12 Şubat 2005 Cumartesi 00:00
2005 kavuracak
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) bilim adamları, zayıf "El Nino" ve sera gazlarının etkisiyle 2005'in, 1800'lerden beri kaydedilen en sıcak yıl olabileceğini söyledi. Okyanuslarda deniz suyu sıcaklığının değişmesiyle atmosferi etkileyen 'El Nino' iklim olayının yanı sıra özellikle atmosfere yayılan zararlı gazların, sıcaklıkların artışında etkili olacağı belirtildi. Bugüne dek kaydedilen en sıcak yılın 1998 olduğu, 2002 ve 2003 yıllarının onu takip ettiği belirtildi. Tuz Gölü'nü de besleyen yeraltı suyu seviyesinin her yıl bir metre azaldığını belirten Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Serdar Bayarı, "yapılan hesaplara göre bölge için büyük önem taşıyan yeraltı sularının, 2050 yılından itibaren pratik olarak kullanımı mümkün olmayacak" dedi. Yapılan bir araştırma, yeraltı sularının bilinçsizce kullanımı nedeniyle, geçmişte 40 bin kilometrekare olan Büyük Konya Gölü alanının günümüzde çöl olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu ortaya koydu. Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Hidrojeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Bayarı, Konya Kapalı Havzası'nın geçmişteki oluşumu, geleceği ve zaman içinde yeraltı suyu seviyesinde meydana gelen değişimin, kendisinin de aralarında bulunduğu bir ekip tarafından detaylı şekilde araştırıldığını söyledi. ~|~ Havzanın belli bölümlerindeki kuyulardan alınan su örneklerinin Karbon 14 yöntemiyle incelendiğini belirten Bayarı, "Konya Kapalı Havzası'nda bulunan yeraltı sularının büyük bölümü, Buzul Çağı ve sonrasındaki dönemde oluşmuştur. Milyonlarca yıl önceki bol yağışlı iklimin de etkisiyle Toroslar'ın güney ucundan başlayan ve Tuz Gölü'nde sona eren bölge sularla kaplanmış, ortaya 40 bin kilometrekare büyüklüğünde Büyük Konya Gölü çıkmıştır" dedi.

YERALTI SUYUNUN ÖMRÜ 2050 İLE SINIRLI

Ciddi bir su girdisi olmayan kapalı havza kimliğini 2 milyon yıl önce kazanan Konya Kapalı Havzası'nda, yaşanan iklim değişikliği nedeniyle suların büyük oranda çekildiğini vurgulayan Bayarı, şunları söyledi:

"Söz konusu bölge, özellikle Karapınar kesimi, bugün Türkiye'de en az yağış alan yerlerden biri durumundadır. Milyonlarca yıl önce oluşan Büyük Konya Gölü'nün bulunduğu yerde bugün susuzluk yaşanıyor. Eski göl sularının bir bölümü ise halen yeraltındaki özel karstik alanlarda bulunmaktadır. Güneyindeki Toroslar'dan ve Bozdağ yükseltisinden sınırlı olarak beslenen yeraltı suları, her geçen gün azalıyor. Tuz Gölü'nü de besleyen yeraltındaki suyun seviyesi her yıl bir metre azalmaktadır. Yapılan hesaplara göre bölge için büyük önem taşıyan yeraltı sularının, 2050 yılından itibaren pratik olarak kullanımı mümkün olmayacaktır." İleri ki yıllarda durumun daha dramatik boyutlara ulaşacağının tahmin edildiğini belirten Bayarı, "Koşulların aynı şekilde devam etmesi durumunda, 2050 yılından itibaren, havzanın yeraltı sularının yalnızca zorunlu amaçlar için kullanılabileceği, bölgenin yarı?çöl karakterinde bir alana dönüşeceğini tahmin edilmektedir" diye konuştu. Elde edilen bu sonuçların yetkililer tarafından dikkate alınmasını isteyen Bayarı, yeraltı suları kullanımının vakit geçirilmeden kontrol altına alınması gerektiğini, uygulanacak programı yönetmesi için oluşturulması gereken havza su otoritesi kurumlarının ise politikalar üstü ve özerk olması gerektiğini sözlerine ekledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.