17 Şubat 2005 Perşembe 00:00
2000'den öncekilere af yok

Hükümet, üniversitelerden 2000 tarihinden önce ilişiği kesilenlere acımadı. Milli Eğitim komisyonu'nda kabul edilen yasa teklifi, sadece ve sadece 29 Haziran 2000'den sonra üniversitelerden atılanları kapsıyor.

-Hiçbir anlamı yok

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, üniversetelerden 29 Haziran 2000 tarihinden önce ilişiği kesilen onbinlerce öğrencinin talebini dikkate almadı. Komisyonda dün kabul edilen yasa teklifi, 29 Haziran 2000 tarihini esas alıyor ve bu tarihten sonra üniversitelerden her ne sebeple olursa olsun atılan ve kendi isteği ile ilişiği kesinlere yeni haklar getiriyor.

-Teklifin içeriği

Teklife göre, yükseköğretim kurumlarının hazırlık ve diğer bütün sınıflarında önlisans ve lisans düzeyinde öğrenim yapan öğrencilere, ilişiklerinin kesilmesine neden olan bütün dersler için bir öğretim yılı devam ve 3 sınav hakkı verilecek. Öğrenciler, daha önce başarısız oldukları dersler programdan çıkarılmış ise bu derslerin yerine kurumlarınca belirlenecek başka derslerden sınava girecekler. ~|~ Komisyonun davetine rağmen üniversitelerden temsilciler, toplantıya katılmadı. Teklife göre, yükseköğretim kurumlarının hazırlık ve diğer bütün sınıflarında önlisans ve lisans düzeyinde öğrenim yapan öğrencilerden 29 Haziran 2000 tarihinden itibaren, kendi isteği ile ilişiği kesinler dahil her ne sebeple olursa olsun atılan öğrencilere, ilişiklerinin kesilmesine neden olan bütün dersler için bir öğretim yılı devam ve 3 sınav hakkı verilecek.

Verilen önerge ile teklifteki "2000?2001 öğretim yılı" olarak yer alan affın başlangıç tarihi "29 Haziran 2000" şeklinde değiştirildi.

Öğrenciler, daha önce başarısız oldukları dersler programdan çıkarılmış ise bu derslerin yerine kurumlarınca belirlenecek başka derslerden sınava girecekler. Bu sınavlarda başarılı olmaları halinde öğrenciliğe intibakları yapılacak. Uygulamalı eğitim?öğretim yapan okullardan ayrılan öğrencilere devam edemedikleri dersler ve uygulamalar için devam imkanı sağlanacak. Bu öğrenciler için öngörülen sınav süreci, ilgili yönetmeliklerdeki devam şartını tamamladıktan sonra başlayacak.

Tecilli sayılacaklar

Sınıf geçme sistemi uygulayan yükseköğretim kurumlarında en çok üçdersten başarısız olup, bir üst sınıfa geçemeyen öğrencilere, üst sınıfa devam etme ve alt sınıfta başarısız oldukları dersler için üç sınav hakkı verilecek. Not ortalaması nedeniyle sınıfı geçemeyen veya mezun olamayan öğrencilere de istedikleri üç dersten not yükseltmek için bir sınav hakkı tanınacak. Yükseköğretim Kanunu'nda öngörülen azami öğrenim sürelerini doldurduktan sonra kurumları ile ilişiği kesilen öğrencilere ise alamadıkları dersler için bir defaya mahsus olmak üzere bir yıl devam etme ve sınav hakkı verilecek.

Başvuru süreleri içinde askerlik zamanı gelmiş olanlar, teklifin öngördüğü hakları kullandıkları takdirde tecilli sayılacak. Halen askerlik görevini yapmakta olanlar, terhislerinden sonraki 2 ay içindemüracaat edebilecek. Gözlem altında veya tutuklu bulunanlar, bu durumlarının sona ermesini izleyen 2 ay içinde başvurdukları takdirde haklarını kullanabilecek.

Lisansüstü eğitim

Teklif, lisansüstü öğrenim görürken ilişikleri kesinlere de çeşitli haklar getiriyor. Buna göre, 29 Haziran 2000'den teklifin yasalaşıp yürürlüğe girdiği tarihe kadar her ne sebeple olursa olsun kurumları ile ilişiğikesilen lisansüstü öğrencilerine başarısız oldukları dersler ve yeterlilik için iki sınav hakkı, yüksek lisans öğrencilerine bir yıl, doktora öğrencilerine 2 yıl tez hazırlama süresi verilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132