20 Haziran 2005 Pazartesi 00:00
12 trilyonluk arazi papazlara verildi

Fenerbahçe Burnu'ndaki 12 trilyonluk arsa Bakanlar Kurulu kararıyla  Papazlar Topluluğu Assompsion Tarikatı'na verildi. Mülkiyet hakkı yılan hikâyesine dönen İstanbul Fenerbahçe'deki 20 dönüm arazi Bakanlar Kurulu'nun 15 Haziran kararı ile Papazlar Topluluğu'nun oldu... Kim bu Papazlar Topluluğu? İki yüzyıl önce kurulan bir tarikatın Türkiye kolu. Bugün İstanbul'daki 3?4 papaz hariç faaliyeti
ve cemaati yok.

Fenerbahçe Burnu'ndaki 12 trilyonluk arsa Bakanlar Kurulu kararıyla  Papazlar Topluluğu Assompsion Tarikatı'na verildi
Mülkiyet hakkı yılan hikâyesine dönen İstanbul Fenerbahçe'deki 20 dönüm arazi Bakanlar Kurulu'nun 15 Haziran kararı ile Papazlar Topluluğu'nun oldu... Kim bu Papazlar Topluluğu? İki yüzyıl önce kurulan bir tarikatın Türkiye kolu. Bugün İstanbul'daki 3?4 papaz hariç faaliyeti ve cemaati yok.
12 trilyonluk arazi papazlara geri verildi
Sabah Yazarı Savaş Ay'ın belirttiğine göre, Abdülmecid tarafından yaklaşık 150 yıl önce rahiplere verilen Fenerbahçe'deki 20 dönümlük arazi Bakanlar Kurulu kararıyla Papazlar Topluluğu'na geri verildi.
Osmanlı padişahı Abdülmecid'in Assompsion Tarikatı'na verdiği bugün değeri 12 trilyon liraya yaklaşan Fenerbahçe Burnu'ndaki arazinin mülkiyet hakkı yüzünden çıkan kriz uzlaşmayla sonuçlandı. Fransa'da Kurulan ve Vatikan'ın tarikat olarak kabul ettiği Assompsion Papazlar Topluluğu'nun öyküsü 200, arazinin öyküsü ise 150 yıl öncesine kadar uzanıyor. Amaçları Doğu?Batı arasında kiliseleri birleştirmek olan tarikat, Fransa'da "yasadışı faaliyet yapıyorlar" diye yasaklanmış. Tarikatın bir kolu da Türkiye'de. onlar da Papazlar topluluğu olarak biliniyor . O devirlerde (1859) Padişah Abdülmecid isteklerini kırmıyor, şimdiki Fenerbahçe Burnu'nda iri kıyım bir arazi veriyor onlara.

~|~ Kirz AİHM'de bitti
İbadet ve mülkiyethaklarının çiğnendiğini öne süren ve aradan geçen sürede sayıları azalan Assompsion Tarikatı'nın mensupları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurup yüklü miktarda tazminat talebinde bulundu. Davanın Türkiye aleyhine vahim sonuçlar doğurma ihtimali nedeniyle Dışişleri Bakanlığı Strasbourg'daki Mahkeme'de davanın mahkeme tarafından sonuçlandırılmasını beklemek yerine 'Dostane çözüm' önerdi. Fenerbahçe Burnu'nda bulunan ve 12 trilyon değer biçilen 20 dönümlük arsanın intifa hakkı, geçtiğimiz günlerde resmen Assompsion Rahipler Topluluğu'na verildi.
AİHM kararı terörü teşvik ediyor
Yurttaşlar arasında gerçekleştirilen bir anket, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Abdullah Öcalan hakkındaki verdiği kararla son günlerde tırmanışa geçen terör olayları arasında ilişki olduğu ve kararın terörü teşvik ettiği görüşünde olduğunu belirledi.
SONAR tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir'de yüz yüze anket yöntemi kullanılarak l305 kişi arasında ve farklı sosyo ekonomik gruplardan kişilerle gerçekleştirilen anket çalışması ilgi çekici sonuçları ortaya koydu. Ankete katılanların önemli bir bölümü AİHM'in Öcalan'ın "adil yargılanmadığına" ilişkin kararının terörü teşvik ettiği görüşünde birleşti.
Ankete katılanların yüzde 64.5'i AİHM'in kararını "Tamamıyla siyasi ve Türkiye karşıtı taraflı bir karar" olarak nitelendirdi. AİHM'in kararına saygı göstermediğini ve bu mahkemenin adaletine inanmadığını belirten yurttaşların, "kararın siyasi olmasına rağmen, AB kurallarına uygun bir karar" olarak değerlendirenlerin oranı yüzde 16.40 olarak gerçekleşti. Mahkemeden çıkan kararın, "AB kuralları doğrultusunda alınan bir karar olduğunu ve tarafsız olduğunu" düşünenlerin oranı ise yüzde 6.82'de kaldı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137