkı İşgücü anketi verilerini kullanarak kriz döneminde (2007-2011) kadınların istihdamdaki yerini hesapladı. DİSK-AR\'ın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla hazırladığı araştırmada; İşte, okulda, ailede, toplumda ve günlük yaşamda ayrı tutulma, eşitsiz koşullara itilme, ikincil olma, \"töre cinayetleri\"yle yaşam hakkını yitirmenin kadının yazgısına dönüştüğüne dikkat çekildi. 

Kayıtdışı çalışma kadınlarda arttı

Kriz döneminde kayıtdışı verileri 716 bin kişi artışla 10 milyon 139 bine ulaşıp yeni bir rekora imza atarken, kayıtdışındaki artış kadınlarda 777 bin kişi olarak gerçekleşti. Kadınlarda kayıtdışı artışın toplam artışın üzerine çıkmasının nedeni, kadınlarda kayıtdışı istihdamda yaşanan artışa karşın erkeklerde kayıtdışı istihdamda yaşanan 61 bin kişilik daralma. Kriz döneminde işsizliğin girdabında 1 milyon 617 bin kişi ile erkeklere yakın bir sayıda kadın istihdama katılırken, bu kadınların yüzde 48\'i kayıtdışı olarak çalışmak zorunda bırakıldı. Kadınların işgücüne katılım oranı 5 puan artışla yüzde 23.6\'dan yüzde 28.8\'e yükselirken, çalışma hayatına kadınların katılımı arasında en alt sıralarda olan Türkiye için bu artış kötü çalışma biçimlerindeki artışla birlikte olumlu bir tablo sunmadı. Kadınların 617 bin kişiye tekabul eden yüzde 52\'si çalışma hayatına ücretsiz aile işçisi ve 197 bini de kendi hesabına çalışan olmak üzere en kötü ve kırılgan istihdam biçimleri ile dahil oldu. 

Çalışmak isteyen kadınların çoğu işsiz

Umudu olmadığı için ya da diğer nedenlerle, iş aramayan ama çalışmaya başlamaya hazır olan umutsuz işsizlerinde çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Kriz döneminde çalışmayı talep etmediği için işsiz sayılmayanlar arasında kadınların oranı 2007 yılında yüzde 53.67 iken 2011 yılında yüzde 56.14\'e yükselmiş durumda. Yaklaşık 1 milyon 92 bin kadının bu durumda olduğu belirlendi. 2011 yılında kadınlarda işsizlik oranı yüzde 11.3 olarak açıklanmışken, umutsuz işsizler dahil edildiğinde bu oran yüzde 24.5\'e yükseliyor. Yani çalışmak isteyen ya da çalışmaya hazır her dört kadından biri işsiz. Buna karşın erkeklerde işsizlik 2011 resmi verilerine göre yüzde 9.2 olarak gerçekleşmişti. Bununla birlikte umutsuz ve diğer işsizler dahil edildiğinde bu oran yüzde 13.1 oluyor. 
DİSK-AR\'ın hesaplamasına göre, kadın işsizliği erkek işsizliğinin neredeyse iki katına ulaşıyor. Bu hesaplamada işgücünün içinde sayılmayan ve ev işlerinde çalışan 11 milyon kadının büyük bir kısmı yok. Erkeklerin yüzde 65\'8\'i ücretli ya da yevmiyeli olarak çalışırken kadınların yüzde 47\'si ücretsiz aile işçisi ya da kendi hesabına çalışan pozisyonunda. Bu iki kategori Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından kırılgan istihdam olarak tanımlanıyor. 

Diplomalı kadınlar iş bulamıyor

Sadece geniş tanımlı işsizlik oranlarında değil resmi işsizlik oranlarında da kadınların yaşadığı sorunlar kendini ortaya koyuyor. Yükseköğretim mezunu kadınlarda işsizlik yüzde 15.2 olarak görünürken, erkeklerde bu oran sadece yüzde 7.6. Kriz döneminde yükseköğretim mezunu erkeklerde işsizlik oranı 0.2 puan artarken, kadınlarda bu oran 1.3 puan artış göstermiş durumda. Erkeklerde üniversite mezunu işsiz sayısı aynı dönem için 62 bin artarken kadınlarda 94 bin kişi arttı. Kanun yapıcılar, üst düzey yöneticiler ve müdürlerin sadece yüzde 10\'u kadınken, aynı kapsamda ele alınacak profesyonel meslek gruplarında bu oran yüzde 39\'a yükseliyor. Yani profesyonel meslek grubundaki kadınlar üst düzey ve yönetici olurken zorluklarla karşılaşıyor. Nitelik gerektirmeyen işlerde çalışanlar arasında kadınların oranı ise yüzde 36 seviyesini buluyor.  ANKA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137