02 Mart 2007 Cuma 00:00
2006 bütçesinin makyajı aktı
2006 yılı bütçe rakamlarını Başbakan Tayyip Erdoğan'a açıklattıklarında, bunun yanlış bir iş olduğunu, bundan sonra da bütçe rakamlarını Başbakan'ın açıklaması gerekeceğini söylemiştik. ~|~


Yanlıştı, çünkü Başbakan'a açıklattırılan rakamlar makyajlıydı ve bu makyajın yavaş yavaş akacağı kesindi. Beklediğimiz oldu, daha ilk aydan geçen yılın güzel bütçe rakamlarının makyajı akmaya başladı.

2007 yılı ocak ayı bütçesi 6 milyar YTL'lik açık verdi. Halbuki geçen yılın ocak ayı çok iyiydi, yani ocak ayı gelir?gider dengesi açısından, aslında öyle çok kötü bir ay da değil.
Peki, niye şimdi bu kadar açık doğdu derseniz, hep yazıldı; güzel görünsün diye 2006 yılı bütçesine bazı harcamaların alınmadığı, bazı harcamaların bu yıla aktarıldığı anlatıldı.
Şimdi beklenen oldu ve ocak ayında hemen makyaj akmaya başladı.
Belki zaman içine yayarlardı ama bir yandan yaşlan seçimler nedeniyle biriken harcamaların yapılması gereği öte yandan IMF ziyareti bu ilemin hemen yapılmasına neden oldu.

2006 yılı bütçesine kaydedilmeyen ve sorun oluşturan kalemler, bu yıl ocak ayında bütçe hesaplarına girdi. 2005 yılından 2006 yılına geçerken bütçeye kaydedilmeyen 1.2 milyar YTL'lik mahalli idare payı, aradan geçen 1 yıllık aradan sonra 'uluslararası muhasebe standartlarına uyum için' bu yılın ocak ayında kayıtlara mecburen sokuldu. IMF gelmeden önce bu düzeltmenin yapılması ise ayrıca dikkat çekti.
2006 yılının ilk ayında mahalli idarelere 1.2 milyar YTL'lik ödenek aktarılmış ancak aynı ayın bütçesine bu rakam yansıtılmamıştı. Şubat ayından sonra mahalli idarelere aktarılan kaynak bütçede gözükmeye başladı. Yani, 1 aylık dönem boşlukta kalmıştı ve bu yıl ocak ayında bu boşluk da doldurularak, 2007 Ocak ayında 1.2 milyar YTL'nin gider kaydı yapıldı. Ayrıca yine 2006 Aralık ayında KÖYDES için aktarılması gereken 300 milyon YTL'nin de bu yıl Ocak ayı bütçesine yansıtıldığı görüldü. Böylece rekor bir açığa ulaşılmış oldu.

Şubat da yüksek olacak

Geçen yıl ödenmeyen ve kamuoyunda sıkça eleştirilen sağlık borçları da ödendi. 'Sağlık borçlarını karşılama ödeneği' adı altında konulan yedek ödenekten geçen yıl yapılmayan ödemeler için, bu yılın ocak ayında 1.4 milyar YTL kurumlara aktarıldı. Bütçeleştirilmemiş borçlar hesabında yeşil kartların tedavisi için 980 milyon YTL, ilaç giderleri için 269 milyon YTL ve tedavi giderleri için de 286 milyon YTL yer alıyordu. Bunun toplamı yaklaşık 1.5 milyar YTL yapıyordu. Sağlık harcamalarının büyüklüğü ile ilgili kamuoyunda çeşitli tahminler yapıldığını dile getiren yetkililer, sonuç itibariyle 1.4 milyar YTL'lik ödeneğin içine sığıldığını söylediler. Ancak 1.4 milyar YTL ocak ayında bütçe kayıtlarına yansımadı. Bu nedenle tedavi giderleri Ocak ayında sadece 378 bin YTL, genel ilaç giderleri de 601 milyon YTL olarak yeraldı. Yani şubat ayında da bir kısmı yeralacak.

Bu da Şubat'ta da yüksek bütçe açıkları gelecek demek.
Bilindiği gibi; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şubat ayı başında 2006 yılı bütçe açığının 3.9 milyar YTL olduğunu belirterek, bu seviyede bir bütçe açığının en son 1976 yılında gerçekleştiğini, açığın son 30 yılın en düşük bütçe açığı olduğunu söylemişti. Aslında 2006 yılında bu kadar düşük bütçe açığında TMSF, Bağ?Kur, SSK affından gelen tek seferlik gelirlerin yanısıra, bütçeleştirilmeyen bu harcamalar da etkili olmuştu.

Yani başarıyla anlatılan 2006 bütçesi, hem tek seferlik gelirler hem de gerçekleşip de de kayda girmeyen yüksek miktardaki harcamalar nedeniyle bu kadar güzel çıkmıştı.
AKP belli ki, bu yıl yapılacak seçimlerde, o çok başarılı olarak lanse ettiği 2006 bütçe rakamlarını kullanacak. 2007 yılı ve bizce gelecek yıl da bütçe açısından zor olacak.

Erdal Sağlam
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137