16 Ağustos 2010 Pazartesi 00:00
1,5 milyon aile reisi işsiz
Ankara Ticaret Odası (ATO), 3 milyonu aşan işsizin bulunduğu Türkiye'de, her üç işsizden birini aile reislerinin oluşturduğunu ve toplam işsiz aile reisi sayısının 1,5 milyon kişiyi geçtiğini bildirdi ~|~

ATO'nun TÜİK'in Hane Halkı İşgücü istatistiklerinden derlediği araştırmaya göre, Türkiye'de Nisan 2010 tarihi itibariyle 1 milyon 649 bin işsiz aile reisi bulunuyor. 2010 Nisan ayı itibariyle işsizlik oranı yüzde 12 iken, işsiz sayısı 3 milyon 71 bin kişiyi buluyor. İşsizlik rakamlarına, iş aramayıp işbaşı yapmaya hazır olanlar ve mevsimlik çalışanlar da dahil edildiğinde, geniş anlamda işsiz sayısı 5 milyon 118 bine, işsizlik oranı da yüzde 18,5'e yükseliyor. Aynı dönemde işsiz olan aile reisi sayısı ise 1 milyon 123 bin. Bu rakama iş aramayıp işbaşı yapmaya hazır olan 513 bin aile reisi ile mevsimlik statüde çalışan ancak bu mevsimde işsiz olan 13 bin aile reisi de eklendiğinde işsiz aile reislerinin sayısı 1 milyon 649 bine yükseliyor. Hanehalkı İşgücü istatistikleri, işsiz aile reislerinin profilini de ortaya koyuyor. Nisan 2010 verilerine göre, işsiz aile reislerinin yüzde 89'unu erkekler, yüzde 10'unu kadınlar oluşturuyor. İşsiz aile reislerinin yüzde 77,3'ü kentlerde yaşıyor. İşsiz aile reisleri iş arama sürelerine göre değerlendirildiğinde; yüzde 76'sının iş arama süresi bir yıldan az iken, bir yıldan fazla süredir iş arayanların oranı yüzde 24;te kalıyor. 270 bin aile reisi bir yıldan fazla süredir evinin geçimine katkıda bulunamıyor. 2009 verilerine göre, işsiz aile reislerinden yüzde 82'si tam zamanlı iş ararken, yüzde 11,2'sinin aradığı işin süresinin tam ya da yarı zamanlı olması fark etmiyor.

19,2 milyon aile reisi var

TÜİK istatistiklerine göre, 2010 Nisan ayında Türkiye'nin 71,2 milyon sivil nüfusunun 18,8 milyonunu 15 yaşından küçükler; 52,4 milyonunu da 15 yaş üzerinde çalışabilir nüfus oluşturuyor. Çalışabilir yaştaki nüfus içerisinde aile reisi sayısı ise 19 milyon 153 bin kişi. Diğer bir ifade ile çalışabilir yaştaki nüfusun yüzde 37;sini hane halkı reisleri oluşturuyor.
Tek iş yetmiyor
TÜİK'in Eşdeğer Hanehalkı Kullanılabilir Gelirinin yüzde 50'sini dikkate alarak belirlediği verilere göre; Türkiye'de 11 milyon 580 bin kişi yoksulluk riski altında yaşıyor. Geçim derdi, yaşam koşulları, bulabildikleri takdirde çalışanların ek işte çalışması sonucunu getiriyor. 2010 Nisan ayı sonuçlarına göre, aile reislerinin 535 bini geçimlerini sağlayabilmek için ek iş yapmak durumunda kalıyor. Ek iş yapanların yüzde 98'ini erkekler oluşturuyor. Herhangi bir işte çalışan aile reislerinin 406 bini bir yandan çalışırken, bir yandan da yeni bir iş arayışında. Gelirin az olması, çalışma koşullarından memnun olmama, işin geçici veya mevsimlik olması, yeniden iş arama nedenleri arasında yer alıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100