Bu haber kez okundu.

1725 kısım tekmili birden
(dünden devam)
Oyuna dikkat lütfen.. İşi bitti ki, kullanım süresi geçti ki pimi çekilmiş el bombasını bize yollamaya hazırlanıyorlar.. ~|~ Aynı Öcalan gibi..
Suriye'den yola çıktı, Rusya, İtalya.. Kimse ateşi eliyle tutmak istemedi.
Sonunda Yunanistan aracılığı ile bombayı bize teslim ettiler.
57 dahil sonraki hükümetler asamadı..

Halâ uğraşıyoruz. Ve kendisini çok seven ama ellerinde tutmayan, misafir etmek istemeyen batılılar, İmralı'yı kullanarak bize olmadık şantajlar yapıyorlar..
F tipi cemaat de gelince farklı olacağını zannetmeyin.. Diyalog, hoşgörü, cemaatlere özgürlük kelâmını her zamankinden çok dinleyeceğimiz günlere giriyoruz demektir
Bundan sonra, çok mecbur kalmadıkça; şimdilerde muhtemel giriş için artık 2020'lerin telaffuz edilmeye başlanıldığı bu "AB müzakereleri süreci" için yorum yapmayacağım.
Ama tarihe not düşmek için dünkü son dakikada binilen Lüksemburg uçağı ile ilgili yabancı basının bu güne yansıyan yorumlarını kısaca gözden geçirmek istiyorum..
La LibreBelgique Türkiye ile müzakere sürecinin ''hat safhada hassas'' geçeceğinin dün bütün çıplaklığıyla ortaya çıktığını yazıyor. Gazete, müzakerelerin ''en az 10 yıl alacağını'' vurguluyor.

Frankfurter Allgemeine Zeitung, diğer Avrupa ülkelerinin Kıbrıs'ı yalnız bıraktığı görüşünde. Gazete, Türkiye karşısında dayanışma ruhundan yoksun kalındığını düşünüyor. Frankfurter Allgemeine Zeitung, Kıbrıs'ı tanımayan Türkiye'nin gene de Avrupa Birliği'ne üye olmak isteyişini ''garipten de öte, abes'' diye niteliyor.
DerTagesspiegel de Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki tutumu nedeniyle Avrupa Birliği üyeliğini hak etmediği görüşünde. ''Kıbrıs çok küçük, Türkiye ise çok büyük'' diyor Der Tagesspiegel: ''Ve kendinden küçükleri tehdit eden büyük devletlere, Avrupa Birliği'nde yer yok''.

DieTageszeitung, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında ilişkilerin bu dönemde soğuyacağını tahmin ediyor. Fakat Kıbrıslı Rumlara da bir uyarısı var: ''Sonuçta önlerinde içinden çıkılmaz bir sorun yumağı bulurlarsa, şimdi izledikleri politikayı pişmanlıkla anmaları olası''.
Avusturya basınından Die Presse, konuya bir başka açıdan bakıyor. Die Presse'ye göre Kıbrıs sorununu bahane eden Avrupa Birliği hükümetlerinin amacı, Türkiye'yi üyelik talebinden kendiliğinden vazgeçirmek.
Financial Times: Müzakereler her an çökebilir. İngiltere basınından Financial Times, dünkü pazarlıklarla kapıya dayanan bir krizin aşıldığını, fakat Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki müzakere sürecinin önümüzdeki aylarda çökmesi olasılığının halen geçerli olduğunu yazıyor. Financial Times'a göre bunu aşmak için Türkiye'nin yeni tavizler vermesi gerekli olabilir.

Independent: Türkiye, uçurumun eşiğinden kurtarıldı ama şimdilik....
The Washington Post: Engel şimdilik kalktı.
Daily Telegraph: Türkiye'de reformlar daha da yokuşa sürülecek.
Daily Telegraph'ın görüşlerini aktardığı bir diplomat, zaten bir süredir militanca bir milliyetçiliğe kayan Türk kamuoyunun Avrupa Birliği ile yaşanan pürüzler nedeniyle daha da olumsuz bir havaya bürünmesinden korktuğunu belirtiyor: ''İlk başta, üyelik 2015'ten evvel olmaz diye konuşulurdu. Fakat şimdi giderek çok sayıda kişinin, 2020'den evvel olmaz dediğini duyuyoruz.''
Evet? Papa II'inci İnnocenti'nin kara bir örümceğe benzeyen ve Beethoven'in 2'inci Senfonisi eşliğinde imzalanan AB Anayasası ile girilen sürecin "ucu açık" olacağını baştan itibaren söylüyorduk..
Ucu açık ve sivri..
Önce 2015 telaffuz ediliyordu. Şimdi görüldüğü gibi 2020'ler söyleniyor..
2020'ye kadar tam 1725 kere uçak kalkacak mı kalkmayacak mı diye yüreğimiz ağzımızda bekleyeceğiz?
Tabii o uçağın kaçında Akepe'li bakanlar ve heyetler olacak?..

Gelen hangi iktidar "yeter artık, Uçak muçak yok.." diyecek, "İsteyen gelip benimle Ankara'da görüşür" diyecek?
"AB ile görüşme yok" diyecek, hep beraber göreceğiz?
Ne diyordu Metin Aydoğan kitabında;
"1924 yılında hazinenin elinde, kağıt paranın değerini korumada kullanabileceği hemen hiç altın ve döviz bulunmuyordu".
Duydun mu ey millet?

Hüseyin Mümtaz / Giresun Işık Gazetesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100